A dél-koreai ellenzék felelősségre vonná Han Dokszu megbízott elnököt

2024.12.25. 08:36
Dél-Korea fő ellenzéki pártja kedden benyújtja a Han Dokszu megbízott elnök felelősségre vonását célzó törvényjavaslatot – közölte kedden a párt szóvivője.

A dél-koreai Demokrata Párt (DP) szóvivője azután jelentette be ezt, hogy Han Dokszu nem hagyta jóvá azt a törvényjavaslatot, amely szerint különleges vizsgálat indulna Jun Szogjol, Dél-Korea leváltott elnöke ellen a hadiállapot bevezetésére tett sikertelen kísérlete miatt – írja a Reuters

Mint ismert, Han Dokszu megbízott elnök vette át a felfüggesztett Jun Szogjol helyét, akit december 14-én vád alá helyeztek, és az alkotmánybíróság felülvizsgálja, hogy leváltsák-e vagy visszaállítsák a hatalmát.

Han megbízott elnök a mai kabinetülésen világossá tette, hogy nem fog zöld utat adni a különleges ügyészségi törvénynek. Ezt nem lehet másképp értelmezni, mint hogy késlelteti az időt

– mondta az ellenzék vezetője. 

A Demokrata Párt (DP) szóvivője kedden azt mondta, a törvényjavaslatot – miután benyújtották – várhatóan csütörtökön terjesztik a plenáris ülés elé.

A parlament többségével a DP ebben a hónapban törvényjavaslatot fogadott el egy különleges ügyész kinevezéséről, hogy vádat emeljenek a konzervatív Jun ellen. Han kedden nem tűzte a törvényjavaslatot a kabinet napirendjére, ehelyett felszólította a kormánypártot és az ellenzéki pártokat, hogy vitassák meg a törvényjavaslatot és más kérdéseket.

Han hivatalának egy meg nem nevezett magas rangú tisztviselője a Newsis hírügynökség szerint „rendkívül sajnálatosnak” nevezte a DP tervezett lépését. „A nemzetközi közösség jelenleg a megbízott elnöki rendszert támogatja. A vádemelés alááshatja ezt a bizalmat és hátrányosan befolyásolhatja a gazdaságot” – idézte a Newsis a tisztviselőt.

Emlékezetes, Jun Szogjol december elején hirdetett hadiállapotot, szerinte ugyanis államellenes erők meg akarták fosztani a dél-koreaiakat a szabadságuktól és boldogságuktól. A katonai jogrend kihirdetése után óriási politikai és társadalmi nyomás alá került az elnök, aki pár óra múlva vissza is vonta a rendkívüli rendeletet. Az ügy miatt a védelmi miniszter lemondott pozíciójáról, Jun Szogjol azonban erre nem volt hajlandó, és azóta sem kért bocsánatot.

Ezt követően a dél-koreai parlament vád alá helyezte Jun Szogjolt az általa elrendelt szükségállapot miatt, aminek következtében felfüggesztették hivatali kötelességei alól. A dél-koreai exelnök azonban nem jelent meg az ügyészségi kihallgatáson.

A bíróságnak hat hónap áll rendelkezésére, hogy eldöntse, elmozdítja-e az államfőt, vagy visszahelyezi-e hivatalába. Ha az elbocsátás mellett döntenek, úgy 60 napon belül országos választást kell tartani utódjának megválasztására. Jun Szogjol hatáskörét addig felfüggesztették, és Han Dokszu miniszterelnököt nevezték ki megbízott elnöknek.