Élet az Unión kívül
Csak együttműködésről lehet szó
A dán politikus információját Chris Patten, az EU külügyi biztosa is megerősítette. Az EU nem ajánl teljes tagságot a szóban forgó országoknak, az előkészületek a gazdasági és politikai együttműködés formáinak kidolgozására irányulnak. Az EU úgy tartja, hogy a három ország nincs készen még arra sem, hogy kitűzzék a csatlakozási tárgyalások elkezdésének dátumát.
Romano Prodi az EU-bizottság elnöke szintén helyesli, hogy egyelőre együttműködési szerződéseket és ne tagságot ajánljanak a három volt szovjet köztársaságnak, amelyek így kénytelenek beletörődni abba, hogy csatlakozásuk hosszabb távon lekerül a napirendről.
Mindenki az EU-ba tart
Mint ismeretes, a 2004-ben csatlakozó 10 új országot leghamarabb 2007-ben követheti Románia és Bulgária, míg Törökország EU-tagságának időpontjára egyelőre nem hangzott el konkrét ígéret, de a törökök 2010-re mindenképpen a közösségen belül szeretnének lenni.
A Nyugat-Balkán volt jugoszláv államai valamint Albánia ugyancsak érdeklődtek már az EU-tagság esélyeiről. Noha tisztában vannak azzal, hogy gazdasági helyzetük mellett Bosznia és Koszovó státusának megoldatlansága is csökkenti csatlakozási esélyeiket, erős reményeket fűznek ahhoz, hogy jövőre előbb Görögország, majd Olaszország látja el az EU soros elnöki tisztét. A térség két nagyhatalma ugyanis megértő a balkáni országok problémáival, csatlakozási törekvéseivel kapcsolatban, hiszen (például a menekültek problémája miatt) közvetlen érdekük a "balkáni viszonyok" mielőbbi erőteljes javítása.