A németek pörögtek rá a lengyelekre Brüsszelben
További Eurologus cikkek
-
Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Orbán Viktor örülhet, előretört a német szövetségese, történelmi vereséget szenvedtek Olaf Scholzék
- Volodimir Zelenszkij kész lemondani az elnöki székről, és Orbán Viktornak is üzent
- Bombafenyegetést jelentettek egy American Airlines-járaton, Rómában szakítja meg útját
- Négy embert őrizetbe vettek a mulhouse-i késelés ügyében
- Nem bíznak az amerikai védelemben: saját nukleáris elrettentő erőt dolgozna ki Európa
- Recep Tayyip Erdogan keményen beszólt Donald Trumpnak
- Ünnepeivel Kínához közeledik a polgárháború által sújtott ország
- A kancellár és az ellenzéki vezetők is leadták voksukat a német választásokon
- Kórházi ágyáról írt levelet Ferenc pápa
- A Hamász átadási ceremóniája miatt Izrael leállította a palesztin foglyok szabadon bocsájtását
Az Európai Bizottság (EB) politikai vezető testülete szerdán „orientációs vitát” tart arról, hogy beindítsák-e a jogállamiságot fenyegető rendszerszintű veszélyek megelőzését szolgáló eljárást Lengyelországban. Korábbi sajtóértesülések szerint a biztosok egységesen amellett foglalnak állást, hogy a jogállamiság helyzetét vizsgálni kell a lengyeleknél, mert a Jog és Igazságosság Párt (PiS) által vezetett, alig két hónapja beiktatott kormány az alkotmánybíróság és a sajtó szabadságát veszélyezteti az elmúlt hetekben elfogadott intézkedéseivel.
Saját alkotmánybírókat ültetnének be
A lengyel parlament novemberben, nem sokkal a kormányváltást eredményező választások után érvénytelenítette az előző parlamenti ciklus végén megválasztott öt alkotmánybíró kinevezését, és öt új bírót választott meg.
Az alkotmánybíróság azonban a december eleji ítéletében az előző ciklus végén megválasztott bírók közül három kijelölését törvényesnek mondta ki.
A lengyel alkotmánybíróság tagjait 9 évre választja meg a szejm, és az államfő iktatja be őket hivatalukba. Az alkotmánybíróság jelenlegi 15 tagja közül kilencet a korábbi kormánypárt, a Polgári Platform, ötöt a PiS jelenlegi, egyet pedig a PiS előző, 2005 és 2007 közötti kormányzása idején választottak meg.
Ezután a lengyel elnök, a PiS párti Andrzej Duda december végén jóváhagyta az alkotmánybíróságról szóló törvényjavaslatot, ami szerint a 15 tagú alkotmánybíróság csak legalább 13 tag jelenlétében és csak kétharmados többséggel hozhat érvényes döntéseket.
Legközelebb kedden ülésezik a lengyel alkotmánybíróság, amelynek az elnöke előre bejelentette: nem kíván az újonnan kinevezett bírákkal együtt dolgozni.
Új médiatörvény
Múlt héten napvilágot láttak az új lengyel médiatörvény részletei is: az eddig kereskedelmi alapon működő lengyel közmédiát közhasznú állami társaságokként működő „nemzeti médiává” alakítanák át, amelynek tevékenységét egy új testület, a Nemzeti Médiatanács felügyelné.
Az átalakított média küldetése a „nemzeti hagyományok, valamint a hazafias és a humanista értékek ápolása”, „az objektív tájékoztatáshoz való hozzáférés biztosítása”. A médiának – az eddigiekhez hasonlóan – tiszteletben kell tartania „az egyetemes erkölcsi elveken alapuló keresztény értékrendet”.
A reformot az úgynevezett kis médiatörvény, vagyis a parlament által elfogadott, de az államfő által még alá nem írt törvénymódosítás előzte meg, mely megszünteti a közmédia jelenlegi vezetésének mandátumát, és átmenetileg – június végéig – a kincstárügyi miniszterre bízza az újabb kinevezéseket.
