További Külföld cikkek
- Több ezres tüntetések követték a romániai választások eredményét
- A francia kormány teljesíti Marine Le Pen egyik fő követelését
- Bűnösnek találták a brit katonát, aki Iránnak kémkedett
- Tiltotta a Facebookról Donald Trumpot a milliárdos, mégis együtt vacsorázott vele hálaadáskor
- Ez egy borzalmas veszély a magyar közösségünkre nézve – Kelemen Hunor a román választásokról az Indexnek!
A résztvevők szerint fontos a megelőzés és a kereslet csökkentése
Felszólalók szerint a dohányzás a legnagyobb - megelőzhető - ,,járvány" az emberiség történelmében, amely a fejlődő országokat érinti a legsúlyosabban. Itt ugyanis nem létezik megfelelő színvonalú orvosi ellátás, és különféle szociális-kulturális tényezők miatt a szokás is elterjedtebb, mint a fejlett nyugati országokban. A konferencián résztvevők szerint ezért is nagy hangsúlyt kell fektetni a megelőzésre, a megfelelő gazdasági, politikai és szociális környezet megteremtésére.
A szakértők által koordinált átfogó dohányzásellenes kampány ennek megfelelően nagyrészt olyan elemeket tartalmaz, mint reklámozás és ismeretterjesztés, vagy törvényi szabályozások támogatása és lobbizás.
Támadják a dohányipart
Különösen éles támadások érik azonban magukat a dohánygyártó és -forgalmazó vállalatokat. Egy felszólaló egyenesen a ,,halál katonáinak" nevezte az érintett cégeket, az American Cancer Society képviselője szerint pedig a jelenlegi, évi négymillió haláleset elkerülhető lenne, ha nem lenne az ,,erkölcstelen dohányipar, amely fontosabbnak tartja a profitot az emberi életnél". A konferencián ennek megfelelően külön munkacsoport foglalkozik a multinacionális cégek taktikájának elemzésével.
|
Elemzők szerint a dohányipar azzal igyekszik védekezni a Nyugaton egyre erősebb dohányellenes akciók ellen, hogy egyre nagyobb méretekben viszi külföldre termékeit. Houston rámutatott, hogy Kínában többen dohányoznak, mint amennyien az Egyesült Államokban élnek. A szenvedély elterjedésének megakadályozását nehezíti, hogy több fejlődő országban státuszszimbólumnak, ,,menő dolognak" számít a dohányzás. Szintén fontos, hogy a törvényi szabályozás - például a kockázatok feltüntetésének kötelezővé tétele - is hiányzik, vagy legalábbis sokkal lazább. Az erős dohánylobbi pedig igyekszik megakadályozni, hogy a legtöbb nyugati országban és hazánkban is létező hatékony szabályozások ezekben az országokban megszülessenek.