Még megmenekülhet az akác
„Az idegenhonos inváziós özönfajok évente 12 milliárd eurónál is több kárt okoznak az Unióban, és több tagország már jelentős összegeket költött a probléma kezeléséreˮ – mondta Pavel Poc cseh szocialista képviselő, a téma parlamenti felelőse. Jelentését 606 szavazattal, 36 ellenszavazat és négy tartózkodás mellett fogadták el.
Mi lesz az akáccal?
Az „unió számára veszélyesˮ fajként besorolt állatokat és növényeket nem lehet behozni az Unió területére, tilos szállításuk, kereskedelmük, tartásuk, tenyésztésük és termesztésük, és nem engedhetők szabadon a természetben, fogalmaz a szöveg. A jogszabályt most hivatalosan is jóvá kell hagynia a Tanácsnak.
Az Európai Bizottság szerint a nem őshonos fajok
- csökkentik a biodiverzitást
- betegségeket hordoznak
- asztmát, ekcémát és allergiát okoznak
- károsítják az infrastruktúrát
- évente összesen 12 milliárd eurónyi kárt okoznak az EU-ban
A jogszabály elfogadása nem jelenti automatikusan az akác kiirtását vagy korlátozását Magyarországon. Mint korábban megírtuk, a jogszabály, ha véglegesen elfogadják, felhatalmazná az Európai Bizottságot (EB), hogy készítsen egy listát, amin az unióra veszély jelentő özönfajok szerepelnek.
Erről a listáról minden tagország kiválaszthatja azokat, amiket önmagára nézve veszélyesnek fogad el: mindenki szavazhat arról, hogy a listára felkerüljön-e az adott faj, vagy sem. A listát később ugyanilyen tagországonkénti szavazással lehet majd bővíteni vagy ritkítani.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!
Az Európai Parlament a tartalomért azonban nem vonható felelősségre.