Az amerikaiak szankcionálnák a szudáni olajkitermelést
További Külföld cikkek
- Karácsonyfának öltöztettek egy BMW-t, a rendőrség kiszedte a forgalomból
- Ismeretlen törzset találtak az Amazonas mélyén, felvételek készültek róluk
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- 20 év börtönt kaphat egy orosz nő, aki a reptéren akarta hagyni az újszülött gyermekét
Mint ismeretes mindeddig ötvenezren halhattak meg, és egymillióan voltak kénytelenek elhagyni otthonaikat a már tizenkilenc hónapja tartó konfliktusok miatt. A krízis helyzet a kormánypárti dzsandzsvíd milíciák kegyetlenkedései során robbantak ki.
Szankcionálnák Szudán olajkitermelését
Az amerikai jelentés felszólítja Kofi Annan ENSZ főtitkárt, hogy harminc nap múlvaksézítsen jelentést a Biztonsági Tanácsnak a darfúri krízis alakulásáról, állapítsa meg, hogy történt-e népirtás Szudánban, és ha igen, kik a felelősök. Amennyiben Szudán az újabb határidő lejártával sem teljesíti tökéletesen vállalásait, úgy az Egyesült Államok az afrikai állam olajkitermelésének szankcionálását helyezi kilátásba - Szudán jelenleg napi háromszázhúszezer hordó olajat termel.
Visszafogott mértékben nyújtott a szudáni kormány segítséget a segélyszervezetek munkájában, derül ki az amerikai nyilatkozatból, továbbá nem sikerült a kormány azon vállalásának sem tökéletesen megfelelni, mely szerint lefegyverzik a dzsandzsavíd milíciákat.
Colin Powell először 2004 júliusában szólította fel a szudáni kormányt az erőszak megszüntetésére; a szkeptikusok szerint azonban két hónap elteltével sem születtek látványos eredmények, ennek ellenére az Államok mégis újabb harminc napos haladékot adott. Az Egyesült Államokban egyébként nincs konszenzus azt illetően, hogy a darfúri régióban tapasztalható krízishelyzet nevezhető-e népirtásnak vagy sem.
Vádaskodó segélyszervezetek, szűkmarkú adakozók
Időközben a Szudánban működő segélyszervezetek, az Oxfam, a Care International és a Save The Children felelősségre vonták Franciaországot, Olaszországot és Japánt, amiért azok alig-alig támogatták a szervezetek szudáni működését. "A világ leggazdagabb országai közé tartoznak, ugyanakkor a legszűkmarkúbb adakozók közé" - mondta az Oxfam szóvivője.
Míg Amerika 2004-re és 2005-re negyvenkétmilliárd, Nagy Britannia pedig tizenkilencmilliárd forintnyi összeggel támogatja a segélyszervezetek szudáni munkáját, addig ez a másik három országnál egymilliárd és kétmilliárd forintnyi összeg közt mozog, állítja az Oxfam szóvivője.
Az egyébként, hogy a segélyszervezetek pellengérre állítsák szűkmarkú adakozóikat, igen ritka, és nagy bátorságra vall, állítja a BBC szakértője, Mark Doyle. A szervezetek viszont azt mondják, a helyzet annyira súlyos, hogy ezt muszáj volt megtenniük.
|