Nem Románia lesz a hangulatfelelős az új Európában

2006.12.27. 12:51
A Spiegel Online interjút készített a román államfővel, Traian Basescuval, minthogy Románia január elsejével belép az Európai Unióba. Basescu azt nyilatkozta az internetes újságnak, hogy országa várja a német munkanélkülieket, hogy náluk dolgozzanak. Tett egy célzást a román elnök olyan országokra is, amelyek az EU-belépés után nem folytatták reformjaikat. Viszont cáfolja, hogy ők lesznek majd a jóhangulat-felelősök az új Európában. Annett Müller interjúját szó szerinti fordításban közöljük.

Spiegel Online: Franciaországban és Hollandiában a leendő EU-alkotmányt népszavazáson utasították el a választópolgárok. Így félresiklott az egész jóváhagyási, ratifikációs eljárás. Tételezzük fel, hogy az EU-polgárok az újonnan csatlakozókról is szavazhatnának. Románia ott lenne akkor is?

Basescu: Gondolom igen. Az Európai Unió polgárai nagyon jól megértik, hogy egy unió minél nagyobb, annál több biztonságot jelent. Akár a munkahelyek, akár a jólét kérdését nézzük. Ugyanakkor tisztában vagyok azzal, hogy az EU polgárai a románok egy részét elutasítják, kezdve az illegális bevándorlókkal, akik nyugaton dolgoznak, egészen a betörőbandákig vagy az emberkereskedőkig. Biztos lehet benne, hogy ezeket az embereket mi is ugyanúgy elutasítjuk, és megpróbálunk ezen hálózatok ellen fellépni. De kérdezem Önt: a németek tényleg elutasítanák a román belépést?

Spiegel Online: A németek rendkívül szkeptikusak Románia belépését illetően...

Basescu: A szkepszis elsősorban az EU struktúrájának szól, és nem Romániának. Ezt a fajta szkepticizmust jogosnak tartom. Az Európai Unió inkább bürokratikusabbá vált, mint hatékonyabbá. Az EU-tagállamok nem voltak abban a helyzetben, hogy egyhangúlag elfogadják az alkotmányszerződést - és miért? Mert az emberek kételkednek, nem tudják, milyen lesz az unió jövője. A politikusok kötelessége, hogy a lehető leggyorsabban egy olyan EU-t alakítsanak ki, amit a polgárai elfogadnak. Ez sok munkát kíván.

Spiegel Online: Ezentúl népszavazással kéne dönteni az újabb belépésekről?

Basescu: Ez üdvözlendő szabályozás lenne, és erősítené a demokráciát. Végül is az EU nem a politikusokért, hanem a polgárokért jött létre. Sokkal erőteljesebben kellene kinyilvánítaniuk, milyen uniót is akarnak valójában. Egyébként is, honnan tudhatná ezt a politika?

Spiegel Online: Tehát Ön erőteljesen képviselné ezt az álláspontot az EU kerekasztalánál is?

Basescu: Igen. Románia minden olyan megoldásért, amely az EU-n belül a polgárok döntésekbe való bevonását erősíti, erőteljesen fel fog lépni.

Spiegel Online: A 2004-es keleti bővítéskor durrogtak a pezsgősdugók. Ilyen fogadtatásról Románia aligha álmodhat. Megtűrt vendégnek érzik-e magukat, akit egy hosszabb bővítési szünet előtt mégiscsak gyorsan behoztak az EU-ba?

Basescu: Néhány EU-országban létezik olyan felfogás, hogy az EU Románia befogadásával még gyorsan egy nagy szívességet tett. Mi azonban azért lépünk be, mert ez 22 millió román vágya volt, és mert mi az európai közösséghez tartozunk. A múltban senki nem kérdezett minket, hogy a vasfüggöny mögött akarunk-e élni. A mi kívánságunk volt, hogy visszatérhessünk Európába, és most megtesszük ezt a lépést. Ezért hajtottunk végre számos intézkedést, teljesítettük a kritériumokat, amelyek abban segítettek minket, hogy az ország sebesen fejlődhessen. Az sem lep meg, hogy az Európai Bizottság kimeríti minden lehetőségét, és reformfolyamatainkat továbbra is szigorúan ellenőrizni fogja. Végül is az Európai Bizottság megtanulta a 2004-es bővítési körben, hogy nem minden új tagország folytatta tovább a reformokat.

