Az FBI szerint 100 százalékban az Iszlám Állam inspirálta a New Orleans-i terrorcselekményt

2025.01.03. 08:12
Sajtótájékoztatót tartottak az amerikai hatóságok az országot megrázó két tragédiáról, melyek újév napján következtek be. Egy, az Iszlám Államhoz csatlakozott amerikai veterán 14 embert ölt meg, amikor egy teherautóval az ünneplő tömegbe hajtott, Las Vegasban pedig felrobbant egy Tesla Cybertruck. A hatóságok szerint a két eset között nincs egyértelmű kapcsolat. Összegyűjtöttük a legfrissebb fejleményeket a két incidensről.

Az FBI szerint valószínűleg egyedül cselekedett az a férfi, aki egy kisteherautóval belehajtott az újévet ünneplő tömegbe New Orleansban. Azt követően jutottak erre a megállapításra, hogy új információk láttak napvilágot a helyszín közelében talált két improvizált robbanószerkezetről – írja a Sky News.

Ahogy azt Christopher Raia, az FBI igazgatóhelyettese az ügy fejleményeit ismertető sajtótájékoztatón felidézte, Samszud din Dzsabbar 14 embert ölt meg és több tucatot megsebesített, amikor újév napján bérelt teherautójával belerohant az ünneplő tömegbe New Orleans híres Bourbon Streetjén.

Raia „előre megfontolt” és „gonosz” terrorcselekménynek nevezte a támadást, és arról beszélt, hogy Dzsabbart „100 százalékban az ISIS”, más néven az Iszlám Állam inspirálta. Az FBI vezető munkatársa azt is elárulta, hogy a támadás és a Las Vegasban történt robbantás között „nincs egyértelmű kapcsolat”.

Átvizsgálják a bizonyítékokat

Christopher Raia beszámolója szerint az FBI két laptopot és három telefont vizsgál át, amelyek Dzsabbarhoz köthetők, valamint két improvizált robbanószerkezetet is, amelyeket a támadás helyszínének közelében találtak.

A két „működőképes” szerkezet szögeket tartalmazott, horganyzott csőből készült, és két hűtőtáska belsejébe volt ragasztva – közölte az NBC News az FBI-ra és két magas rangú amerikai rendvédelmi tisztviselőre hivatkozva. Elmondásuk szerint mindkét eszköznek volt vevőkészüléke a távolból való vezérléshez.

A sajtótájékoztatón az is kiderült, hogy nem volt azonnal világos, hogy Dzsabbar próbálta-e felrobbantani a szerkezeteket, vagy azok meghibásodtak. Mindenesetre Dzsabbar houstoni otthonának átkutatásakor a nyomozók bombakészítésre utaló maradványokat találtak.

Öt videót tett közzé a támadás előtti órákban

Az Egyesült Államokban született és Texasban élő 42 éves veteránt azután lőtték le, hogy karambolozott, és tüzet nyitott a rendőrökre.

Az FBI szerint Dzsabbar öt videót posztolt a Facebook-oldalára éjszaka 1:29 és 3:02 között, a támadásra pedig 3 óra 15 perc körül került sor. A férfi az egyik felvételen azt mondta, hogy azt tervezte, kárt tesz a családjában és a barátaiban, azonban aggódott, hogy a címlapok nem a „hívők és a hitetlenek közötti háborúra” összpontosítanak.

Raia elmondta az újságíróknak, hogy Dzsabbar „még a nyár előtt” csatlakozott az Iszlám Államhoz.

A támadáshoz használt fehér Ford teherautó hátuljára egy fekete ISIS-zászlót erősítettek, amely a támadás helyszínén készült képek tanúsága szerint a tűzpárbaj után a jármű mellett feküdt.

A hatóságok szerint Dzsabbar a „rendőrségi barikádokat” megkerülve a járdára hajtott, a szemtanúk pedig ezt követően eszement vérengzésről számoltak be, amikor a teherautó végigszáguldott az utcán, és sorban gázolta el az embereket.

Csak hallani lehetett azt a csikorgást és a motor pörgését, aztán azt a hatalmas hangos ütközést, majd az emberek sikoltoztak

– mondta az egyik szemtanú, Kimberly Strickland.

A városi tisztviselők elmondták, hogy a gyalogosokat védő korlátokat a támadás előtt javítási munkálatok miatt eltávolították, a tervek szerint pedig új pollerkonstrukcióra cserélték volna le őket. Amíg a munkálatok zajlottak, fehér kapubehajtókkal helyettesítették őket, amelyeket a New Orleans-i rendőrség felügyelt – közölte New Orleans városa.

A rendőrség nem hozta nyilvánosságra az áldozatok neveit

A hatóságok még nem hozták nyilvánosságra annak a 14 embernek a nevét, akik meghaltak, de néhány áldozat hozzátartozója már elkezdte megosztani szomorú történeteiket. Az eddig megnevezett áldozatok között van egy 18 éves lány, egy egyedülálló anya négyéves fiával és a Princeton Egyetem egyik végzős hallgatója.

A 18 éves Ni'Kyra Cheyenne Dedeaux a barátja mellett vesztette életét. Az ugyancsak 18 éves Zion Parsons elmondta, hogy barátnője arról álmodott, hogy egyszer ápolónő lesz.

Egy teherautó nekiment a sarkon, (...) embereket dobált, mint egy filmjelenetben, embereket dobált a levegőbe. Elütötte őt, és legalább 9 métert repítette, én pedig szerencsés voltam, hogy életben maradtam

– mesélte a fiatalember.

