További Külföld cikkek
- Már Hollywoodot ostromolják a lángok, Anthony Hopkins villája is leégett
- Három újabb vádemelés történt korrupció miatt Belgiumban
- Videón, ahogy szétveri Netanjahu fejét egy politikai aktivista egy viaszmúzeumban
- Világhír lett a Rogán Antal elleni szankciókból
- Egy ukrán katonatiszt megkongatta a vészharangot, Ukrajna még idén eltűnhet a világtérképről
'Nem biztos, hogy amerikaiak'
Az elnöki gép lehallgatókészülékeinek a felfedezése néhány héttel George Bush amerikai elnök és Csiang Cö-min államfő jövő hónap végére tervezett találkozója előtt vált ismertté. A kínai hatóságok egyelőre nem tudják, hol és miként kerültek a poloskák a repülőgépre. A brit napilap szerint arra egyelőre nincs bizonyíték, hogy az amerikai kormány állna a poloskák elrejtése mögött.
A gépet Seattle-ben szerelték össze
A repülőgépet a Boeing seattle-i gyárában készítették, a kárpitozást azonban egy másik amerikai cég végezte valahol az Egyesült Államokban. Kínai illetékesek végig figyelemmel kísérték a gép összeszerelését. A repülőgép a Boeing gyárát teljesen üresen, bútorok, belső kárpitozás nélkül hagyta el, és Honolulu érintésével érkezett meg Kínába tavaly augusztusban.
A kínai biztonsági szolgálat vizsgálatot indított gondatlanság okán a Kínai United Airlines-nál, az elnöki gép megrendelőjénél, és a behozatalért felelős, állami tulajdonú CASC légi közlekedési export-import vállalatnál. A kínai légierő 20 tisztjét és a CASC két vezetőjét vették őrizetbe kihallgatásra - közölték kínai illetékesek. A Boeing egyik illetékese közölte, vállalata nem hallott semmit a poloskák felfedezéséről.
Kémkednek
A Financial Times szerint egyelőre nem világos, hogy a felfedezés meghiúsítja-e a kínai-amerikai csúcstalálkozót, amelyet Csiang Cö-min kiváló lehetőségnek tart arra, hogy George Bush elnökkel véleményt cseréljen a geopolitika számos kérdéséről. Az Egyesült Államok és Kína tavaly áprilisban "összecsapott" kémkedési kérdésekben, amikor a kínai légierő egyik vadászgépe és az amerikai EP-3 kémrepülőgép összeütközött a Dél-kínai-tenger légterében.
A ütközésben a kínai pilóta meghalt, a légierő kínai földön leszállásra kényszeríttette az amerikai gépet. Kína akkor közölte, hogy az amerikai kémrepülőgépek tevékenysége az ország partjai mentén "veszélyeztetik nemzetbiztonságát, a békés rendet, és provokációt jelentenek a kínai nemzeti szuverenitásra". Az eset Kínában sokakat meggyőzött arról, hogy az Egyesült Államok Kínát jövőbeni ellenségnek tekinti - emlékeztetett a brit gazdasági lap.