Eltűnt az észak-koreai főideológus

2007.01.29. 12:09
2005 októbere óta nem jelent meg a nyilvánosság előtt Ha Csol Dzsong, a Koreai Munkapárt propagandatitkára, így megkezdődött a találgatás, hogy elmenekült-e Észak-Koreából, vagy koncentrációs táborba zárták. Annyi bizonyos, hogy a hatóságok megtesznek mindent, hogy a főideológus nyomait eltüntessék.

Tizenöt hónapja nem szerepel a nyilvánosság előtt Észak-Korea főideológusa, jelentették hétfőn a dél-koreai hírszerző szolgálatok, a sajtó pedig találgatja, hol lehet, megszökött az országból, vagy tisztogatás áldozata lett.

"Annyit tudunk megerősíteni, hogy Ha Csol Dzsong (a hatalmon lévő Koreai Munkapárt propagandatitkára) 2005 októbere óta egyáltalán nem jelent meg a nyilvánosság előtt" - közölte a dél-koreai hírszerző szolgálatok egy neve elhallgatását kérő tisztségviselője. A forrás viszont nem akart értékelést fűzni ahhoz az információhoz, amely a Dong A Ilbo című dél-koreai napilap hétvégi számában jelent meg, és amely szerint Dzsong neve és fényképe eltűnt a sztálini rezsim minden kiadványából.

Minden nyomát eltüntetik

A lap meg nem nevezett forrásokat idézve hozzátette még, hogy a phenjani vezetés emberei alaposan áttekintve a nyilvánosság minden lehetséges helyét, indoklás nélkül törölték Ha Csol Dzsong nevét a már elkészült publikációkból. A főideológus minden írását bezúzták, fekete festékkel eltüntették minden olyan képről, amelyen Kim Dzsong Il diktátorral vagy az ő apjával, a kommunista Koreát megalapító Kim Ir Szennel együtt látható. Azokat a háztartásokat, melyekben akár több tucat propagandakönyv található, kötelezték, hogy dobják ki a kiadványokat, írja a donga.com.

A lap idéz olyan szóbeszédeket, amelyek szerint a főideológus megszökött, illetve mint "a párt és a forradalom árulóját" koncentrációs táborba zárták. Az eltűnést övező pletykák már 2005 decemberében lábra keltek, azonban a száműzetésről nem jelentek meg beszámolók a sajtóban.

A két Korea egyesítésével foglalkozó szöuli minisztérium nem volt hajlandó nyilatkozni az ügyben.

A 74 éves Dzsong a Koreai Munkapárt lapjának, a Rodong Szinmunnak főszerkesztője és az állami televízió elnöke volt, mielőtt 2001-ben a propagandáért felelős főtisztviselő lett. Bizalmas viszonyban állt mind Kim Ir Szennel, mind fiával, utódjával, Kim Dzsong Illel, többször elkísérte őket külföldi útjukon.