Szilveszterig megérkeznek a békefenntartók Dárfúrba

2007.08.01. 10:11
Végre elszánta magát a világ, hogy segítsen Dárfúron: 26 ezer katona megy még idén a polgárháborús övezetbe. A szudáni kormány nem rajong az ötletért, de nincs sok választása.

Kedden döntött az ENSZ Biztonsági Tanácsa, 26 ezer fős nemzetközi békefenntartó erőt vezényel a háború sújtotta Dárfúrba. A nyugat-szudáni régióba legkésőbb december 31-én érkeznek meg a világszervezet katonái, felváltva az Afrikai Unió rosszul felszerelt hétezres seregét. Az AU azonban továbbra is jelentős szerepet játszik majd a misszióban. A brit ENSZ-nagykövet, Emyr Jones Parry szerint az UNAMID névre keresztelt haderő lehet a világ legnagyobb békefenntartó ereje.

Egy tragikus fejezet vége

Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára elmondta, hogy "le kell zárni ezt a tragikus fejezetet Szudán történetében". Azonban szerinte sem a kéksisakosok állomásoztatása a végső megoldás Dárfúrban. A szudáni kormányzat és a harcoló milíciák is nehezen mennek azonban bele a tárgyalásokba, a feltételeket gyakran kedvezőtlennek tartják.. A következő forduló a tanzániai Arusában lesz megtartva a közeljövőben.

Végre az Egyesült Államok is beszállt a békéért folytatott küzdelembe, és kijelentette, hogy Szudánnak mindenképp le kell ülnie tárgyalni, vagy az USA lépni fog ellene. Gordon Brown, brit miniszterelnök is ezen az állásponton van: ha Szudán nem hajlandó továbblépni, akkor újabb szankciókat vezet be ellene a nemzetközi közösség.

Dzsandzsavídek, milicíák, kormányerők, békefenntartók

A háborúskodás 2003 februárjában tört ki, miután az afrikai törzsek fellázadtak az arab kormány szerintük elnyomó hatalma ellen. Válaszul Szudán elkezdte pénzzel és fegyverrel támogatni a helyi arab törzseket (ezt azóta is kategorikusan tagadják), akik milíciákká szerveződtek. Az úgynevezett dzsandzsavíd harcosok és a velük szemben harcoló milíciák a polgári lakosságot sem kímélve öldököltek, mígnem egy éve tető alá hozták a Dárfúri Békeegyezményt. Ez azonban csak ideiglenesen teremtett nyugalmat, mivel a kormány és egy erős milícia állapodott csak meg, de több félkatonai szervezet kimaradt belőle.

Sok vélemény szerint a háború a globális felmelegedés szülte első komolyabb konfliktus. Voltkaépp nem politikai jogokért vagy az elnyomás ellen folynak a harcok, hanem a terjeszkedő Szaharában lévő víznyerő-helyekért. Emellett az afrikai összeütközések egyik tipikus oka is felfedezhető: a földművelő fekete-afrikaiak és az állattenyésztő arabok egymást keresztező érdekei. Minderre a föld alatt talált óriási vízkészletek jelenthetnek tartósabb megoldást.

Hadseregek számokban

Az egyaránt tízezer harcos felett rendelkező Szudáni Felszabadító Hadsereg és az Igazság és Egyenlőség Mozgalom ellen kevés volt a 7000 fős AU-kontingens, amit később 3000 kéksisakos egészített ki. A szudáni állam hadereje pedig százezer alatt van valamivel. Ezért van szükség erre a nagyobb, 26 ezres haderőre, melynek Szudán nem örül túlzottan.

A békefenntartók fel vannak jogosítva a fegyverhasználatra is. Megtehetik, amennyiben őket támadják, vagy a polgári lakosságot fenyegeti közvetlken veszély, esetleg ha a korábbi békeegyezmény megszegését észlelik. Az ENSZ tagállamainak harminc napon belül meg kell tenniük felajánlásaikat a közös misszióba.