Vöröslistára helyezhetik az Interpolnál a Magyarországra menekült lengyel miniszterhelyettest
További Külföld cikkek
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
- Helikopter ütközött egy kórház épületének Törökországban, négyen meghaltak
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
A lengyel ügyészség és a rendőrség az Interpol vöröslistájára tetetné Marcin Romanowski volt igazságügyi miniszterhelyettest. Mivel a magyar kormány politikai menedékjogot adott neki, az Interpol ezért nem kíván politikai indíttatású ügybe beavatkozni, pedig a vöröslista lehetővé tenné, hogy a világ 195 országában büntetőeljárást kezdeményezhessenek ellene − írta meg a Rzeczpospolita.
Adam Rapacki volt belügyminiszter-helyettes azt nyilatkozta, hogy
eddig még soha nem fordult elő, hogy egy közép-európai ország menedékjogot adjon egy lengyel állampolgárnak, ez pedig megnehezíti az Interpol dolgát.
Csütörtökön adtak ki európai elfogatóparancsot a Magyarországon politikai menedékjogot kérő Marcin Romanowski ellen, erről korábban az Index is beszámolt. Adam Bodnar igazságügyi miniszter pénteken kijelentette, hogy nem reménytelen a Jog és Igazságosság politikusának kiadatása (ugyanis a menedékjog nem garantálja a mentességet), valamint további hét bűncselekmény gyanújával terveznek vádat emelni ellene.
A magyar nagykövetet bekérették Varsóban
„Lengyelország, valamint az Európai Unió (EU) tagállamai számára kötelező alapelvek iránti barátságtalan cselekedetnek” tekintik a magyar kormány döntését, közölte pénteken a lengyel külügyminisztérium, emiatt bekérették Magyarország varsói nagykövetét.
Ezért »formális tiltakozást adtak át« pénteken Magyarország varsói nagykövetének. A lengyel külügy egyúttal úgy döntött, hogy konzultációra hazahívja Sebastian Kecieket, az ország budapesti nagykövetét
– szerepel a lengyel szaktárca közleményében.
Jelezték továbbá: „Amennyiben Magyarország megsérti európai kötelezettségvállalásait”, akkor Varsó az Európai Bizottsághoz fordul, hogy az EU működéséről szóló szerződés 259. cikke alapján indítson eljárást Magyarországgal szemben.
Gulyás Gergely: A magyar állam a vád megalapozottságáról nem tud állást foglalni
Magyarországtól kért politikai menedékjogot, ugyanis európai elfogatóparancsot adtak ki ellene. Politikai menedékjogot kapott Magyarországon Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettes − közölte a Mandinerrel a Miniszterelnökséget vezető miniszter, aki a lap csütörtöki online kiadásában megjelent interjúban arról is beszélt: Lengyelországban jogállamisági válsághelyzet van.
Gulyás Gergely emlékeztetett: az elmúlt években sokszor került elő a jogállamiság kérdése például Magyarországgal kapcsolatban, pedig ha ezt a kategóriát nem a liberálisok „ejtették volna túszul és használnák politikai fegyverként”, akkor az elmúlt hónapokban lett volna ok Európában az aggodalomra, elsősorban éppen a lengyel kormány ténykedése miatt.
A tárcavezető fontosnak nevezte: Magyarország nem avatkozik be más országok belpolitikájába, „pláne nem úgy, ahogy mások szoktak a miénkbe”.