Az Európai Bizottság az Audiovizuális médiaszolgáltatásokról szóló irányelv alapján bírálhatja az eljárást, amely egy bizottsági forrásunk szerint nem enged túl nagy fogást a szabályozáson, ezért a szerdai biztosi értekezlet az ügynek nem is erre a szeletére fog koncentrálni, inkább a jogállamiságot veszélyeztető természete miatt kerül majd szóba a tervezett reform. Az EB első alelnöke, Frans Timmermans ismerteti majd a Bizottság helyzetjelentését, ez alapján döntenek majd a biztosok.
A németek kiakadtak
Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) német szocialista elnöke a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) német napilap honlapján vasárnap közzétett interjúban elmondta: „a lengyel kormány a választási győzelmét arra szóló felhatalmazásnak tekinti, hogy az állam érdekét a győztes párt akaratának rendeljék alá”. Schulz a „Putyin-stílusú demokráciának”, az európai politika „veszélyes putyinizálásának” nevezte a PiS lépéseit, írta az MTI.
Volker Kauder, a nagyobbik kormánypárt, a CDU/CSU német szövetségi parlamenti frakcióvezetője azt nyilatkozta a Spiegelnek, hogy Lengyelországot pénzügyi szankciókkal kellene sújtani, ha bebizonyosodik, hogy a kormány megsérti az európai értékeket.
Az asszonyaitokat védjétek ne a mi demokráciánkat
A pénteki Németország–Lengyelország válogatott röpladbameccsen lengyel nézők egy csoportja „az asszonyaitokat védjétek, ne a mi demokráciánkat” feliratú transzparenssel tüntettek Berlinben, a kölni, hamburgi és stuttgarti szilveszteri erőszakos támadásokra utalva. A mérkőzést 3–2-re a németek nyerték.
Válasz: nácik
A PiS nevében megszólaló Ryszard Czarnecki, az EP elnökhelyettese a válaszátban emelte a tétet: „ha valaki Putyin-hasonlatokat akar használni, tudnia kell, hogy Európában a leginkább Putyin-párti ország – Görögország mellett – éppen Németország”.
Pawel Kukiz, a harmadik legnagyobb lengyel parlamenti csoport, a Kukiz'15 mozgalom vezetője vasárnap a Facebook közösségi oldalon közölt bejegyzésében egyenesen a náci kártyához nyúlt: nagyapját a Lengyelországnak a harmadik birodalomhoz csatolt területén létesített auschwitzi koncentrációs táborban gyilkolták meg. A politikus arra kérte az EP elnökét: „a demokráciára a saját hazájában tessék odafigyelni. Mert az a gyanúm: ha önöknél – ne adj Isten – egy újabb Hitler támad, követve az önök által betervezett néhány millió »bevándorlótól«, akkor az az SS ehhez képest üdvhadseregnek fog tűnni” (MTI).
A Wprost című lengyel napilap a legújabb számának címlapján náci egyenruhában ábrázolja Angela Merkelt, Martin Schulzot, és a német EU-biztost, Günther Oettingert a következő felirattal: „Újból felügyelni akarják Lengyelországot”.
Orbán ellen napirendre sem tűzték
A 2014-ben életbe lépett „jogállamisági keret” a demokrácia és a jogállamiság állapotának vizsgálatával kezdődik. Abban különbözik a hírhedt „7. cikk szerinti eljárástól”, hogy nem az EU-s tagállamok, hanem az EU végrehajtó-ellenőrző testülete, az Európai Bizottság dönt a beindításáról. Olyan „korai figyelmeztető eszközként” tekintenek rá, amely lehetővé teszi, hogy párbeszéd induljon az érintett tagállammal a jogállamot érő rendszerszintű fenyegetés súlyosbodásának elkerülése érdekében.
Az Európai Parlament évek óta próbálja kicsikarni az Európai Bizottságból, hogy a magyar kormány ellen is vesse be ezt az eszközt, de erre mindeddig nem került sor. Legutóbb tavaly júniusban fogadtak el egy állásfoglalást a témában, amelyet decemberben megerősítettek, annak ellenére, hogy Vera Jourová EU-biztos nem látott a magyar demokráciát, jogállamiságot és alapjogok érvényesülését fenyegető rendszerszintű veszélyt. Ugyanakkor elismerte, hogy számos jogsértési eljárás jelenleg is folyamatban van.
