Az 1986 áprilisában felrobbant csernobili atomerőműtől légvonalban négyszáz kilométerre fekvő Gubkinban tizenöten élnek még az úgynevezett likvidátorok közül, akik részt vettek a nukleáris katasztrófa következményeinek elhárításában. Valamennyien súlyos betegek, rokkantnyugdíjból élnek.
Állapotuk romlik
Korábbi akciójuk június 5-én befejeződött, mivel a hatóságok ígéretet tettek rá, hogy megvizsgálják a helyzetet, és lakáshoz juthatnak. Idő közben a körzeti székhely, Belgorod bírósága jogosnak ítélte a kárelhárítók követeléseit, és felszólította a pénzügyminisztériumot, hogy biztosítsa a rokkantak számára a lakásvásárláshoz szükséges összeget.
Mivel ezután sem történt semmi az ügyükben, a hat "likvidátor" augusztus 16-án ismét éhségsztrájkot kezdett. Állapotuk folyamatosan romlik, s az orvosok rábeszélésére négyen vasárnap abbahagyták az akciót, őket kórházban ápolják.
Visszafordíthatatlan károsodás
A tiltakozást ketten folytatják, annak ellenére, hogy egyikük már több napig eszméletlen volt, s az orvosok szerint megkezdődött belső szerveik visszafordíthatatlan károsodási folyamata.
Alekszandr Sokov, az akció koordinátora kedden újságíróknak azt mondta, ügyüket elviszik a strasbourgi emberi jogi bíróságig, mivel nemcsak róluk, hanem több száz egykori kárelhárítóról van szó.