Meghalt az autóipari legenda, Szuzuki Oszamu
További Külföld cikkek
- A szenátus szerint „valószínűtlen”, hogy külföldi támadás okozta az amerikai diplomaták rejtélyes megbetegedését
- Kiszivárgott, mikor futnak neki újra a románok az elnökválasztásnak
- 105 éves korában meghalt a Pearl Harbor elleni támadás túlélője
- Vlagyimir Putyin bocsánatot kért az azeri elnöktől az utasszállító gépet ért „tragikus incidens” miatt
- Letartóztattak egy férfit, miután whiskyt öntött a szenteltvízbe a karácsony esti misén
Szuzuki Oszamu december 25-én napján halt meg limfómában – közölte a vállalat. Szuzuki mindig híres volt a költségtakarékosságáról, még idős korában is ott spórolt, ahol csak tudott, például a repülőgépeken mindig a turistaosztályon utazott – írja a Reuters.
„Örökké” vagy „a halálom napjáig”, ezekkel a humoros válaszokkal felelt azokra a kérdésekre, hogy meddig marad a vállalatnál, amelyet még 70-es és 80-as éveiben is szorosan kézben tartott.
A Macuda Oszamu néven született férfi azután kezdett el dolgozni az autóiparban, hogy feleségül vette Szuzuki Szokót, az alapító, Szuzuki Micsió unokáját. Az esküvő után felvette felesége vezetéknevét, ami a férfi örökös nélkül maradt japán családok körében elterjedt gyakorlatnak számít.
Az egykori bankár 1958-ban csatlakozott a híres japán autógyártóhoz, és két évtizeddel később az elnöki székig jutott.
Az 1970-es években ő vette rá a Toyotát arra, hogy szállítsanak új motorokat a Suzukinak, így nem kerültek bajba, amíg kifejlesztetették azokat ez erőforrásokat, amik megfeleltek az új károsanyag-kibocsátási előírásoknak. Oszamu ezzel a lépéssel megmentette a cégét a csődtől.
A Suzuki Alto 1979-es bevezetése már az ő nevéhez fűződött, az a modell hatalmas sikert aratott a japán autópiacon, és növelte az autógyártó jövőbeli alkupozícióit.
Oszamu több fontos partneri megállapodást is kötött, és oroszlánrésze volt abban, hogy a Suzuki autógyárat épített Magyarországon, 1991 áprilisban személyesen helyezte el az alapkövet az esztergomi építkezésen. 2022-ben aztán megkapta a Magyar Érdemrend nagykeresztje polgári tagozata kitüntetést, amit Novák Katalin volt köztársasági elnök és Orbán Viktor miniszterelnök a Sándor-palotában adott át neki.
Két évvel később Szuzukit beválasztották az autóipari hírességek csarnokába. Olyan járműipari szakemberek részesülnek ebben az elismerésben, akik munkájukkal aktívan hozzájárultak a nemzetközi autópiac formálásához.
A Magyar Suzuki Zrt. a halálhír kapcsán kiadott közleménye szerint Szuzuki Oszamu kiemelkedő szerepet töltött be a japán–magyar kapcsolatok erősítésében, és munkájának eredményeként Magyarország a Suzuki európai gyártási központjává, a magyar autóipar egyik meghatározó szereplőjévé vált – írja az MTI.