Donald Trump az összes palesztint kitelepítené a Gázai övezetből

GettyImages-2195628132
2025.01.28. 19:20
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke arról beszélt, hogy „ki akarja pucolni” a Gázai övezetet, és sürgette Jordániát és Egyiptomot, hogy ideiglenesen, vagy akár hosszú távon fogadjanak be menekülteket – amit az arab országok a háború kezdete óta elutasítottak.

Az amerikai elnök arról beszélt, hogy szombaton telefonon közölte II. Abdalláh jordániai királlyal, hogy azt szeretné, ha az uralkodó országa befogadná a palesztinokat. Elmondta, hogy egy következő telefonbeszélgetésben várhatóan hasonló kérést intéz Abdel Fattah al-Szíszi egyiptomi elnökhöz is – írta meg a The Wall Street Journal

Másfél millió emberről van szó, és mi csak kitakarítjuk az egészet. Tudják, az évszázadok során sok-sok konfliktus volt ott. Valaminek már történnie kell

– mondta az elnök szombaton az Air Force One-on újságíróknak.

A megjegyzések és a kormányzat közelmúltban tett más lépései a gázai konfliktussal kapcsolatos politikában bekövetkezett éles változást tükrözik. Egy nappal korábban az elnök közölte, hogy feloldotta a 2000 fontos bombák visszatartását, amiket a Biden-kormányzat a gázai civil áldozatok száma miatti aggodalmak miatt nem adott át Izraelnek. Kormánya emellett feloldotta a Biden-kormány által a ciszjordániai izraeli telepes szervezetekkel és személyekkel szemben bevezetett szankciókat. 

Határozottan és megingathatatlanul elutasítjuk a palesztinok kitelepítését, és ez szükséges a stabilitás és a béke eléréséhez, amelyet mindannyian akarunk

– mondta Aymand Safadi jordániai külügyminiszter vasárnap az ENSZ humanitárius ügyekért és a gázai újjáépítésért felelős vezető koordinátorával, Sigrid Kaaggal közösen tartott sajtótájékoztatón.

Számos palesztin már Izrael állam megalapítása óta él menekülttáborokban

A palesztinok Gázából való távozásának kérdése politikailag érzékeny kérdés. Sok palesztin attól tart, ha elhagyják az enklávét, Izrael soha nem engedi vissza őket. Több millió palesztin menekült van, aki Izrael 1948-as alapítása óta többnyire arab országokban él menekülttáborokban.

Egyiptom és Jordánia eddig elutasította a gázai palesztinok befogadásának ötletét, mivel attól tartanak, hogy a menekültek áradata destabilizálhatja saját országaikat. Mindkét ország vezetői azt mondták, szeretnék, ha a gázaiak az enklávéban maradhatnának. A Biden-kormányzat is azt támogatta, hogy a gázaiak az övezetben maradjanak. 

Gáza több mint kétmillió lakosának többsége legalább egyszer elmenekült otthonából a 15 hónapja tartó háború alatt, ami 2023. október 7-én kezdődött, amikor a Hamász halálos támadásokat intézett Dél-Izrael ellen. A helyi egészségügyi hatóságok szerint a harcok kezdete óta több mint 47 ezer palesztin halt meg, de azt nem közlik, hogy hányan voltak közülük terrorista harcosok.

Ideiglenesen, vagy akár hosszú távon

Az enklávé nagy része elpusztult a háborúban, és a kitelepítettek közül sokan élnek jelenleg sátortáborokban.

Ez szó szerint bontási terület, szinte mindent leromboltak, és emberek halnak meg ott, ezért inkább összefognék néhány arab nemzettel, és lakásokat építenék egy másik helyen, ahol talán a változatosság kedvéért békében élhetnek

– mondta Trump.

Szerinte a gázaiak „ideiglenesen, vagy akár hosszú távon” Egyiptomban vagy Jordániában is élhetnének.

A Hamász közölte, kategorikusan elutasít minden olyan tervet, amely a palesztinok földjükről való elűzésére vagy kitelepítésére irányul.

„Felszólítjuk az amerikai kormányt, hogy állítsa le az ilyen javaslatokat, amelyek az izraeli tervekkel vágnak egybe, és ütköznek népünk jogaival és szabad akaratával” – áll az Egyesült Államok által terrorszervezetnek minősített szervezet közleményében.

A Palesztin Hatóság, ami a ciszjordániai palesztinok többségét kormányozza, közölte, hogy elítél „minden olyan projektet, amelynek célja népünk kitelepítése a Gázai övezetből”.

Trump megjegyzései akkor hangzottak el, amikor az izraeli erők több ezer palesztintól tagadták meg a belépést, olyanoktól, akik a tűzszüneti megállapodás értelmében vasárnap visszatérhettek volna a Gázai övezet északi részébe. Izrael közölte, nem engedi vissza a palesztinokat északra, miután a Hamász a megállapodás feltételeivel ellentétben nem engedett el szombaton egy civil túszt, Arbel Jehudot – közölte egy izraeli tisztviselő. 

Izrael és a Hamász egyaránt a megállapodás megsértésével vádolja a másik felet.

Vasárnap reggelig a Hamász nem adott helyzetjelentést a fennmaradt 26  túsz állapotáról, akiket a többszakaszos megállapodás első heteiben szabadon engednének, amit egy izraeli tisztviselő szerint szombaton vártak a militáns csoporttól.

Izraeli szélsőjobboldali vezetők az általuk „önkéntes migrációnak” nevezett palesztin területelhagyást szorgalmazzák a Gázai övezetből, és méltatták Trumpnak a kérdéssel kapcsolatos megjegyzéseit.

Nagyszerű ötlet, hogy segítsünk nekik más helyet találni, ahol új és jobb életet kezdhetnek

– írta Bezalel Smotrich izraeli pénzügyminiszter vasárnap egy X-bejegyzésben. 

Az izraeli kormány ígéretet tett arra, hogy a harcok befejezése után a kitelepített palesztinok visszatérhetnek otthonaikba

Jordánia számára nagy problémát okozna a palesztinok befogadása

A palesztinok Gázából való távozásával kapcsolatban II. Abdullah király kijelentette, hogy ellenzi az ilyen lépéseket. Jordánia lakosságának több mint fele palesztin származású, beleértve az ENSZ által regisztrált közel 2,4 millió palesztin menekültet. 

Az ott élő palesztinok számának erőteljes növekedése az ország demográfiai helyzetének felborulását kockáztatná, és instabilitást idézhetne elő.

Jordánia attól tart, hogy az izraeli–palesztin konfliktus az ő kárára oldódik meg azáltal, hogy az ország a palesztinok de facto alternatív hazájává válik. Régóta ellenzi, hogy több palesztin menekültet fogadjon be, és most ez a téma ismét előtérbe került.

(Borítókép: Az izraeli erők által kitelepített palesztinok visszatérnek házaikhoz a tűzszüneti megállapodást követően Gázavárosban 2025. január 27-én. Fotó: Hassan Jedi / Anadolu / Getty Images)