Túl keveset, túl későn
Bár Irak január vége óta könnyebben nyújt információkat vegyi és biológiai fegyverprogramjáról, mi több, szombaton lassú tempóban bár, de megkezdte a világszervezet határozatait megsértő al-Szamud 2-es rakétái megsemmisítését is, egyre több ENSZ-tisztviselő érzi úgy, hogy a diktatúra túl keveset tesz, túl későn.
Ez feltehetően Blix pénteki jelentésében is szerepel majd, bár nem valószínű, hogy a fegyverzetellenőrzések vezetője szakítana eddig megszokott semleges, nagyon diplomatikus stílusával - írja a Guardian.
Ha csökken a nyomás, megszűnik az együttműködés
Irak csak nyomás alatt teljesít - nyilatkozta egy magas rangú, meg nem nevezett ENSZ-tisztviselő a Guardiannak. "Tíz nappal a BT ülése előtt dokumentumokat adnak át, beleegyeznek a tudósokkal folytatott interjúkba, az egész ellenőrzési folyamat felgyorsul" - mondta. Amint azonban a nyomás enyhül, a folyamat leáll. "Még mindig nem elég nyitottak" - nyilatkozta a tisztviselő a lapnak.
Bár a fegyverzetellenőrök hétfőn technikai megbeszéléseket folytattak az iraki tisztviselőkkel, több szakértő szerint is kétséges, hogy a folyamat megvalósítható - írja a Guardian.
Orosz véto?
Oroszország továbbra sem tett le arról a szándékáról, hogy megvétózzon egy olyan ENSZ-határozatot a BT-ben, amelyben Irak elleni fegyveres akciókról döntenének, jelentette be Igor Ivanov orosz külügyminiszter. Hozzátette, hogy a tartózkodás nem lehet megfelelő álláspont, és Oroszország világosan kinyílvánítja véleményét a tanácsban. Ha kell, akár a vétójog alkalmazásával is. A külügyminiszter elmondta, hogy továbbra is a konfliktus tárgyalásos úton való rendezését szorgalmazzák, jelentette a BBC.