A tragédia egy másik áldozata, a 27 éves Tiger Bech frissen végzett a Princeton Egyetemen, jelenleg New Yorkban élt, és a Wall Streeten volt junior kötvénykereskedő.

Az utolsó dolog, amit mondtunk egymásnak, a szeretlek volt. Mondtam neki, hogy szeretem, ő pedig azt mondta, hogy ő jobban szeret engem, majd letette a telefont, és ez volt az utolsó szó, amit mondtam neki

– emlékezett vissza a férfi testvére.

Jack Bech elmondta, hogy a bátyja volt a legjobb barátja és a példaképe. „Annyi ember szerette őt. Mindig szakított időt a kisemberekre. Különleges volt” – mondta.

A családjának még sikerült találkoznia vele, amikor eszméletlenül feküdt a kórházban. A testvér elmondta, hogy ez a kis idő nagyon sokat jelentett számukra. „Egyikünknek sem tudott válaszolni, de őszintén hiszem, hogy hallott minket” – mesélte.

Amit eddig Samszúd din Dzsabbarról tudunk

Az FBI szerint a térfigyelő kamerák felvételei azt mutatják, hogy Dzsabbar a helyszín közelében helyezte el az improvizált robbanószerkezeteket, azonban végül egyik sem robbant fel. A nyomozás várhatóan azt is vizsgálni fogja, hogy kapott-e támogatást vagy inspirációt az Iszlám Államtól vagy annak valamelyik társult csoportjától.

Az FBI több mint 400 bejelentést kapott a civilektől, jelenleg is több mint ezer ügynök és rendőr dolgozik az ügyön.

Dzsabbar 2007 és 2015 között HR-es és informatikai feladatokat látott el a hadseregben, egy évig pedig Afganisztánban állomásozott. Ezt követően 2020-ig a tartalékosoknál szolgált.

Egy barátja „nagyon csendesnek, nagyon visszafogottnak, okosnak, szókimondónak” írta le, és azt mondta, hogy keresztényként nevelkedett, mielőtt hosszú idővel ezelőtt végül áttért az iszlámra.

Közben a Sugar Bowl amerikaifutball-mérkőzést csütörtök délután megtartották, előtte egyperces néma csenddel, miután szerdán a támadást követően elhalasztották. A város a jövő hónapban a Super Bowlnak is otthont ad.

Újabb információk a robbantásról

Ezzel egy időben egy másik sajtótájékoztatót is tartottak a Las Vegas-i seriff és az FBI illetékesei, akik elmondták a friss információkat a Tesla Cybertruck felrobbantásáról. Kiderült, hogy ugyan a sofőr személyazonosságát hivatalosan még nem erősítették meg a DNS alapján, de a bizonyítékok arra utalnak, hogy a 37 éves Matthew Livelsberger az áldozat – közölte a Sky News.

A hatóságok szerint a férfi lőtt sebet kapott a fején, mielőtt a bérelt Tesla lángba borult a Trump International Hotel előtt szilveszter napján. A tisztviselők úgy vélik, hogy a sebet önmaga okozta, mivel a sofőr lábánál lőfegyvert találtak.

Egy második fegyvert is találtak a teherautóban, valamint egy útlevelet, egy katonai igazolványt, egy iPhone-t és egy okosórát. Az igazolványok és a sofőr testén lévő két tetoválás „határozottan arra utalnak”, hogy Livelsberger vezette a járművet.

A robbanás okozta károk többnyire a teherautó belsejére korlátozódtak – mondták a tisztviselők az újságíróknak.

A robbanóanyag kifinomultsági szintje „nem olyan, mint amit egy ilyen típusú katonai tapasztalattal rendelkező személytől várnánk” – mondta Kenny Cooper, az Alkohol-, Dohány-, Lőfegyver- és Robbanóanyagügyi Hivatal egyik különleges ügynöke.

A járművet először december 28-án a coloradói Denverben bérelték ki, és Új-Mexikón és Arizonán keresztül hajtottak vele, mielőtt a nevadai Las Vegasba értek volna vele. Miután a hatóságok nyomon követték a jármű útját, Livelsberger az egyetlen személy, akit a rendőrök a járműben láttak.

Ki volt Matthew Livelsberger?

Livelsberger kitüntetett tiszt volt, aki a Zöldsapkásoknál szolgált, a magasan képzett különleges erőknél, akik külföldön a terrorizmus elleni küzdelemben és a partnerek kiképzésében dolgoznak – áll az amerikai hadsereg közleményében.

2006 óta szolgált a hadseregben, és egy bizonyos időt a korábban Fort Bragg néven ismert bázison töltött, az észak-karolinai központban, amely a különleges erők parancsnokságának ad otthont. Hosszú karrierje alatt tengerentúli bevetéseken is részt vett, kétszer Afganisztánba vezényelték, valamint szolgált Ukrajnában, Tádzsikisztánban, Grúziában és a Kongói Demokratikus Köztársaságban.

Két Bronzcsillagot kapott, egy harci gyalogsági jelvényt és egy vitézségi kitüntetést.

A robbanás idején még aktív szolgálatban volt, és jóváhagyott szabadságát töltötte. Hét másik személy könnyebb sérüléseket szenvedett, amikor a jármű kigyulladt.

A robbanást lehetséges terrortámadásként vizsgálják – közölték korábban a tisztek. Egyelőre nem közölték a robbanás okát, de a teherautó hátuljában számos robbanószerkezetet találtak. A lehetséges indítékot még nem sikerült feltárni.