Bemutatta terrorelhárító delfineit a flotta

2007.04.17. 12:20
Az amerikai haditengerészet tervei szerint a jövőben delfinek és fókák őriznék Washington közelében a vizeket. Az állatokat támadásra nem, hanem elsősorban felderítésre képzik ki. Az állatvédők az emlősök egészsége miatt aggódnak.

A múlt héten a San Diego közelében található Point Loma tengerészeti bázison rövid időre betekintést nyerhettek az újságírók az egyik tervezett programba. A támaszponton 100 tengeri emlőst szállásoltak el, amelyek betanítás után a potenciális terroristákra hívnák fel az amerikai haditengerészet figyelmét, jelentette a CNN.

A haditengerészet néhány hete jelentette be, hogy hamarosan 30 delfint és fókát képeznek majd ki. Feladatukként a fontos laboroknak és nukleáris tengeralattjáróknak helyet adó Washington állami Kitsap-Bangor tengerészeti bázis vízi védelmét jelölték meg.

A flotta azzal indokolta a művelet szükségességét, hogy még a rohamosan fejlődő víz alatti robotika és az önműködő technikai eszközök korában is a delfinek és fókák jelentik a legjobb védvonalat a tenger felől érkező támadásokkal szemben. „Biológiai felépítésük felülmúl bármit, amit eddig alkottunk” – magyarázta a program vezetője.

A programban jelenleg 75 delfin és 25 fóka vesz részt. Mindkét faj közös jellemzője, hogy a zavaros vízben is képes felkutatni az aknákat és az ellenséges búvárokat. A delfineket a tervek szerint arra képzik ki, hogy villogó fénnyel jelezzék a célpont helyzetét, a fókák pedig huzalokat is rájuk erősíthetnek majd.

Az illetékesek ugyanakkor egyértelműen tagadták, hogy az állatokat támadásra is kiképeznék. „Soha nem tettünk és nem is fogunk ilyet tenni” – mondta a flotta szóvivője.

A delfinek egymással összefüggő, 9 méter széles, 9 méter hosszú és 3 méter mély vízrészekben laknak, de az elválasztó kapuk felnyitásával az állatok a nap legnagyobb részében együtt lehetnek.

Az emlősökkel csaknem 200 technikus, betanító és más kisegítő személyzet foglalkozik.

50 éve indult a program

A tengeri emlősökre támaszkodó program még az 1950-es években indult, a hidegháború alatt pedig összesen 140 állatot képeztek ki. A vietnámi háborúban delfinek segítettek több kikötő védelmében, az egyik lassan 50 éves veterán állat még most is a San Diego-i bázison él.

A haditengerészet szerint mindig is nagy veszélyt jelentett, ha ellenséges erők víz alól próbálták szabotálni a hajókat. Ez történt 1985-ben Új-Zélandnál, amikor tapadóaknákat erősítettek a Greenpeace egyik hajójára. A delfinek alkalmazása megoldást jelenthet erre a problémára. Legutóbb 2003-ban, Irakban vetették be az állatokat, ahol víz alatti robbanószerkezeteket kutattak fel és megtisztították az utat a partraszálló tengerészek előtt.

1990-ben a haditengerészet a program fokozatos megszüntetése mellett döntött, mivel azt a technológiai fejlődés mellett feleslegesnek tartották. Ennek ellenére a program azóta is működik, és 2012-ig még biztosan a flottánál maradnak a delfinek és fókák.

Az állatvédők nem lelkesednek az ötletért

Az állatvédő szervezetek aggódnak a delfinek és fókák egészsége miatt. A Washington környéki óceán ugyanis átlagosan 6 fokkal hűvösebb, mint San Diegonál, ez pedig komolyan megterhelheti az állatok szervezetét. Attól is tartanak, hogy komplikációk léphetnek fel a területen őshonos kardszárnyú delfin populációval. „Szerintem azért nincs itt egyetlen palackorrú delfin sem, mert ez a hely túl hideg nekik” – magyarázta egy tengerbiológus.

A flotta egyik állatorvosa azonban biztosította a nyilvánosságot, hogy az állatok egészségi állapotát folyamatos megfigyelés alatt tartják. Az illetékesek azt is hozzá tették, hogy az egész washingtoni bevetés még csak tervezet, kora ősszel először környezeti hatástanulmány elkészítése következik.