Az EU bírósága elé került Magyarország az elutasított menekültkvóta miatt
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Felszállna egy sofőr nélküli városi buszra?
- Évek óta nem látott hadműveletet indítottak lázadók Szíriában
- Zelenszkij tanácsadója: Orbán Viktor nem oroszbarát, hanem maximálisan pragmatikus
- Legalább 27 halálos áldozatot követelt a pusztító időjárás Indonéziában
- Az elmúlt évszázad legsúlyosabb havazása sújtotta Dél-Korea fővárosát
- Rekordmennyiségű kokaint foglaltak le a kolumbiai hatóságok
- Börtöntáborba küldték azokat az észak-koreai szökevényeket, akik kapcsolatba kerültek a kereszténységgel
- Szijjártó Péter: Végre egy jó hírt is kapott a globális békepárti többség
- Romániát és Bulgáriát már csak egy hajszál választja el a schengeni övezettől
- Ukrajnában Nobel-békedíjra jelölték Donald Trumpot
Hivatalosan is az Európai Bíróság elé került az uniós menekültkvótákról szóló döntés elutasítása miatt Magyarország, Csehország és Lengyelország ellen megindított kötelezettségszegési eljárás. A tavaly elbukott kvótaper után az Európai Bizottság perelte be Magyarországot, Szlovákiát és Lengyelországot amiatt, hogy továbbra sem hajlandók menekülteket átvenni Görögországtól és Olaszországtól. Az eljárás vége pénzbüntetés lehet.
A keresetet az Európai Bizottság nyújtotta be még decemberben a luxembourgi székhelyű bírói testületnek, miután Magyarország, Lengyelország és Csehország továbbra sem teljesíti a 120 ezer menedékkérő tagországok közötti elosztásáról született uniós döntést.
Kettős mérce, Soros
A kormány szerint az Európai Bizottság kettős mércét alkalmaz, amikor csak három tagállamnál kifogásolja az uniós menekültkvótákról szóló döntés elutasítását, miközben azt több ország sem hajtotta végre érdemben.
A Fidesz azt írta, hogy a kötelező betelepítési kvóta bevezetése a Soros-terv része, és arra kérték a kormányt, hogy tegyen meg mindent Magyarország megvédéséért.
A menekültek kvóták szerinti szétosztásáról szóló határozatot 2015 szeptemberében többségi szavazással, többek között Magyarország ellenkezése dacára fogadtak el az uniós tagállamok belügyminiszterei (az EU miniszteri Tanácsa). A határozat szerint Magyarországnak Olaszország és Görögország tehermentesítésére mindösszesen 1294 nemzetközi védelemre szoruló menedékkérőt kellene befogadnia.
Ezt a magyar kormány nem fogadta el. Orbán Viktor azzal érvelt, hogy eredetileg abban állapodtak meg a kormányfők, hogy a menekültek befogadása önkéntes lesz, ezt pedig nem írhatja felül egy uniós miniszterek által megszavazott határozat. A magyar és a szlovák kormány ezért a luxembourgi Európai Bíróságon támadta meg a döntést.
A kvótapert azonban tavaly szeptemberben elbukta a kormány. A bíróság kimondta, hogy a kvótarendszerről szóló tanácsi döntés érvényes, amit Magyarországnak, Lengyelországnak és Csehországnak is teljesítenie kell.
Az Európai Bizottság már a bírósági döntés előtt elindította a kötelezettségszegési eljárást a három országgal szemben, amiért nem kezdték el a Tanács határozatát végrehajtani. A három ország a bírósági döntés után sem mutatott hajlandóságot a menekültek átvételére, ezért az Európai Bizottság úgy döntött: most ő pereli be a renitens tagállamokat.
A perben a magyar kormány jogi szakértőinek most alperesként kell előadni jogi érveiket Luxemburgban. Valami újat kell mondaniuk a bíróságnak ahhoz képest, amit a szeptemberben elbukott perben már érvekként előadtak. Az eljárás vége most pénzbüntetés lehet.
Rovataink a Facebookon