További Külföld cikkek
Harminc légitámadás egy hét alatt
Az offenzívák olyan neveket viselnek, mint "Vaskalapács", "Ércvihar" és "Torkolattűz". Ezek közül a "kalapácsos" a legfeltűnőbb amerikai hadművelet. Bagdad térségében folyik, és Szaddám Huszein iraki diktátor bukása óta a legsúlyosabb bombázásokat az iraki fővárosnak tőle kellett elszenvednie.
Amerikai adatok szerint csupán a múlt héten mintegy 30 légitámadást hajtottak végre. Ehhez járult még a főleg a várostól délre fekvő területeken tüzérséggel és aknavetőkkel végrehajtott támadások sora. Szétvertek három gerillasejtet, megölték Szaddám 14 emberét, 104-et pedig foglyul ejtettek.
Elrettentés
A Pentagon szerint a hadműveletek során az amerikai titkosszolgálatnak a legújabb időkben szerzett megbízható értesüléseire támaszkodnak. Az elsődleges cél azoknak az épületeknek és létesítményeknek a szétzúzása, amelyeket gerillák és terroristák használnak támadások megtervezésére, robbanószerkezetek készítésére és rakéták kilövésére.
A támadásoknak azonban elrettentő hatásuk is van: aki le akar lőni egy amerikai helikoptert, többször is meg fogja gondolni, ha körülötte a területet romhalmazzá változatják az amerikai repülőgépek lövései - idézte nemrég Martin Dempseyt, a Bagdadért felelős 1. páncélos hadosztály parancsnokát a The Washington Post című amerikai napilap.
Furfangos, de nyomorúságos terroristák
A dandártábornok szerint az általános támadások alatt az amerikai fegyveres erők "hihetetlenül közel" kerültek az ellenséghez, és akárhányszor velük harcolnak, mindig győzedelmeskednek. "Ez az ellenség nincs nagyon jól kiképezve, s meglehet ugyan, hogy olykor furfangos, de összességében elég nyomorúságos csoport" - mondta.
A The Washington Post szerint a kulisszák mögött a valóságnak némileg megfelelőbben ítélik meg a helyzetet. Ezek szerint a Pengaton hivatalnokai is elismerik, hogy az amerikaiak erőteljes bombázásai és tüzérségi támadásai inkább jelképesnek, semmint igazán jelentékenynek mondhatók. Úgy hírlik: a legtöbb megtámadott épület a támadások időpontjában üresen állt, és "normális" ártatlan polgárokat jobban megijesztett a bomba- és golyózápor, mint gerillákat és terroristákat.
A legkevésbé sem aggódnak
Sok szakértő véleménye szerint az amerikaiaknak van egy döntő jelentőségű hátrányuk jelenlegi erőteljes hadjáratukban: ámbátor megsemmisítő túlerővel rendelkeznek, mégis kevés kézzelfogható célpontjuk van. Tény, hogy úgy tűnik: az iraki ellenállás viszonylag kis csoportokba szerveződött, és nem áttekinthető, kötött területen tevékenykedik. "Ők könnyebben megtalálnak bennünket, mint mi őket" - ismerte el a Pentagon egyik magas rangú hivatalnoka.
Irakban, a helyszínen továbbra is kedvezően ítélik meg a helyzetet. "A legkevésbé sem aggódunk. Mindig demonstráltuk, hogy az ellenséggel való minden összeütközéskor győzedelmeskedünk. Olyan ellenség ez itt, amely katonailag nem tud legyőzni bennünket" - jelentette ki Kimmitt.