További Külföld cikkek
- A halálba zuhant egy várandós nő túrázás közben Görögországban
- Visszaadta a hivatalából eltávolított vécét egy volt brazil városi tanácsos
- Bejelentette lemondását Karl Nehammer osztrák kancellár
- Megkezdődött Jimmy Carter több napon át tartó hivatalos állami búcsúztatása
- Autó után kötött koporsóval drifteltek egy körforgalomban Romániában
R. J. Reynolds 1875-ben alapította cégét |
A brit kormány ezzel párhuzamosan vizsgálatot indított a British American Tobacco (BAT) ellen, hogy kiderítse, csempészett-e a cég cigarettát Nagy-Britanniába. Az EU illetékesei szerint hasonló vizsgálat várható a többi tagországban is.
A jogi lépéseket az indokolja, hogy az EU és a tagországok költségvetésében óriási adó- és vámbevételi hiányok mutatkoznak, és ezek a kormányok szerint a cégek illegális akciói miatt keletkeztek. A Bizottság kártérítést követel az állítólag több milliárd dollárra rúgó kiesés miatt, bár az igényelt pontos összeg egyelőre nem ismert.
Az eset az amerikai igazságügy-minisztérium figyelmét sem kerülte el. Egy észak-karolinai szövetségi bíróság vizsgálatot indított, hogy tisztázza, a vállalatok tényleg olyan cégeknek adnak-e el cigarettát, amelyek később csempészeknek adják tovább az árut.
Az EU ideális terep a csempészethez
A tagországok adójogszabályai közti különbségek az Uniót ideális tereppé teszik a cigarettacsempészés számára. Norvégiában a magas adó miatt egy csomag amerikai cigaretta ára elérheti a hét dollárt, míg Spanyolországban ugyanez egy-két dollár. Mivel belső határok nincsenek, nem ütközik komoly akadályba, hogy a cigarettát az ,,olcsó országból" a ,,drágába" vigyék.
Europort, Rotterdam ideális terep a csempészethez |
Az EU állítja, hogy egy esetben az R. J. Reynolds Miamiból egy panamai cégnek adta el az árut, majd az behajózta azt Rotterdamba. Ott hamis dokumentumokat kreáltak, melyek szerint a cigarettákat a Kanári-szigetekre szánják, de a szállítmány végül Barcelonában kötött ki.
Szakértők szerint az amerikai bíróság nem illetékes
Amerikai elemzők állítják, hogy az ügyet illetékességi problémák miatt ejteni fogják. Egy, a New York Timesban publikáló szakértő szerint az EU az amerikai jogrendszer előnyeit próbálja kihasználni. Mint írja, ,,Brooklynban beadni a keresetet olyan, mintha egy franciaországi gyilkosságot Texasban tárgyalnának, csak azért, mert ott van halálbüntetés."
Más vélemények szerint az EU azért választotta Brooklynt, mert ott már született néhány, dohánycégeket elmarasztaló ítélet; de még ezzel együtt is valószínűleg nagyon nehéz lesz igazolni az elvesztett pénz mennyiségét.
A dohánygyárak cáfolnak
|
A Philip Morris Europe szerint ,,az EU jobban tenné, ha velük együttműködve harcolna a csempészet és hamisítás ellen". A cég közleményben tudatta, hogy a történtek ellenére hajlandó együttműködni a Bizottsággal, de harcolni fog a példátlan jogi eljárás ellen.
A kereset tényleg rossz helyen van
Az eljárás egyébként nem példátlan. 1999-ben Kanada egymilliárd dollárra perelte az R. J. Reynoldsot Syracuseban ugyanilyen vádak alapján. A kereset szerint a cég csempészhálózatot és offshore cégek tucatjait hozta létre, hogy olcsó cigarettával árassza el az országot, miután Kanadában kétszeresére emelték a dohányáru vámját és adóját. Kanada később csökkentette ezeket, mondván, ,,ilyen mértékű csempészettel képtelenség harcolni".
A kanadai keresetet a bíróság illetékességi okok miatt vetette el. A bíró indoklása szerint ,,nem lehet amerikai bíróságokat külföldi adóbehajtásra alkalmazni".