Októberben már közös európai határfelügyelet védi a tengeri szakaszt

Legfrissebb híreink
- Brüsszeli szakértők szerint jó, ha év végéig megkapjuk az uniós pénzeket
- A szlovák külügyminiszter nem mossa össze Orbán Viktort a szlovákiai magyarokkal
- Az Egyesült Államok létrehozza a „végzet légióját”?
- Washington: Most nem akarunk tűzszünetet Ukrajnában
- Kitört az első német–magyar tweet–chat-háború
- Tényleg igazságtalan az új német választási törvény?
- Tiszteletbeli doktori címet kapott Greta Thunberg
- A kínai kiszolgáltatottság mérséklése az uniós cél
- A NATO–Ukrajna-bizottság Magyarország tiltakozása ellenére megtartja ülését
- Utak hasadtak ketté, házak dőltek össze a pakisztáni földrengés miatt
Október közepén megkezdheti működését a közös uniós határ- és parti őrség, írja az MTI. A közös határ- és parti őrség létrehozásához, amely így október közepén már megkezdheti a működését.
Az Eurológus tavaly decemberben a javaslat ismertetésekor azt írta, a szervezet saját dolgozói mellé a tagállamok legalább 1500 határőrt ajánlanának fel, akik a nemzeti hatóságoknál dolgoznának, amíg nincs rájuk szükség, de a mozgósításkor pár napon belül bevethetőnek kell lenniük.
A szerdai döntés ismertetésekor Robert Kalinák, az unió soros elnökségét jelenleg betöltő Szlovákia belügyminisztere azt mondta, „közvetlen hatással van a schengeni övezet egészére, hogy miként kezeljük a külső határainkat. Az európai határ- és parti őrség segíteni fog benne, hogy közösen szálljunk szembe napjaink kihívásaival. Kizárólag a külső határaink hatékony kezelésével térhetünk vissza a rendes kerékvágásba, nincs más út."
A szervezet felállításáról szóló jogszabály október 6-án lép hatályba, az ügynökség ezt követően kezdheti meg a működését. Ez nem jelenti azt, hogy a jövőben az országokban megszűnik a saját határőrség, a tagállamok továbbra is megtartják határaik védelmének hatáskörét, azonban szükség és kérés esetén a határ- és parti őrség meghatározza a megfelelő létszámú stábot és technikai felszerelést és támogatást tud nyújtani, hiányosságok esetén időben be tud avatkozni.
Az Európai Bizottság korábbi tájékoztatása szerint az ügynökség feladatai között szerepel a migrációs áramlások nyomon követése, a gyenge határőrizeti pontok azonosítása, valamint az, hogy válaszintézkedéseket hajtson végre azokban az esetekben, amikor az EU valamely külső határát veszély fenyegeti.
Rovataink a Facebookon