További Külföld cikkek
- Karácsonyfának öltöztettek egy BMW-t, a rendőrség kiszedte a forgalomból
- Ismeretlen törzset találtak az Amazonas mélyén, felvételek készültek róluk
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- 20 év börtönt kaphat egy orosz nő, aki a reptéren akarta hagyni az újszülött gyermekét
Bill Clinton kedden kezdte meg utolsó európai körútját amerikai elnökként |
Fókuszban az USA új rakétavédelmi terve
Clinton pénteken utazik Berlinbe, ahol az európai egység erősítése érdekében kifejtett erőfeszítéseiért átveszi a Nagy Károly-díjat. A német vezetők emellett viszont valószínűleg komoly aggodalmuknak adnak majd hangot az amerikai rakétavédelmi tervekkel kapcsolatban, mivel Németország szerint ez új fegyverkezési versenyt indíthat.
Az elnök várhatóan Ehud Barak izraeli miniszterelnökkel is találkozik Berlinben.
Természetesen a rakétavédelmi terv lesz a központi téma a Putyin-Clinton tárgyalásokon is.
| |
|
A szerződés a feleknek egy-egy rakétavédelmi bázis kiépítését engedélyezte: a Szovjetunió Moszkva védelmére, az USA az ellencsapás biztosítása érdekében egy rakétatelep mellé állította fel a maga rendszerét. Az Egyesült Államok azonban hónapok óta módosítani szeretné a szerződést - érvelésük szerint azért, hogy olyan országok esetleges támadása ellen védekezhessenek, amelyek az utóbbi években valószínűleg kifejlesztették saját interkontinentális nukleáris rakétájukat (ilyen lehet Észak-Korea, Irán és Irak).
Clinton egy független orosz rádiónak ad interjút
Putyinék szerint viszont a terv Oroszország ellen irányul, amit alátámaszt az az értesülés, miszerint az egyik amerikai radarállomás Norvégiában lenne, ami nyilvánvalóan nem az észak-koreai vagy az iraki légteret ellenőrizné. Ezzel szemben Madeleine Albrigth amerikai külügyminiszter azzal védekezik, hogy a tervezett védelmi rendszer csak az említett kis országok ellen lehetne hatásos, és képtelen lenne egy Oroszországból jövő támadás kivédésére, mivel Oroszországnak túl sok nukleáris rakétája van.
A Clinton-Putyin találkozón feltétlenül szóba kerül Csecsenföld |
Persze az amerikai félnek is vannak fenntartásai az orosz politika módszereivel kapcsolatban. A Clinton-Putyin találkozón feltétlenül szóba kerül Csecsenföld, illetve a moszkvai Media-Moszt holding elleni kommandós akció is. Az amerikai elnök ezzel kapcsolatos véleményét egyébként azzal (is) ki akarja fejezni, hogy Moszkvában majd egy független rádiónak ad interjút.