Hetekig vitáztak róla, csütörtök este megtörténik

vita
2024.05.30. 12:06
A közmédia csütörtökön, 20 órától tartja az európai parlamenti listavezetők élő, televíziós vitáját. A tizenegy szereplős esemény létrejöttét kritikus vélemények kísérték, az egyik párt a listavezetője helyett humoristát delegál a stúdióba, és a vitával párhuzamosan tüntetés is lehet.

„Lesz vita a köztévén” – jelentette be Dobrev Klára május 10-én, közzétéve Papp Dániel MTVA-vezérigazgató levelét, amelyben az állt, hogy „az önök felszólítását megelőzően megkezdtük egy nyilvános vita megszervezését az EP-választáshoz kapcsolódóan. Így hamarosan pártjának elnöke, Gyurcsány Ferenc és valamennyi jogerősen listát állító párt elnöke kézhez veheti a DMSZ és az MTVA hivatalos megkeresését”.

A Fidesz sajtóosztálya ezután az RTL Híradó érdeklődésére azt válaszolta, hogy Deutsch Tamás is ott lesz a vitán, „lehet jönni diktafonnal, nadrágszíjjal”.

Magyar Péter is megkapta a közmédia levelét, majd felsorolta, hogy mi nem derült ki abból: mikor, milyen idősávban és hol lesz a vita, élő adásban közvetítik-e, kik a résztvevők, lesznek-e nézők, milyen sorrendben szólalnak meg a résztvevők, és ez mi alapján dől el, milyen hosszú műsoridőt szánnak a vitára, mekkora időkerete lesz a feleknek, hány kérdés lesz, ki moderálja a vitát, milyen szabályok mentén lehet ismételni a vitát, miként zárják ki az utólagos vágásokat, a manipuláció lehetőségét, milyen technikai eszközöket, elemeket használnak, lesznek-e bejátszások a vita alatt, ha igen, akkor ezeket előre egyeztetik-e?

A Tiszta Párt alelnöke leszögezte, nem fogadják el, ha nem élőben vagy nem főműsoridőben lesz a vita, ahogy azt sem tartják elfogadhatónak, „ha egyszerre akarják leültetni mind a 11 listát állító párt listavezetőjét, hiszen úgy semmilyen érdemi vita nem folytatható, és nem is tükrözné a pártok támogatottságának mértékét”.

Száz perc, két moderátor, nézők nélkül

Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció politikusa május 21-én tette közzé az MTVA levelét, amelyből kiderültek a részletek. A vita helyszíne a Várkert Bazár, az M1 élőben közvetíti a körülbelül százpercesre tervezett műsort.

  • A vita nézők nélkül zajlik.
  • A moderátorok: Volf-Nagy Tünde és Németh Balázs.
  • A vitán részt vevő személy telefont nem vihet be magával az élő adás helyszínére. A megszólalását segítendő jegyzet, papír, toll, tablet a felvétel helyszínére bevihető.
  • Tilos bármilyen transzparens vagy egyéb adást megzavaró eszköz bevitele a stúdióba.
  • A résztvevők számának megfelelően 11 pulpitus lesz elhelyezve félkör alakban.
  • Amennyiben a listát állított és a vitára meghívott szervezet képviselője nem vesz részt a vitán, úgy a szervezete emblémájával/logójával ellátott pulpitusa üresen marad.

Egy listavezetőnek összesen nyolc perc áll rendelkezésére, öt hozzászólás formájában. „A listát állító szervezetek delegáltjai első körben 1 percben bemutatkoznak, majd a 3 témakörben, témakörönként 2-2-2 percben fejtik ki a véleményüket, és utolsó körben pedig 1 percben reagálnak az előttük elhangzottakra” – derült ki a levélből. Ha egy felszólaló a rendelkezésére álló időkeretet felhasználja, úgy az Európai Parlamentben alkalmazott eljárásrendhez hasonlóan lekeverik a hangját, elveszik tőle a szót. A megszólalási sorrend megegyezik a szavazólapokon szereplő sorrenddel.

Az MTVA a témák kiválasztásánál az Eurobarometer Európai Parlament megbízásából végzett 2024. évi tavaszi közvélemény-kutatásának eredményeit vette alapul. Ez többek között azt vizsgálta, hogy az uniós polgárok szerint mely témákkal kellene kiemelten foglalkozni a kampányban. Az eredményeket figyelembe véve a közmédia a következő témákat választotta: az Európai Unió védelme és biztonsága; migráció/menekültügy; mezőgazdaság és/vagy demokrácia és jogállam (a harmadik témakörben e két téma közül választhat a megszólaló). A levélben leszögezték, hogy amennyiben bárki a vita szabályozott menetétől eltérne, abban az esetben a vitavezetők a vitából a szabályszegőt kizárják.

Vita a vitáról és tüntetés

Magyar Péter néhány nappal ezelőtt a 24.hu kérdésére kijelentette, hogy ott lesz a vitán, viszont elküldi kifogáslistáját a szervezőknek annak kereteiről. A Tisza Párt alelnöke közölte azt is, hogy az eseményen arról fog beszélni, „ami a magyar embereket érdekli”. A politikus a vita idejére demonstrációt szervezett a Várkert Bazárhoz.

A Magyar Kétfarkú Kutya Párt úgy látja, hogy „EP-listavezetői helyett az MTVA előrehozta a szilveszteri adásból a kabaréműsort, így ehhez alkalmazkodunk. A legutóbbi köztévés öt percünkön már bizonyított Tóth Imre Bruti vállalja a köztévé felkérését a bohózatba” – tehát Le Marietta, az MKKP listavezetője nem vesz részt a köztelevízió vitáján.

Donáth Anna a vita feltételeinek közlése után megüzente az MTVA-nak, hogy „a vitán ott leszek, de a nyilatkozatot lelkiismereti okokból nem tudom aláírni”.

Hiányos létszámmal már voltak viták

A Partizán május 17-én tartott élő vitát Dobrev Klára (DK–MSZP–Párbeszéd), Donáth Anna (Momentum), Le Marietta (Magyar Kétfarkú Kutya Párt) és Toroczkai László (Mi Hazánk) részvételével. Magyar Péter és Deutsch Tamás nem fogadták el a meghívást. A Partizán úgy döntött, hogy csak azoknak a pártoknak a jelöltjeit hívja meg a vitára, amelyek a közvélemény-kutatások legfrissebb becslései átlagában meghaladják a 3,5 százalékot, a többi EP-listavezető ezért nem vehetett részt az eseményen.

Dobrev Klára, Le Marietta és Cseh Katalin a Szabadság Körei által szervezett eseményen is megosztották gondolataikat többek között az Európai Unióról. Magyar Péter széke ezen a vitán is üresen maradt, nem fogadta el Perintfalvi Ritáék meghívását. Korábbi cikkünkben politikai elemzőt kérdeztünk arról, hogy a résztvevőknek milyen potenciális kockázatot és nyereséget jelent egy élő vita, erről itt olvashat.

(Borítókép: Németh Emília / Index)

Az Európai Parlament által társfinanszírozott rovat.
Az Európai Parlament a tartalomért azonban nem vonható felelősségre.