Egy európai bizottsági forrás arról beszélt az EUrologusnak, hogy Magyarország esetében „egész más volt” volt a helyzet, amikor a jogállami keret bevetésén gondolkodtak.
A politikai felállás kétségtelenül nem ugyanaz:
- Lengyelország jóval súlyosabb politikai tényező az Európai Unió döntéshozatalában, mint Magyarország,
- az október végén hatalomra került Jog és Igazságosság (PiS) párt nem a német kormánypártot is sorai között tudó Európai Néppárt, hanem annak legnagyobb jobboldali riválisa, az Európai Konzervatívok és Reformisták tagja.
A figyelem most a lengyel kormányra terelődik az Európai Parlamentben is, ahol jövő kedden tűzik napirendre a „lengyel ügyet”. Egy, az EUrologusnak nyilatkozó diplomáciai forrás azonban úgy vélte, a magyar kormány sem örülhet, hogy a lengyel kollégák veszik át az Európa ügyeletes mumusa szerepet, ugyanis a két ország összehasonlítása máris elkezdődött.
Viviane Reding volt európai uniós biztos, jelenlegi luxemburgi európai parlamenti képviselő Putyin-Orbán-Kaczynski-logikáról beszélt a Frankfurter Allgemeine szerint. Az Európai Néppárt képviselőcsoportjába tartozó Reding a lapnak úgy fogalmazott: „a jogállamiság elleni támadás mindig az alkotmánybíróság elleni támadással kezdődik. Azután következik a média, előbb a közszolgálati, majd a kereskedelmi média” (MTI).
Szóljon hozzá az EUrologus Facebook-oldalán!
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Orbán Viktor örülhet, előretört a német szövetségese, történelmi vereséget szenvedtek Olaf Scholzék
Győztek a kereszténydemokraták, a Friedrich Merz által vezetett párt hosszú koalíciós tárgyalásoknak néz elébe.
2 órája
- Külföld
Amerikai külügyminiszter: a Hamász nem maradhat uralkodó erő Gázában
Benjamin Netanjahu és Donald Trump teljes együttműködésben dolgozik.
február 16., 20:13
- Külföld
Donald Trump kiadta az ukázt, de valami nem jól sült el
Nagy nehézségeket okozott az amerikai elnök döntése.
február 16., 17:24
- Mindeközben
A pofonbajnok Szabó Franciska egy ananász szétrepesztésével demonstrálta a kitartó edzések eredményét
7 perce
- Külföld
A Kreml-véreb Putyin vagy a kínai kommunista diktátor? – Alice Weidel olyan kérdést kapott, hogy elképedt
Csak visszakérdezni tudott.
február 16., 19:45
- Külföld
Magyarország vetett gátat Ukrajna EU-csatlakozási folyamatának, itt a külügy válasza, hogy miért
Kijev szívesen megmagyarázza a magyar kormánynak, milyen lépéseket tesznek.
február 16., 21:35
- Külföld
Ha lesz is választás Ukrajnában, Zelenszkij kihívói komoly hátrányból indulnak
Az orosz–ukrán béketerv része lehet a voksolás, de az elnök szerint erre most nem alkalmas az idő.
február 17., 05:57
- Mindeközben
L.L. Junior a szerelmi életéről: „Még nagyon tapasztalatlan vagyok két válással is”
4 órája
- Külföld
Megmagyarázhatatlan halálesetek tartanak rettegésben egy indiai falut
Az ételmérgezést gyorsan kizárták.
február 16., 16:34
- Külföld
Dél-Korea betiltotta a Deepseek használatát
Más ország is hozott már hasonló döntést.
február 17., 08:11
- Külföld
Őrült, vagy csak provokál Trump, vagy tényleg átszabja Amerika külpolitikáját?
Megnyilvánulásait figyelve sokan felteszik ezt a kérdést.
február 17., 07:15
- Címlapon
Volodimir Zelenszkij kész lemondani az elnöki székről, és Orbán Viktornak is üzent
A Donald Trumptól kemény kritikát kapó ukrán államfő szerint előrelépés történt, és készek a megegyezésre.
