További Külföld cikkek
- A lengyel elnök szeretné, hogy Netanjahu Auschwitzba utazhasson
- Joe Biden elárulta, hogy mi lett volna, ha nem lép vissza Donald Trumppal szemben
- Egy krokodil feje volt a poggyászában, letartóztatták a férfit
- Elon Musk megváltoztatja a németországi erőviszonyokat?
- Orbán Viktor Indiából küldött üzenetet
Nem haragszik Irak miatt
Az előzetes várakozásokhoz képest meglepő, hogy nem az iraki magyar csapatkivonásról szóló parlamenti döntés uralta a találkozót, bár ez is szóba került. Blair megértette, hogy ez belpolitikai kérdés, de azért röviden kifejtette, hogy miért lett volna érdemes maradni. A választások sikeres lebonyolítása miatt. (Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a döntés után a hazánkat érő esetleges hátrányokról beszélt, ennek azonban nincs jele.)
Tony Blair és Gyurcsány Ferenc
Egy kényes kérdés, a haderőreform ügye viszont szóba került. A britek ehhez nagy szakmai támogatást nyújtanak és, amint Blair felvetette, a profi hadseregre történő gyorsabb átállást látnának szívesen. De annyira azért nem csalódottak, hogy csökkentenék a támogatás mértékét, értesült az Index a kormányfőhöz közeli forrásokból.
Sajtótájékoztatóján Gyurcsány tagadta az Index értesüléseit. Mint mondta, a haderőreformról ő számolt be Blairnek, és a brit kormányfő rendben levőnek találta azt.
Tolmács nélkül is értik egymást
Szóba került még a megbeszélésen a civil és az állami szféra által végrehajtott beruházások ügye, mind a két fél nagyobb civil szerepvállalást szeretne, például a börtön- és autópálya-építésekben. Szó volt az EU 2007-2013 közötti költségvetéséről is. Blair nem ellenezte azt a magyar kérést, hogy az unió a maximális négy százalékkal támogassa a magyar költségvetést.
Somogyi, Gyurcsány és a nagykövet
Fotók: Barakonyi Szabolcs
A kormányfő munaktársai elmondták, Tony Blair és Gyurcsány tolmács nélkül beszélgettek, a viszony kettejük között kifejezetten kellemes, megbeszélésük alatt többször eltértek a tárgyalás hivatalos menetétől.