Európa a bécsi tüntetésekről
További Külföld cikkek
- Többen életüket vesztették egy hindu templomnál kitört tömegverekedésben Indiában
- Horror Japánban: a McDonald’sban késelt tinédzsereket egy férfi, egyikük nem élte túl
- Barack Obama mellé ültették Donald Trumpot Jimmy Carter búcsúztatóján
- The Insider: Moszkvában toboroztak harcosokat a tálibok terrortámadásokra
- Örményország csatlakozna az Európai Unióhoz
A Süddeutsche Zeitung "Segélykiáltás a Heldenplatzon" címmel arról ír, hogy a tüntetés néhány fiatal résztvevője valószínűleg csak a látványosság kedvéért volt ott a helyszínen. "De meghatározó marad a valami mellett vagy ellen való nyílt állásfoglalás. A demokratikus akaratnyilvánítást is be kell gyakorolni. Ez a tömegjelenség, ahogy az öntudatos polgárok öntudata összeadódik, Ausztria számára egy hallatlan újítás. (...) A tüntetők - és ez is teljesen új - nem akarnak semmit a kormánytól, csak hogy tűnjön el. A Heldenplatz tüntetőit érzékenyen érinti a jobboldali koalíció világszerte rossz híre. De ők a külső kritikát támogatásának veszik a demokratikus változtatásért vívott harcban, ahelyett, hogy hazafias reflexből a bíráló külföldet szidnák."
Gyülekezés Délután |
A liberális német Frankfurter Rundschau: "A negyedmillió ember a Heldenplatzon megmutatta, hogy a politikai rendszer fél évszázados mozdulatlansága után nem csak a tekintélyuralmi irányba nyílik kiút. A konfliktusok elfojtása helyett a modern Ausztriában is van jövője a konszenzus irányította köztársaság nyilvános vitáinak. Ezt a jelzést vennie kell a külföldnek. A gyanús háttéremberek támogatta kormánytól elhatárolódva nem egy egész népet utasítanak el, és egyáLtalán nem cél az EU-tag Ausztria elszigetelése. Ezzel a tüntetéssel Ausztria bebizonyította, hogy méltán tartozik az unióhoz."
A "Dresdner Neuesten Nachrichten": "Természetesen egy 200 ezer fős tüntetés még nem törli el az osztrák jobbratolódás veszélyét. Ennek hatására Haider nem fog új programot meghirdetni, sőt még az ambícióit sem vágja sutba. Amit a tüntetők most kifejeztek, az nem annyira az általános népakaratot képviseli, mint inkább a politikai rendszer polarizációjának kezdetét vetíti előre. Ezt a polarizációt nyílt színen végrehajtani viszont sokkal súlyosabb következményekkel jár majd, mint bármilyen bojkott vagy szankció az EU részéről. Hiszen a belügyekbe való beavatkozás érve itt nem használható takarónak."
Zárórendezvény a Hofburg előtt |
A brüsszeli "Le Soir": Több okból is lehet örülni a bécsi és a brüsszeli tiltakozó megmozdulásoknak. A legfontosabb, hogy a különböző rétegek és korcsoportok meglepően egységesen tudtak fellépni. Ezeket a látszólag teljesen különböző embereket a nyelv egyik legszebb szava köti össze: ellenállás. Brüsszel és Bécs - ugyanaz a harc? Aki így tüntetni megy, leginkább a szélsőjobbnak szeretne egyet bemosni."
A berlini "Tagesspiegel": "Itt egy olyan mozgalom alakul, amely máskor is fel fog vonulni, ha a jobboldali-konzervatív kormány valóban nekilát a társadalom átgyúrásának. Ez egy különleges helyzet az osztrák politikai rendszerben. Hiszen ezidáig is szidták az emberek a politikát, de csak egymás közt és nem az utcán." De Wolfgang Schüssel mégis biztos a győzelmében, jegyzi meg a lap. "A Haider kegyelmétől függő kormányát érő nemzetközi kritika ugyanúgy lepereg erről az emberről, mint a kül- és belföldön rendezett tüntetések. Kancellár akart lenni, és azzá lett, ezzel szerinte a történet le van zárva. Viszont az új mozgalom mögött, ami most alakult, messze több áll, mint az "öreg 68-asok" és az internet-generáció gyűlése."