3 órája
- Külföld
Magyar és cseh neonácik is részt vettek egy drezdai felvonuláson
A rendőrség nagy erőkkel készült az eseményre, antifasiszta blokádot is feloszlattak.
február 16., 07:02
- Címlapon
A napnál is világosabb, miért sürgeti Orbán Viktor annyira a békét
Egymást érik a fejlemények, nem győzzük kapkodni a fejünket.
7 órája
- Mindeközben
Harsányi Levente: Lelkiismeret-furdalásom volt amiatt, hogy nem töltöttem elég időt a gyerekeimmel
7 órája
- Külföld
Nagyot bukott a Trump-birodalom 2024-ben
A médiabirodalom első terméke 2021-ben a Truth Social volt.
február 16., 13:44
- Külföld
Amerikai nehézbombákkal gazdagodott Izrael
A gázai konfliktus kezdete óta ez a legnagyobb ilyen akció.
február 16., 12:13
- Külföld
Nemzetbiztonsági rémálomra figyelmeztetnek Elon Musk ügynöksége miatt
A Foreign Affairs szerint olyan alkalmazottak kapnak hozzáférést érzékeny adatokhoz, akikről a titkosszolgálatok semmit sem tudnak.
február 16., 11:23
- Külföld
Az ausztrál kormány egy időre megtiltja a külföldieknek a lakásvásárlást
A tilalom április 1-jén lép életbe.
február 16., 13:12
- Címlapon
Drámai videón mutatja be Orbán Viktor, mi vár ránk 2025-ben
A felvételen megjelenik egy nő bontókalapáccsal a kezében, ami sokak számára ismerős lehet.
33 perce
- Külföld
Halálra taposták egymást a zarándokok Újdelhiben, legalább tizennyolcan meghaltak
Az óriási tömeg egyetlen vasúti szerelvényre próbált felkapaszkodni.
február 16., 07:22
- Külföld
Keményen lecsap a rapperekre a líbiai rezsim
Egyre veszélyesebb a helyzet a széteső országban.
február 16., 09:20
- Mindeközben
Mihályfi Lucáról előkerült valami az internet mély bugyraiból, súlyos dologgal vádolják
11 órája
- Mindeközben
IQ-tesztnek veti alá az első randin kiszemeltjeit egy fiatal nő, de csúnyán visszaüt a terve
12 órája
- Mindeközben
Rekordösszegű vásárlás a Kincsvadászokban, ez a régiség kelt el eddig a legdrágábban
tegnap, 21:02
- Külföld
Heteken át kínoztak, majd megöltek egy transznemű férfit New Yorkban
Mindössze négy nappal eltűnése után találták meg holttestét.
február 16., 17:21
- Külföld
Hűségesküt tett az Iszlám Államnak a szír férfi, aki több embert megkéselt Ausztriában
A terve az volt, hogy lelöveti magát a rendőrökkel.
február 16., 17:27
- Külföld
Földrengések sorozata rázta meg Dél-Olaszországot, készenlétben állnak a hatóságok
A nápolyi iskolák még hétfőn is zárva maradnak.
február 16., 21:03
- Külföld
Halálos lövöldözés Brüsszelben, több metróállomást is le kellett zárni
További szigorú intézkedéseket vár el a miniszter.
február 16., 14:47
- Külföld
Többen meghaltak a Libanont ért izraeli légicsapásban
Az ország déli részét érte támadás.
február 16., 08:37
- Külföld
Meggyilkolták a világ első nyíltan meleg imámját Dél-Afrikában
Egy nemzetközi szervezet szerint a férfi gyűlölet-bűncselekmény áldozata lett.
február 16., 10:05
- Címlapon
Megszólalt a kormány az áfa-visszatérítésről, kiderült, mikortól lehet igényelni
Vitályos Eszter szerint a támogatás közvetlenül azokhoz jut, akiknek szükségük van rá.
6 órája
- Címlapon
Szoboszlai lett a címvédő végzete: gólpasszt adott majd gólt lőtt a Manchester City otthonában
A Liverpool óriási lépést tett az angol bajnoki cím felé.
2 órája
Rovataink a Facebookon