Spiegel Online: Az elmúlt hetekben egyre-másra hangoztatta nyilvános beszédeiben, hogy Romániában EU-eufória terjed. Ezzel akar jó hangulatot teremteni az Európai Unióban?

Basescu: Másért szeretnénk felelni. Támogatjuk az egyesült Európa gondolatát, hogy szembehelyezkedhessünk a globalizációs folyamatokkal. Egymagukban az európai országok nem tudnának megbirkózni a globalizációval. És akinek jó hangulatra van szüksége, az tekintsen saját országára és annak pozitív fejlődésére.

Spiegel Online: Az eufória reményeket jelent. Mit vár az Ön országa az EU-belépéstől?

Basescu: Számunkra az EU-belépés csak az első fok. Románia távolabbi célja sokkal merészebb: politikai, gazdasági és szociális stabilitást akarunk országunkban, és a tartós jólét övezetévé szeretnénk válni. Ez hosszú ideig tart majd, de EU-s környezetben tényleg elérhetjük ezt a célt.

Spiegel Online: Németország és Ausztria hosszú átmeneti korlátozásokat vezetett be, így a román munkavállalók még nem kereshetnek önállóan állást ezekben az országokban. Nagy-Britannia és Írország is korlátozni akarják munkaerőpiacukat a románok előtt. Nem a román feketemunkát segíti ez elő?

Basescu: Nagy-Britannia és Írország szembetűnően kétféle mércét állított fel, minthogy a románoknak nem adták meg ugyanazokat a hozzáférési feltételeket, mint a 2004-ben csatlakozott kelet-európai államok munkavállalóinak. Ezt mi diszkriminációnak tartjuk. Mégis: minél magasabbak a bérek, annál több román munkavállaló fog visszatérni a hazájába. Biztosíthatom Önöket, Romániában időközben annyi munka lett, hogy most már sürgősen munkavállalókat keresünk.

Spiegel Online: Javasolja talán a német munkanélkülieknek is, hogy Romániában jelentkezzenek egy-egy állásra?

Basescu: Jöhetnek, és bizonyára kellemes meglepetésben lesz részük.

Spiegel Online: A következő hét évben 30 milliárd eurós támogatást kap Románia az Európai Uniótól. Ez naponta 11 millió eurót jelent. A nyugati lapok azonban egyre újabb korrupciós esetekről számolnak be. Hogyan akadályozzák meg a visszaéléseket?

Basescu: Az EU és Románia hatóságai a kiadásokat addig ellenőrzik majd, amíg korrekten fel nem használják azokat. Legyünk realisták: a pénz elsősorban a régi Európa cégeinek a zsebébe folyik vissza, akik a román vállalatoknál messze jobb kiindulási feltételekkel és esélyekkel férnek hozzá az EU által támogatott projektekhez. Ez azonban azt is jelenti, hogy akkurátusan ellenőrizni fogjuk, hogy a nyugat-európai cégeknél az EU-pénzek a megfelelő zsebekbe folynak-e be.

Spiegel Online: Románia a második legnépesebb kelet-európai EU-tagország Lengyelország után. Ez öntudatot is táplál. Milyen szerepet játszik majd Románia az EU-ban - ellenzékit, mint Lengyelország?

Basescu: Jó európaiak akarunk lenni, de ennél többet akarunk. Senki sem kergethet olyan illúziókat, hogy Románia nem akar önálló szerepet betölteni az EU-ban. Hallatni fogjuk a hangunkat. Szolid, erős Európát akarunk, amely közös problémamegoldásokat keres. Vegyük például az energiapolitikát: itt európai megoldásra van szükség, nem egyedi, nemzeti megoldásokra.

Spiegel Online: Januártól Németország veszi át az EU-elnökséget. Mit vár a német elnökségtől?

Basescu: A német elnökség nehéz időpontban következik: Franciaországban már zajlik a választási kampány. Azt hiszem, ha sikerül új impulzusokat adni egy energikus EU-kurzusnak, és sikerül a ratifikációs folyamatokat egy EU-alkotmány felé terelni, akkor a német elnökség máris teljes sikert arathat.