Román listáról is győzött magyar
További Külföld cikkek
- Ausztráliában betiltják a közösségi média használatát a 16 éven aluliak számára
- Forrong Georgia, a rendőrök összecsaptak a tüntetőkkel
- Magyar középiskolák bezárására készülnek Szlovákiában
- Évtizedekig nem beszéltek, mostantól már kereskednek – így békült ki két ázsiai óriás
- Észak-Koreára kilátást nyújtó kávézót nyitott a Starbucks
Az RMDSZ két politikusa és a függetlenként induló Tőkés László mellett egy negyedik magyar nemzetiségű képviselő is képviselheti Romániát az Európai Parlamentben. Csibi Magor az RMDSZ-szel kormányzó PNL nevű liberális párt listáján a hatodik helyre került, és ez pont elég volt bejutáshoz. (A liberálisok 16%-ot szereztek vasárnap.) "Én kértem a hatodik helyet, eleve ezt akartam megszerezni. Úgy számítottam, hogy ez még pont meglehet" - mondta az Indexnek nem sokkal azután, hogy biztossá vált brüsszeli mandátuma.
Csibi Magor
1980-ban született Csíkszeredán, politológus. A PNL ifjúsági szervezetének Hargita megyei elnöke, illetve az országos szervezet alelnöke volt. Kampánytanácsadóként segítette 2004-es győzelmekor Emil Boc kolozsvári polgármestert.
Csibi Magor Csíkszeredán született, Kolozsváron járt a Babes-Bolyai Egyetemre, másfél éve Bukarestben él. A 27 éves politikusnak természetes volt, hogy nem az RMDSZ-ben, hanem a PNL-ben építsen karriert. "Az apám a PNL egyik alapító tagja. Engem a liberális ideológia vonzott. Amikor egyetemista voltam, akkor jött fel a liberálisok fiatal generációja, és szimpatikusak voltak." Csibi politológiát tanult, az alapképzést magyarul, a mestert angolul a doktorit románul végezte.
Szerinte a nemzetiségi alapon szerveződő pártoknak addig lesz létjogosultságuk, amíg a romániai magyaroknak alapvető jogaikért kell küzdeniük. Egy ideális demokráciában, ahol mindenki úgy érzi, hogy tényleg egyenlő, már nem nemzeti, hanem ideológiai alapon kellene a pártokat megszervezni. Szerinte az RMDSZ és Tőkés László jó választási eredménye arra utal, hogy az erdélyi magyarság még nem érzi a jogegyenlőséget.
"Nem akartam a magyar jelöltek megmérettetésébe beavatkozni vagy szavazataikat megszerezni, nem kampányoltam magyarságommal Hargitán vagy Kovásznán" - mondta az Indexnek, bár az említett megyékben is tartott kampányrendezvényeket. Csibi eddig nem érezte hátrányát, hogy magyarként politizál a PNL-ben: "A párt országos vezetői szintjén soha semmilyen megkülönböztetést sem éreztem. Alsóbb szinten néha előfordult, hogy megjegyzéseket tettek."
A PNL-ben egy helyet automatikusan a párt ifjúsági szervezete kapott. Ezt szerezte meg Csibi. Ehhez az ifjúsági szervezeteket és a párt vezetőit is meg kell győznie. Szerinte három dolog számított: a jó szakmai önéletrajza, ismertsége (28 megyében 200 sajtómegjelenés) és állhatatos házalása. Utóbbi azt jelenti, hogy személyesen végigjárta a párt helyi vezetőit. Szerinte ez számított leginkább. "Ilyet senki más nem csinált, emberről-emberre mentem és elmondtam, hogy mit akarok." Végül a déli és a moldvai küldöttek is őt támogatták. Az országjárást nem akarja abbahagyni, azt mondta, hogy folyamatos beszámolókkal akarja "az embereket közel hozni az EP-hez". Szerinte másképpen esélye sem lehetne öt év múlva újra eséllyel indulni.