Elfogatóparancsot kértek a dél-koreai hatóságok a felfüggesztett elnök ellen

2024.12.30. 10:01
Jun Szogjol felfüggesztett dél-koreai elnök harmadszor sem jelent meg kihallgatásán, ezért elfogatóparancsot kértek ellene a hatóságok. Az államfőt a december elején bejelentett hadiállapot ügyében hallgatnák meg, azonban ügyvédjei szerint a nyomozó szervnek nincs joga, hogy letartóztatási parancsot kérjenek ellene. Dél-Korea jelenleg alkotmányos válsággal néz szembe Jun Szogjol felfüggesztése miatt.

Jun Szogjol felfüggesztett dél-koreai elnök ellen elfogatóparancs kiadására kértek hétfőn bírósági végzést az ország bűnüldöző hatóságai, miután a hivatalából eltávolított államfő harmadszor sem jelent meg a december elején elrendelt hadiállapot ügyében elrendelt kihallgatásán − tájékoztatott a Yonhap dél-koreai hírügynökség.

A rendőrség, a magas rangú hivatalnokok korrupciós ügyeiben eljáró nyomozó szerv (CIO) és a védelmi minisztérium részvételével alakult nyomozóbizottság legutóbb szerdára rendelte be Junt, miután a korábbi idézéseket is figyelmen kívül hagyta.

Egy szöuli bíróság dönt arról, hogy a kérelem nyomán kiadja-e az ügyben eljáró nyomozó hatóságnak a letartóztatási parancsot. Jun jogi képviselői szerint a CIO-nak nincs hatásköre arra, hogy lázadással kapcsolatos vádakat vizsgáljon Jun ellen, és arra sincs joga, hogy bírósági letartóztatási parancsot kérjen ellene.

Pénteken Csve Szangmok dél-koreai gazdasági és pénzügyminiszter, gazdasági ügyekért felelős miniszterelnök-helyettes lett az ország új megbízott elnöke, miután a dél-koreai ellenzék irányítása alatt álló parlament aznap reggel alkotmányos vádemelési eljárást indított az előző megbízott államfővel, a Jun Szogjol felfüggesztése után hivatalba léptetett Han Dokszuval szemben.

A korrupcióellenes hivatal azért nyomoz Jun ellen, mert december 3-án váratlanul hadiállapotot rendelt el, majd órákkal később feloldotta az intézkedést. Dél-Korea azóta politikai válságban van. A nemzetgyűlés december 14-én szavazott Jun felelősségre vonásáról, az alkotmánybíróság pedig eljárást indított a döntés alkotmányosságának a megállapítására. A grémium jelenleg is tárgyalja, hogy Junt, aki lázadás miatt akár halálbüntetést is kaphat, visszahelyezzék-e vagy végleg eltávolítsák hivatalából. A döntés meghozatalára 180 nap áll rendelkezésre. A következő meghallgatásra január 3-án kerül sor.