Az Európai Parlament is ellenzi a plakátkampányt
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- A Kongresszus hivatalosan is megválasztotta Donald Trumpot amerikai elnöknek
- Újabb kérelemmel állt elő Donald Trump az ellene indult büntetőper miat
- Újabb ország csatlakozott a BRICS-hez
- 18+A börtön, amely az embertelen körülményekről, kínzásokról és brutális kivégzésekről híresült el
- A húszmilliós kisebbség, amely már száz éve hontalanul él
- Meghalt egy spanyol cserediák Thaiföldön egy elefánt fürdetése közben
- Hátrébb lép Kanada miniszterelnöke, bejelentette a lemondási szándékát
- Nicolas Sarkozyt azzal vádolják, hogy illegális támogatást kapott a líbiai diktátortól
- „Sz*rnak ránk. Ez érthető oroszul is, ugye?” – több országra is kiakadt Volodimir Zelenszkij
- Joe Biden tilalmat vezetett be az USA tengerpartjai mentén végzett energiahordozó-kitermelésre
Az Európai Parlament (EP) „elítéli a magyar kormány által kezdeményezett, a bevándorlásról szóló nyilvános konzultációt és az ahhoz kapcsolódó országos plakátkampányt, és hangsúlyozza, hogy a Magyarországon indított, a bevándorlásról és terrorizmusról szóló ezen konzultáció tartalma és nyelvezete felettébb félrevezető, elfogult és kiegyensúlyozatlan” – olvasható az EP szerda kora délután elfogadott állásfoglalásában.
A szöveg azt is kifogásolja, hogy a konzultáció „közvetlen összefüggést teremt a migrációs jelenségek és a biztonsági kockázatok között”, és felhívja a figyelmet arra is, „hogy az internetes kérdőívre adott válaszokhoz
személyes adatokat is mellékelni kell, felfedve a válaszadók politikai véleményét, megsértve ezzel az adatvédelmi szabályokat
ezért szorgalmazza e konzultáció visszavonását.”
Az állásfoglalás annak a vitának a lezárása, amelyet májusban tartottak Strasbourgban Orbán Viktor részvételével. Korábban írtunk róla, hogy a Fidesz frakciója, a Néppárt is kritikus véleményt nyújtott be szavazásra. Elsősorban a nemzeti konzultációról és a kormány populista megmozdulásairól nyilatkoztak negatívan. Sokáig úgy állt a helyzet, hogy a Néppárttal közösen, hatalmas többséggel fogadnak el egy szöveget.
A Fidesz szerint a baloldal riogat
„A korábban »Tavares-jelentésként« elhíresült határozathoz hasonlóan az Európai Parlament baloldali és liberális többsége szándékosan riogat, és a hazugságtól sem riad vissza annak érdekében, hogy saját pártpolitikai akaratát érvényesítse. Továbbra is a Magyarországról rendezett korábbi EP-vitákról ismert kettős mérce köszön vissza” – olvasható a Fidesz EP-küldöttségének közleményében.
Végül a szociáldemokrata-liberális-baloldali-zöldpárti többség ragaszkodott hozzá, hogy a magyar kormány kritikáján túl konkrét javaslatok is szerepeljenek a szövegben, hogy az EU-s intézmények lépjenek föl az elmúlt évek magyarországi intézkedései ellen, amelyek „összességükben véve a jogállamiság ellen irányuló rendszerszintű fenyegetést jelenthetnek” Magyarországon. Ebbe a Néppárt frakciója nem egyezett bele, így nélkülük fogadták el. Az EP így most azt is javasolja, hogy
- az EU végrehajtó szerve, az Európai Bizottság „haladéktalanul kezdje meg a magyarországi demokrácia, jogállamiság és alapvető jogok mélyreható nyomonkövetési eljárását,”
- 2015 szeptemberéig nyújtson be a fenti kérdésről szóló jelentést a Parlamentnek és a Tanácsnak
- dolgozzon ki egy mechanizmust, amelynek segítségével „ellenőrizni lehet a valamennyi tagállam által aláírt Charta és Szerződések betartását és végrehajtását”
Ez a parlamenti állásfoglalás azonban nem kötelezi az Európai Bizottságot arra, hogy konkrét intézkedéseket foganatosítson.
Pont annyi
Az állásfoglalást 362 igen, 241 nem szavazattal, 88 tartózkodás mellett fogadták el. A szociáldemokrata, a liberális, a zöldpárti és az Európai Egyesült Baloldal frakciói pontosan 362 főt számlálnak a 751 fős Európai Parlamentben.
Tavaly decemberben az EU-s kormányokat összefogó szerv, a Tanács is döntött arról, hogy évente egyszer összeülnek, és a körmére néznek azoknak az EU-s kormányoknak, amelyek nem tartják maximális tiszteletben az alapvető európai értékeket. A miniszterek tanácsának arra is lehetősége lesz, hogy szükség esetén konkrét témák kapcsán is vitát kezdeményezzen, határozták el akkor. Ilyen összejövetelre azóta nem került sor.
(A cikkhez az EUrologus Facebook-oldalon szólhat hozzá.)
Rovataink a Facebookon