További Külföld cikkek
- Elon Musk fokozza a botrányt, lezajlott a beszélgetése az AfD pártvezetőjével
- Börtönt megjárt embercsempész a körözött moldáv ámokfutó
- Többen életüket vesztették egy hindu templomnál kitört tömegverekedésben Indiában
- Horror Japánban: a McDonald’sban késelt tinédzsereket egy férfi, egyikük nem élte túl
- Barack Obama mellé ültették Donald Trumpot Jimmy Carter búcsúztatóján
Katonai erőt is alkalmazhat Tajvan ellen a kínai kormány egy új törvény alapján. A törvényt beterjesztő Vang Csao-kuo szerint a hadsereget csak a legvégső esetben vetnék be, ha a "békés egyesítési kísérletek" már kudarcot vallottak.
Lázadó tartomány
Kína Tajvant lázadó tartománynak tekinti. A tajvani függetlenség formális kinyilvánítása esetén háborút indíthat a sziget ellen. Az új egyesítési törvény tervezete a tajvani törvényhozók szerint a háborút készíti elő.
Csju Tai-san, a tajvani Kínaügyi Tanács elnöke szerint a kínai javaslat máris feszültséget okozott. "A kommunista Kína megkísérli megtagadni a Kínai Köztársaság (Tajvan) létjogosultságát, és egyoldalúan felborítaná a Tahvani-szoros békéjét.
"Ha a békés újraegyesítés lehetőségei már kimerültek, az államnak békétlen eszközöket is be kell vetnie az ország területi egységének visszaállításáért", jelentette ki a tervezet ismertetésekor Vang. A tervezet nem részletezi pontosan, mi adhat okot a támadásra.
Akadnak optimisták
Az optimistább megfigyelők szerint a tervezet megfogalmazásából nem következik a katonai erő azonnali alkalmazása, elképzelhető, hogy Kína csak blokád alá vonja a szigetországot. "Amíg csak szikrája is él a békés egyesítésnek, nem adjuk fel", támasztotta alá az optimizmust Vang.
A tervezetet beterjesztő képviselő szerint ugyanakkor egy szuverén állam sem türheti el a szakadár mozgalmakat és mindegyiknek jogában áll a területi egysége érdekében bármilyen eszközt bevetni.
A tervezet végszavazását március 14-én tartják az egypárti parlamentben, ahol így elfogadásához kétség sem fér.
Függetlenség, vagy Peking visszafoglalása
A tajvani Kínaügyi Tanács szerint a törvény feltétel nélküli felhatalmazást ad a kínai hadseregnek a sziget lerohanására. "Kormányunk tiltakozik az erőszakos fellépés és a brutális eszközök ellen, amivel meg akarják fosztani Tajvant a szabad választás lehetőségétől", közölte a Kína-Tajvan viszonnyal foglalkozó kormányszerv.
A kínai kormány azután terjesztette be tervezetét, hogy Tajvanon újraválasztották a függetlenségpárti Chen elnököt. Kína szerint az elnök a sziget alkotmányának megváltoztatására készül, ami az ország függetlenségének kikiáltását is magában foglalhatja. Chen, aki korábban népszavazást fontolgatott a sziget függetlenségéről, tagadja ezt.
Tajvan meglehetősen megosztott a függetlenség kérdésében. A szigetországot hosszú évtizedekig kormányzó nacionalisták, Csang Kaj-sek Koumintang pártja nem adta fel az újraegyesítés gondolatát. A Kínából Mao hadserege által elűzött nacionalisták azonban a kommunista kormány bukása árán képzelik el az egységet.