Uniós balhé készül a Közgép kizárásából

2016.07.12. 11:04
Nagy bírság lehet belőle, hogy Simicska Lajos cége egy ideig nem indulhatott közbeszerzéseken.

Óriási büntetés lehet abból, hogy a Közgépet korábban kizárták az összes magyarországi közbeszerzésből – írja a Világgazdaság.

A céget hivatalosan azért büntették ilyen keményen tavaly júliusban, mert a Közbeszerzési Döntőbizottság szerint hamis adatokat szolgáltatott egy kikötőépítési projektnél. Az ügynek így bár formálisan semmi köze sincs ahhoz, hogy a vállalat tulajdonosa, Simicska Lajos elég emlékezetes módon összeveszett Orbán Viktor miniszterelnökkel, de a cég kizárásának időzítése azért eléggé árulkodó.

Átalánybírság lehet

A Közgép ugyan idén júniusban sikeresen töröltette el bírósági úton a korlátozást, de addig sem indulhatott közbeszerzéseken. A VG úgy tudja, most azt mérlegelik Brüsszelben, hogy a magyar kormánnyal minden olyan eljárás után büntetést fizettessenek, ahol hamis adatszolgáltatásra  hivatkozva bizonyíthatóan jogtalanul zárták ki a Közgépet. Ez még az enyhébb változat, mert a másik verzióban nem nézegetnék egyenként az ügyeket, hanem rendszerszintű szabálytalanságként kezelnék, és a két érintett operatív programot (a közlekedési, valamint a környezet és energia OP-t) érintő átalánybírságot szabnának ki.

Korábban egyébként épp azt vizsgálta az Európai Bizottság, hogy nem nyer-e túl sokat a Közgép, így tisztában vannak vele, milyen nagy súlya volt a cégnek a G-nap előtt. Az anyagot most felhasználhatják a büntetés kiszabásához.

Mennyi pénz forog kockán?

Elég nehéz megmondani, pontosan mekkora összeg lesz a tét. A VG szerint az ügyből 25, de legsúlyosabb esetben akár 100 százalékos korrekció lehet. Csakhogy az Európai Bizottsággal lehet alkudozni, ahogy az előző, 2007-2013-as időszak lezárásánál is.

Az sem világos, hogy ezt a százalékot miből kellene levonni. A két program 2014 és 2020 között összesen 2377 milliárd forint, amiből egy évre átlagosan 340 milliárd jut. A kizáró döntés és a megsemmisítése között nagyjából ennyi idő telt el, de a pénzt még lassabban költik az első években, mert ekkor kezdik kiírni a pályázatokat. A kormány viszont épp felpörgette a folyamatot, mert 2019-re mindent ki akar fizetni.

Ha lesz eljárás, akkor az hasonlóképp csendben, főként a színfalak mögött fog menni, mint a 2007-2013-as időszaknál.

Szóljon hozzá az EUrologus Facebook-oldalán!