További Külföld cikkek
- Magyar középiskolák bezárására készülnek Szlovákiában
- Évtizedekig nem beszéltek, mostantól már kereskednek – így békült ki két ázsiai óriás
- Észak-Koreára kilátást nyújtó kávézót nyitott a Starbucks
- Csalásra gyanakodnak, újraszámolják a román elnökválasztás szavazatait
- Okafogyott lett a munkájuk – hazatértek az albániai menekültközpontokból az olasz rendőrök és szociális gondozók
|
Se atombomba, se rakétakísérletek
A kommunista ország eddig nem volt hajlandó részletes információt adni arról, hogy vajon rendelkezik-e az atombomba előállításához szükséges technológiával. Most azonban az ország nukleáris programjáról, és a komplexumok átvizsgálásáról is egyeztetni fognak Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szakértőivel. Észak-Korea még 1994-ben állapodott Washingtonnal arról, hogy leállítja nukleáris fegyverzeti programját, és cserébe támogatást kap atomerőművek építéséhez. Észak-Korea azt is bejelentette, hogy 2003 után sem folytatja a rakétakísérleteket - jelentette a BBC.
Diplomáciai áttörés
Koidzumi hivatalos látogatását diplomáciai áttörésként értékeli, amely segítheti Észak-Korea kiszakadását a teljes elszigetelésből. Kim Dzsong Il arra is hajlandó volt, hogy bocsánatot kérjen Japántól az 1970-es és '80-as években elrabolt japán állampolgárokért. Az észak-koreai ügynökök összesen 13 japánt raboltak el, akik közül időközben nyolcan elhaláloztak. Kim Dzsong Il azt állítja, hogy a nyolc ember természetes körülmények között hunyt el.
Aknamentesítés felsőfokon
Dél- és észak-koreai katonák csütörtökön megkezdték a két ország közti fegyvermentesített övezetbe telepített aknák felszedését, hogy lehetővé tegyék a fél évszázada megosztott félsziget egyesítéséhez elengedhetetlen vasúti és közúti összeköttetés megteremtését - írja az MTI. Az övezetet szerdán nyitották meg ünnepélyesen az egyesítési folyamat jegyében. Most mindkét oldalról 2-2 kilométernyi hosszan és egyelőre mintegy 100-250 méter szélességben hatolnak az aknamentesítők az övezetbe, hogy aztán középen találkozzanak.
A hidegháború vége
A két Koreát a tervek szerint már az idén újra összekötik közúton, majd vasúton. Az utak korábban is léteztek, de az 1950-53-as koreai háborúban az összeköttetés megszakadt. A két Korea jogilag még ma is háborúban áll, mert a háborút annak idején csak tűzszünet zárta le. A szerdán megnyitott - a félszigetet teljes szélességében, körülbelül 250 kilométeren át átszelő - demilitarizált zóna a Föld utolsó hidegháború teremtette határa volt.