Behatoltak a felségvizekre
A brit külügyminiszter egyeztetési kísérlete a jelek szerint nem járt sikerrel, az iráni állami tévé katonai forrásokra hivatkozó értesülése szerint az elfogott kommandósokat bíróság elé állítják - jelentette a BBC. Az al-Alam TV állítása szerint a katonák elismerték, hogy kilométerekre behatoltak Irán felségvizeire.
A brit külügyminisztérium időközben behívatta Irán londoni nagykövetét, hivatalos források azonban nem közöltek részleteket az egyeztetésről. A britek teheráni követségének nincs információja arról, hol tartják fogva a tengerészgyalogosokat.
Válság lesz
Egy, a Daily Telegraphnak a neve elhallgatását kérve nyilatkozó kormánytisztviselő szerint azonban ha negyvennyolc órán belül nem engedik szabadon a brit katonákat, abból diplomáciai válság lesz.
Nagy-Britannia az Egyesült Államok rosszallása ellenére is helyreállította diplomáciai kapcsolatait Iránnal a sah uralmát megdöntő 1979-es iszlám forradalom után. A két ország viszonyát azonban több vitás kérdés - így a nem kötelező érvényű halálos ítélettel sújtott Salman Rushdie brit befogadása és a Nemzetközi Atomenergia-Ügynökség legutóbbi, Iránt elítélő jelentésében játszott brit szerep - is terheli.
Hatalmi ambíciók
Brit lapkommentárok szerint az Irak és Irán határán járőröző naszádok elfogásával Irán közel-keleti hatalmi ambícióit is jelezni próbálta. A Times kommentárja szerint az incidens egyértelmű utalás arra, hogy Irán az iraki síitákon keresztül beleszólást akar magának a szomszédos ország belpolitikájába.