További Külföld cikkek
- Karácsonyfának öltöztettek egy BMW-t, a rendőrség kiszedte a forgalomból
- Ismeretlen törzset találtak az Amazonas mélyén, felvételek készültek róluk
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- 20 év börtönt kaphat egy orosz nő, aki a reptéren akarta hagyni az újszülött gyermekét
Eredménytelenül ért véget hétfőn Brüsszelben a NATO-tanács nagyköveti szintű ülése, miután lőzetesen Belgium után Franciaország és Németország is megvétózta az Egyesült Államok felkérését Törökország NATO-védelmére az iraki háborúban. Colin Powell amerikai külügyminiszter hétfőn délután felszólította NATO-t, hogy nyújtson segítséget Törökországnak. Egy francia szakértő szerint Párizs 1966 óta nem intézett olyan éles kihívást az észak-atlanti szervezet amerikai vezetése ellen, mint hétfőn.
Reméli, meggondolják magukat
Az amerikai elnök mindenesetre megjegyezte, hogy Franciaország régi barátja az Egyesült Államoknak és ő a múlthéten telefonon beszélt Jacques Chirac francia elnökkel. "Továbbra is együttműködünk Franciaországgal" - szögezte le és kifejezte reményét, hogy Franciaország, Németország és Belgium még meggondolja magát.
Bush elnök hangoztatta, hogy Szaddám Husszein iraki elnök nem tesz eleget leszerelési kötelezettségének és az Egyesült Államok ezért szorgalmazta az U-2 felderítő gépek repülését Irak területe fölött. Az utolsó pillanatban felkínált engedményekkel Szaddám Husszein mindenesetre arra játszik, hogy időt nyerjen. Az elnök megismételte, hogy Szaddám Husszeinnek le kell szerelnie, ha ezt nem teszi meg, akkor az Egyesült Államok fogja őt leszerelni.
Bush szerint nem kell több fegyverzetellenőr
Az amerikai elnök kijelentette, hogy ha egy ország leszerel, egy-két ellenőr is meg tudja állapítani, hogy valóban felszámolja fegyvereit. George Bush szavait válasznak szánta arra, hogy Franciaország, Oroszország és Németország hétfőn az iraki fegyverzetellenőrök létszámának a növelését indítványozta.
Richard Boucher az amerikai külügyminisztérium szóvivője az iraki engedményeket taktikai visszavonulásnak nevezte, hozzátéve, hogy Bagdad még mindig nem adta jelét annak, hogy gyorsan és teljes mértékben teljesíti az ENSZ leszerelési követeléseit.
|