További Külföld cikkek
- Hatalmas kavarás után kiderül, hivatalba léphet-e Ursula von der Leyen bizottsága
- Meghalt a világ legidősebb férfija
- Az ügyészek 20 év börtönbüntetést követelnek a feleségét elkábító és megerőszakoltató férfira
- Újabb kínai–magyar együttműködés: összekapcsolják a keleti és a nyugati digitális fizetési rendszereket
- Oroszország és Kína drámai mértékben növeli nukleáris erejét, Trumpnak azonnal lépnie kell
Ariel Saron hétfőn Likud-párti képviselők előtt jelentette ki, hogy Izrael folytatja háborúját a terror ellen. Simon Peresz, az Izraeli Munkapárt vezére, akárcsak az izraeli kormány két tagja, azonban hibának nevezte Ahmed Jaszin Sejk megölését.
Az izraeli nép támogatja
A kedden közzétett közvélemény-kutatási felmérések azt mutatják, hogy az izraeliek többsége egyetért a Hamász szellemi vezetőjének a megölésével. A Jediót Ahronót című újságban közölt adatok szerint a megkérdezettek 60 százaléka helyesli, 32 százaléka ellenzi Jaszin sejk megölését. A Maariv című lapban megjelent adatok szerint a megkérdzettek 61 százaléka támogatta a Hamász-vezető elleni támadást. Az izraeliek 81 százalékának véleménye szerint a hétfői csapás nyomán növekedhet a terrorista merényletek száma, s mindössze a válaszadók 15 százaléka nem számít erre.
A hatóságok is válaszcsapásra számítanak. A Haaretz című izraeli lap értesülése szerint Tel Avivban, Jaszin sejk meggyilkolása után, a rendőrség legalább egy hónapig a legmagasabb készültségi fokban lesz, így próbálva megakadályozni a merényleteket.
Az USA is bírál
Az izraeli politikához eddig megértően viszonyuló Egyesült Államok bírálta Izraelt hétfőn a Hamász szélsőséges palesztin szervezet szellemi vezetőjének meggyilkolása miatt. "Mélységes aggodalommal tölt el bennünket a gázai incidens" - mondta Scott McClellan fehér házi szóvivő washingtoni sajtóértekezletén. Néhány órával korábban, a Hamász-vezető megölését követő első reagálásokban washingtoni tisztségviselők még tartózkodtak Izrael nyílt bírálatától, s pusztán nyugalomra intették a feleket.
Condoleezza Rice amerikai nemzetbiztonsági főtanácsadó egy tévényilatkozatában ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy a Hamász terrorszervezet, és tudomása szerint Jaszin sejk maga is részt vett a terrorcselekmények kitervelésében.
A merényletet, a BBC beszámolója szerint, a jelentős európai hatalmak vezetői is elítélik. Jack Straw brit külügyminiszter igazolhatatlannak, Javier Solana, az Európai Unió külügyeinek irányítója "nagyon rossz hírnek" nevezte Jaszin sejk megölését.