Szürke bajor az Európai Néppárt frakciója élén
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Libanoni források szerint Izrael folytatta támadásait a tűzszünet ellenére
- Ügyészek ellen emelne vádat Trump új igazságügyi miniszterjelöltje
- Megijedt a román elit, a kínai TikTokot vádolják a vasárnapi vereség miatt
- Ön felszállna egy sofőr nélküli városi buszra?
- Évek óta nem látott hadműveletet indítottak lázadók Szíriában
- Zelenszkij tanácsadója: Orbán Viktor nem oroszbarát, hanem maximálisan pragmatikus
- Legalább 27 halálos áldozatot követelt a pusztító időjárás Indonéziában
- Az elmúlt évszázad legsúlyosabb havazása sújtotta Dél-Korea fővárosát
- Rekordmennyiségű kokaint foglaltak le a kolumbiai hatóságok
- Börtöntáborba küldték azokat az észak-koreai szökevényeket, akik kapcsolatba kerültek a kereszténységgel
Manfred Webert, a német, pontosabban bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikusát választotta meg az Európai Néppárt európai parlamenti képviselőcsoportja vezetőjének. Weber már eddig is a néppárt élcsapatában volt alelnökként, de kérdésessé vált megválasztása, tekintve, hogy a CSU-tól a májusi EP-választásokon rendesen elszipkázott szavazatokat az euroszkeptikus Alternativ für Deutschland nevű új párt. Végül a német kormánykoalícióban is részt vevő CSU hazai állapota nem jelentett túl nagy fennakadást, Webert 192-ből 190 igennel megválasztották.
Weber a francia Joseph Dault váltja a néppárt frakciójának élén, aki viszont továbbra is elnökként vezeti a páneurópai pártot. Az 1972-ben született Weber eredetileg mérnöki végzettséget szerzett, és 2004-ben választották meg először az EP-be. Leginkább szürkeségéről és konzervativizmusáról nevezetes. Most kulcspozícióba került, hiszen frakcióvezetőként pártja vezérszónoka lesz az EP-ben, és ő vesz részt a házbizottságként működő elnökök konferenciáján, ahol az EP életének legfontosabb döntései születnek. Nem mellesleg, Weber tárgyal a héten Herman Van Rompuyjal, az Európai Tanács állandó elnökével, akik a tagállamok megbízásából próbálja megtalálni az Európai Bizottság új elnökét.
Hogy mit jelent ez Magyarországnak?
Manfred Weber várhatóan a megbízható iparos munkáját végzi majd az EP-frakció élén. Annak idején a Tavares-jelentésról szóló szavazáskor azt mondta: Orbán Viktor részvétele a vitán azt mutatja, hogy a magyar kormányfő tiszteli az Európai Parlamentet. Kitért rá, hogy a jelentés azon részével egyet tudnak érteni, mely egy olyan új mechanizmust javasol, amely a tagállamok jogállami gyakorlatát vizsgálná, viszont azt is hozzátette, hogy az egy tagállam magányügye, hogy mit gondol a család fogalmáról, vagy hogyan fejezi ki a kereszténység iránti elkötelezettségét.
Ezekben a kérdésekben Magyarország dönt, és nem a baloldalnak kéne diktálnia
– mondta Weber tavaly Strasbourgban a Népszabadság akkori beszámolója szerint. Azoknak, akik abban reménykednek, hogy a néppárt valaha is kipenderíti a Fideszt a pártcsaládtól, csalódniuk kell. A Fidesz és Orbán Viktor valószínűleg fontos szövetségeseket szerez a CSU-ban, amikor – ahogy ezt tette tavaly Strasbourgban és idén Berlinben – beszédeiben kiemeli a család és a kereszténység fontosságát az európai értékrendszerben.
Mi sem bizonyítja jobban a Fidesz stabil helyét a néppártban, minthogy Szájer Józsefet újra a frakció alelnökévé választották. Szájer eddig is kulcsember volt a konzervatív frakcióban, még ha tavaly tavasszal Orbánnak egyszer a frakció előtt kellett felelnie a Fidesz politikájával kapcsolatos aggályokra. Szájernek és Orbán kiállásának sikerült elsimítani a hullámokat. Szájer József 2004 óta a néppárti frakció alelnöke, s most ötödszörre szavaztak neki bizalmat a néppárti képviselők. A fideszes politikus 2009 óta a frakció jogalkotási munkájáért felelt, angol kifejezéssel élve, ő a „whip”, aki egyben tartja a nyájat szavazásokkor.
Az Európai Néppárt 27 tagállamból tudhat képviselőket a soraiban, érdekesség, hogy ma már többségük közép-kelet-európai.
Rovataink a Facebookon