Magyar városnézőket állítottak elő Pozsonyban
További Külföld cikkek
- Legkevesebb két halálos áldozata van a Los Angeles közelében pusztító erdőtüzeknek
- Lövöldözés történt az elnöki palotánál Csádban, ahova hamarosan magyar katonák is mehetnek
- Gyanús jármű miatt lezárták London több belvárosi utcáját, mindenkit evakuáltak
- Újra egymásnak feszült Donald Trump és Justin Trudeau
- Változnak a beutazási szabályok, az Európán kívüli utasok már csak engedéllyel léphetnek be Nagy-Britanniába
Az MTI pozsonyi tudósítójának értesülése szerint a szekszárdi Kelemen Endre Egészségügyi Szakközépiskola tanárai és diákjai szombaton a koronázó dómként ismert Szent Márton Székesegyházat tekintették meg, melynek tornyán a Szent Korona négy mázsás aranyozott másolatát Pozsony egyik régi jelképeként megőrizték, s melynek szentélyében Pázmány Péter is nyugszik.
Egy ismeretlen személyazonosságú, szlovákul beszélő férfi, aki állítólag már az Óváros utcáin is inzultálta őket, két rendőr kíséretében utánuk ment a székesegyházba, ahonnan egyiküket elvezettette, amiért az a gyanú szerint tiltott iparűzést folytatott, amikor társainak ismereteket adott át a műemlék történelmi vonatkozásairól.
Nem sokkal később, gyakorlatilag az első előállítással egyidejűleg egy másik, Győrből érkezett magyar csoport is ugyanígy járt. A csoport egyik tagját hasonló gyanú miatt egy másik járőrkocsiba tuszkolták be, egy harmadikat pedig azért állítottak elő, mert az ellenük panaszt emelő ismeretlen férfi azt állította, hogy a magyar városnéző a vita hevében meglökte őt.
Riskó Nagy László, a pozsonyi magyar nagykövetség jogsegélyt nyújtó konzulja az MTI érdeklődésére megerősítette a történteket. Tudni lehet, hogy az előállított magyarokat a rendőrőrsön hosszan megvárakoztatták, majd fogdába zárták őket és a kihallgatási jegyzőkönyv nekik kijáró példányát csak a konzul közbenjárása nyomán kapták meg. A késő délutáni órákban a gyanúsítottakat elengedték, majd visszautaztak Magyarországra. A szlovák rendőrségen egyelőre nem született döntés, hogy vádat emelnek-e ellenük.
Szlovákiában néhány éve egy olyan jogszabály van hatályban, amely szigorúan Szlovákiában megszerzett szakképesítés birtokában engedélyezi az idegenvezetést. A külföldről Pozsonyba érkező városnézők az erre rendszeresített Pozsonyi Kulturális és Tájékoztató Szolgálat (BKIS) idegenvezetőit vehetik igénybe, akik a Magyarországról érkezett városnézők tapasztatai szerint magyar vonatkozásokban nem mindig felkészültek, vagy ha mégis, a város magyar történelmi vonatkozásairól nem mindegyikük tesz említést.
A BKIS kötelékéhez tartozó pozsonyi idegenvezetőknél
beszerezhető egy magyar nyelven is olvasható szórólap.
"Szívélyesen
üdvözöljük Önöket Pozsonyban. Kellemes időtöltést kívánunk
városunkban, egyben szeretnénk felhívni figyelmüket a következőkre:
az idegenvezetés Szlovákiában engedélyhez kötött foglalkozás.
Országunkban minden idegenvezető köteles egy több hónapos
szaktanfolyamot elvégezni valamely, a törvény által meghatározott
oktatási intézménynél.
Az idegenvezetői szaktanfolyam Pozsony
esetében legalább 250 órát igényel és szigorú képesítő vizsgával
végződik. Ezeket a szabályokat az Európai Unió is elismerte. Pozsony
város idegenvezetőit a város címerét ábrázoló piros-fehér jelvényről
ismerhetik fel. Ezért megértésüket kérjük, a város és az ország
egész területén csak azok jogosultak idegenvezetésre, műemlékeink,
történelmi nevezetességeink bemutatására, akik Szlovákiában nyertek
szakképzést. Kérjük Önöket, szíveskedjenek betartani Szlovákia
törvényeit. Érezzék jól magukat városunkban és örülünk a személyes
találkozásnak egy városnézés folyamán" - áll a "Pozsony város
idegenvezetői" által jegyzett szórólapon.
Az MTI nem megerősített értesülése szerint a magyarországi városnézőkre rendőröket szabadító férfi ilyen jelvényt viselt. " Radnóti Gábor, a kora esti órákban már Magyarországon tartózkodó szekszárdi csoport vezetője az MTI pozsonyi tudósítójának telefonon nyilatkozva azt mondta: "Azt hiszem, mindnyájunk nevében rendkívül kellemetlen meglepetésnek minősíthetem a történteket. Ami történt, azt jogsértőnek tartjuk és nem gondoljuk azt, hogy ilyesmi az Európai Unió bármelyik országában megtörténhet."
A magyar turisták közelében nézelődő japán, angol és német csoportok saját nyelvükön, saját idegenvezetőik kíséretében tekintették meg a várost, de ez senkinek nem szúrt szemet, mondta Radnóti Gábor.