A királynő születésnapját ünnepli Hollandia
Legfrissebb híreink
- Drasztikusan csökken a népesség Ukrajnában
- Dmitrij Medvegyev üzent Georgiának: Ilyenért régen lámpaoszlopokra akasztották az embereket
- A georgiai biztonsági erők vízágyúval oszlatták Tbilisziben a parlament előtt tüntetők tömegét
- Egyre súlyosabb a helyzet a Gázai övezetben, leállították a térségbe érkező segélyszállításokat
- A Gázai övezetben tovább folynak a harcok
- A Nyugatnak már legfőbb ideje kezdeni valamit a tálibokkal
- Alekszandar Vucsics a koszovói robbanásról: Heves hibrid támadást kíséreltek meg hazánk ellen
- Sorsdöntő a romániai választás, mégsem tolong az urnáknál a magyarság
- Csak évi több százezer bevándorlóval pótolható a munkaerőhiány Németországban
- 18+Kenőpénzzel „irányíthatta” a személyzetét a milliárdos, hogy hallgassanak a visszaéléseiről
Valószínűleg minden idők legnagyobb Queensday bulija zajlik ma Hollandiában. Ez lesz az utolsó, jövőre legalábbis már biztosan nem így hívják majd a 24 órás tömény őrületet. Az idén 75 éves, a lakosság körében elsöprő népszerűségnek örvendő Beatrix királynő ugyanis ma délelőtt 10-kor átadta a trónt fiának, Vilmos-Sándor hercegnek, aki délután kettőkor esküszik fel az alkotmányra.
Hollandiában a királynő születésnapja piros betűs ünnep, a holland nemzeti érzés megnyilvánulásának egyik ritka pillanata, és az egész országra kiterjedő hatalmas narancssárga buli. Ez a három érv pedig még a monarchia intézményeit elkötelezetten ellenzők szívét is meglágyítja.
A holland monarchia egyébként legalább olyan furcsa dolog, mint fapapucsban tulipánt ültetni. Az Orange-Nassau ház hivatalosan 1815 óta ül a trónon, de képviselői már a 16. század közepe óta rész vesznek az ország irányításában. Az uralkodót nem koronázzák meg, hanem felesküszik az alkotmányra. Tagja a kormánynak, de szerepe erősen korlátozott: nem vétózhatja meg a törvényeket, viszont a választásokat követően a kiegyenlített politikai viszonyok közepette neki kell megtalálnia azt a politikust, aki képes összekalapálni egy működőképes kormányt. Mellesleg ez a legjelentősebb szerepköre, mégis az egyetlen, amit nem rögzít az alkotmány. Emellett persze folyamatosan jól kell kinéznie, és ami a legfontosabb: meg kell testesítenie a nemzeti egységet. Cserébe évi 800 ezer euró, egy királyi palota, bőséges juttatások, és a világ legnagyobb születésnapi partija jár.
Az EUrologus szerencsésebbik fele elvegyült az amszterdami tömegben, és ha nem kerül teljesen a helyi vigalmak hatása alá, akkor első kézből informál minket az esti eseményekről.
Rovataink a Facebookon