További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
A választókerületek 97 százalékában összeszámolt voksok szerint a győzelmet a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) szerezte meg 30,4 százalékkal. A második helyen végzett Polgári Demokratikus Párt (ODS) a részeredmény alapján 24,1, míg a harmadik Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja (KSCM) 18,8 százalékot kapott. Negyedikként a Koalíció (Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppárt, illetve a Szabadság Unió-Demokratikus Unió választási szövetsége) jutott be a parlamentbe 14 százalékkal. A többi 24 párt támogatottsága nem érte el az ötszázalékos parlamenti küszöböt.
Mandátumokra átszámítva ez azt jelenti, hogy a CSSD 71, az ODS 57, a KSCM 41, míg a Koalíció 31 mandátumra számíthat.
A választási részvétel 57 százalékos volt, 16 százalékkal alacsonyabb mint 1998-ban. A rendőrség szerint a választások nyugodtan zajlottak le, rendzavarás nem történt.
A kommunisták győzelme
A választások eredménye szerint ismét a szociáldemokraták alakíthatnak kormányt. Kormányfőjelöltjük Vladimír Spidla jelezte, hogy elsőként a Koalícióhoz fordulnak, mert e két tömörülés programja között van a legnagyobb hasonlóság. Megfigyelők szerint nem kizárt a nagykoalíció sem. A rendszerváltás után egyébként első ízben történt meg, hogy egy párt egymás után kétszer nyerte meg a képviselőházi választásokat.
Prágai értékelések szerint azonban a választások igazi "győztese" és legnagyobb meglepetése Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja. Míg a többi párt az 1998-as eredményekhez képest alacsonyabb támogatást kapott, a kommunistáké mintegy 40 százalékkal megnőtt. Miroslav Grebenícek pártelnök szerint a választók akaratát a kormányalakításnál, illetve a parlamenti tisztségek elosztásánál is illene figyelembe venni.
Klaus: Sikeretelenek voltunk
Václav Klaus elismerte, hogy az általa vezetett jobboldali Polgári Demokratikus Párt (ODS) számára a választások sikertelenül végződtek.
"Nyilvánvaló, hogy az eredmény a Polgári Demokratikus Párt számára sikertelenséget jelent. Ez mindenki számára világos, ennek mi is tudatában vagyunk" - jelentette ki Klaus a közszolgálati televízióban. Megjegyezte, hogy a sikertelenség elemzésekor saját szerepéről is el kell gondolkodnia, s kész levonni a következményeket.
"Sajnálatos, hogy az egész jobboldal veszített, s a lakosság a baloldalra szavazott. Tragédia, hogy az összes demokratikus párt szavazatokat veszített, s csak a kommunisták szereztek többet, mint legutóbb" - nyilatkozott Klaus. Szerinte a kommunisták sikere "áttörés" a rendszerváltás utáni helyzetben, mégpedig a demokratikus pártok számlájára.
Spidla: Nem működünk együtt a kommunistákkal
Vladimír Spidla, a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) elnöke megerősítette, hogy a választásokon győztes párt a jobbközép Koalícióval kíván először tárgyalásokat kezdeni a kormányalakításról.
"Véleményünket nem változtattuk meg. Azzal számolunk, hogy az első ajánlatot a Koalíciónak adjuk, mert a két fél programja áll egymáshoz a legközelebb" - mondta Spidla. Kizárta, hogy a szociáldemokrácia a megerősödött kommunista párttal kezdene kormányalakítási tárgyalásokat.
"A Bohumínben megtartott kongresszusunk döntése, miszerint legfelsőbb szinten nem működünk együtt a kommunista párttal, továbbra is érvényben van" - jegyezte meg Spidla, aki várhatóan az új cseh kormány elnöke lesz.
Václav Havel államfő szóvivője útján bejelentette, hogy egyelőre nem kívánja kommentálni a választási eredményeket.