Magyar pénzen, oroszbarát üzletember magángépén repült egy EU-biztos?
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Georgia 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését az EU-val
- Németországban őrizetbe vettek egy fiatalkorú férfit, aki csőbombák előállítására készült
- Vlagyimir Putyin fél megnyomni a piros gombot
- Többezres tüntetések követték a romániai választások eredményét
- A francia kormány teljesíti Marine Le Pen egyik fő követelését
- Bűnösnek találták a brit katonát, aki Iránnak kémkedett
- A Facebook-vezér először tiltotta, most már kész támogatni Trumpot
- Ez egy borzalmas veszély a magyar közösségünkre nézve – Kelemen Hunor a román választásokról az Indexnek!
- Libanoni források szerint Izrael folytatta támadásait a tűzszünet ellenére
- Ügyészek ellen emelne vádat Trump új igazságügyi miniszterjelöltje
Csütörtökön Budapestre érkezik az Európai Unió digitális gazdaságért felelős biztosa. Günther Oettinger legutóbb májusban járt Magyarországon, de az akkori látogatásáról egyre furcsább részletek derülnek ki.
Mr. Russland bábáskodhatott a paksi bővítésnél
Így kapcsolódhat Mangold Pakshoz
A 444.hu úgy tudja, Klaus Mangoldnak fontos szerepe lehetett a paksi bővítésben, különösen, hogy a Figyelő szerint már korábban közvetíthetett az ügyben. A lap arról írt, hogy Lázár János – akinek a felügyelete alá tartozik a paksi bővítés – mutatta be Klaus Mangoldot a miniszterelnöknek.
2012 decemberében együtt tekintették át „a magyar-német és a magyar-orosz gazdasági kapcsolatok helyzetét,
Klaus Mangold annak a Rothschild-bankháznak is a társelnöke, amelynek tanácsadó cége tavaly egy tanulmánnyal támasztotta alá a paksi bővítés megtérülését. Az Európai Bizottság és több más számítás is ellenkező eredményre jutott.
A 444.hu már nem sokkal a májusi utazás után arról írt, hogy valójában nem az volt a fő cél, ami a hivatalos programban szerepelt, azaz hogy a jövő autóiról beszéljen az uniós biztos. A látogatás állítólag összefüggött a paksi atomerőmű bővítésével, Lázár János néhány nappal későbbi paksos brüsszeli tárgyalásával, illetve Szergej Lavrov orosz külügyminiszter budapesti útjával is.
Günther Oettinger – aki a paksi bővítésről szóló magyar-orosz megállapodás előzetes brüsszeli jóváhagyása idején még energiaügyi EU-biztos volt – videófelvételek alapján egy német üzletemberrel együtt vett részt az önvezető autókról szóló konferencián, de a 444.hu úgy tudja, Orbán Viktorral is találkozhattak. Klaus Mangold személyes kapcsolatban áll a német biztossal, az orosz kormányhoz pedig olyan szálak fűzik, amelyek miatt a német sajtóban „Mister Russlandként” emlegetik.
Oettinger szerint nem tárgyaltak Paksról
Nemrég Jávor Benedek írásbeli kérdésére az uniós biztos elismerte, hogy Klaus Mangold magánrepülőjén érkezett idén májusban Budapestre, mert „nem állt rendelkezésre olyan kereskedelmi légi járat, amellyel időben megérkezett volna az Orbán Viktor miniszterelnökkel tartott találkozóra”.
Innentől csak egyre több a kérdés. Miért volt szükség a magánrepülőre, ha se a saját hivatalos naptárában, se a bizottsági programlistán nincs más esemény beírva Günther Oettingernek május 18-ra, miközben több, nem fapados járat közül válogathatott volna?
Azzal védekezett, hogy több találkozója volt, köztük három uniós biztossal. Valóban aznap volt az Európai Bizottság szokásos heti értekezlete. Ezeket nem kell külön nyilvánosságra hoznia a hivatalos naptárában, és az utolsó gép felszállása utánig tartottak, állítja az uniós biztos.
.@javorbenedek @euobs I had meetings with 3 EUCommissioners & other meetings until 6 pm. Not all my meetings need to be in public calendar.
— Günther H. Oettinger (@GOettingerEU) November 16, 2016
A másik kérdés, hogy vajon tárgyalt-e a paksi bővítésről? A mostani látogatása időzítése is érdekes ebből a szempontból: már hetekkel ezelőtt úgy értesültünk, hogy az Európai Bizottság az utolsó simításokat végzi a jóváhagyáson.
Günther Oettinger a Jávor Benedeknek írt válaszában és azóta is egyértelműen tagadta, hogy szóba kerültek volna az új atomerőmű-blokkok.
A magyar kormány fizette az utat vagy tiltott ajándék volt?
A Brassói Buldózertől a vágottszeműzésig
Klaus Mangold neve a panamai offshore-cégekről kiszivárgott iratokban is előkerült. Románia egyik leggazdagabb emberének, a „Brassói Buldózer” Ion Țiriacnak az egyik alapítványában szerepelt bizottsági tagként.
Belekeveredett egy romániai korrupciós botrányba, amelyben a Microsoft és az Airbusokat is gyártó európai cégcsoport, az – akkori nevén – EADS is érintett volt. A gyanú szerint 2004-ben segítséget nyújtott ahhoz, hogy a román állam a belügyminisztériumnak káros szerződést kössön.
Günther Oettingernek elég friss a legutóbbi botránya: a kínaiakat vágottszeműeknek hívta, akik fekete cipőpasztával kenik a hajukat. A megjegyzések miatt először nem akart bocsánatot kérni, de némi kínai reklamáció és az Európai Bizottság elnökének nyomására hamar meggondolta magát.
A német biztos azért is bajba kerülhet, mert az ingyenfuvar sértheti az uniós lobbiszabályokat. Nem fogadhat el 150 eurónál nagyobb értékű ajándékot.
– válaszolta a vádakra Günther Oettinger. A kormány szervezte a légifuvart és a szállást, de gyakori, hogy a költségeket a házigazda állja, és ő nem kérdezte, ez mennyibe került.
,@tagesschau Ungarn hat Flug und Hotel organisiert. Es kommt oft vor, dass Regierungen Transport und Übernachtungskosten übernehmen.
— Günther H. Oettinger (@GOettingerEU) November 16, 2016
Megtette helyette Szél Bernadett. Az LMP-s politikus a nyáron arra volt kíváncsi, hogy
- találkozott-e májusban Budapesten Orbán Viktor miniszterelnökkel Günther Oettinger és Klaus Mangold;
- tárgyalt-e a magyar kormányfő a paksi bővítésről az EB digitális biztosával, akinek a portfóliójához semmilyen tekintetben nem tartozik hozzá az atomenergia;
- hozzájárult-e a magyar kormány a látogatás költségeihez?
Első körben semmilyen értékelhető választ nem kapott, és másodszorra is hiába próbálkozott. A kormánynak nem feladata a sajtóban megjelenő minden egyes találgatás kommentálása, próbálta a Miniszterelnökség vezetője mindkétszer lepattintani a kérdést.
Szóljon hozzá az EUrologus Facebook-oldalán!
Rovataink a Facebookon