
További Külföld cikkek
-
Beperelte Magyarországot a Pfizer, Ukrajnára hivatkozva nem fizetett az állam
- Kemény üzenetet küldött a német külügyminiszter Orbán Viktornak, Szijjártó Péter nem hagyta szó nélkül
- Ijesztő figyelmeztetés: Három év múlva törhet ki a NATO és Oroszország háborúja
- Újabb támadást indít Izrael: kíméletlen háború kezdődhet a Gázai övezetben
- Óriási veszélyt jelentenek a karácsonyi terrortámadások – figyelmeztetett az EU tisztviselője
![]() |
Clinton lányával, Chelsea-vel Camp Davidbe tart Az elnök búvóhelye |
Nyárfalak, Somkunyhó és Nyírvityilló
![]() |
Megállni tilos |
Az ,,alapító" Rooseveltet követő elnökök szinte mind változtattak kisebb-nagyobb mértékben Camp Daviden: Truman kibővíttette téli lakká, később helikopter-leszállópálya is épült hozzá. A tábort körbeölelő sétányt Reagan csináltatta, Eisenhower pedig teniszpályát készítetett, és mire Bill Clinton beköltözött, a kicsiny táborból komoly birtok lett mindenféle extrával felszerelve.
Csöndes pihenőhely, informális tárgyaló
Camp David hangulata informális, mi több, intim. Bár közel van a fővároshoz, mintha egy másik világ volna ez, New England zöld és csöndes hegyei közt. Az éghajlat kellemesen hűvös, enyhébb, mint Washingtonban, ami kimondottan forró a nyári hónapokban; ezért is választotta ezt a helyet nyaralójául Franklin D. Roosevelt 1942-ben. A tábor neve akkor még ,,Shangri-La" volt, James Hilton Lost Horizon cimű könyve alapján, amelyben a hegyi királyságot nevezik így. Eisenhower elnök nevezte át Camp Davidnek unokájáról.
Már Roosevelt rájött, hogy Camp David hangulata ideális nem csak nyaralásra és pihenésre, de a tárgyalásokra, megbeszélésekre is. Ő és Winston Churchill innen tervezték meg a normandiai partraszállást a második világháború alatt, Eisenhower ide vonult vissza Hruscsovval, Nixon pedig Brezsnyevvel. De a leghíresebb vendég egyértelműen az egyiptomi Anvar Szadat és az izraeli Menachem Begin volt.
Az első Camp David-i csúcs
Egyiptom és Izrael 1948 óta álltak háborúban egymással, a viszálykodás közvetlenül azután tört ki, hogy a zsidó állam megalakult. Egyiptom 1967-ben elvesztette ellenőrzését a Gáza-övezet és az egész Sínai-félsziget felett, de az 1973-as Yom Kippur-i háborúban rövid sikereket ért el. A fegyverszüneti és béketárgyalások egészen 1978-ig húzódtak el, amikor Jimmy Carter, amerikai elnök meghívta mindkét állam vezetőjét, az egyiptomi Szadatot és az izraeli Begint, egy hármas csúcstalálkozóra Camp Davidbe.
A tárgyalások tizenhárom napig tartottak, és az utolsó előtti napig úgy tűnt, hogy az egészből nem lesz semmi. Végül sikerült megegyezniük, és a Camp David-i szerződés lett az alapja az egyiptomi-izraeli békének. A szerződésnek volt egy része, ami kimondta, a ciszjordániai területeken a zsidó államnak önkormányzatot kell létrehoznia, a palesztinoknak pedig önrendelkezést adnia. Ebből azóta sem lett semmi, de lehet hogy, a második Camp David-i egyezmény meghozza a várva várt sikert. Ma van a tizenharmadik nap.
