Blair: nem szabad alábecsülni a félelmet a migrációtól
További Eurologus cikkek
-
Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Orbán Viktor örülhet, előretört a német szövetségese, történelmi vereséget szenvedtek Olaf Scholzék
- Volodimir Zelenszkij kész lemondani az elnöki székről, és Orbán Viktornak is üzent
- Bombafenyegetést jelentettek egy American Airlines-járaton, Rómában szakítja meg útját
- Négy embert őrizetbe vettek a mulhouse-i késelés ügyében
- Nem bíznak az amerikai védelemben: saját nukleáris elrettentő erőt dolgozna ki Európa
- Recep Tayyip Erdogan keményen beszólt Donald Trumpnak
- Ünnepeivel Kínához közeledik a polgárháború által sújtott ország
- A kancellár és az ellenzéki vezetők is leadták voksukat a német választásokon
- Kórházi ágyáról írt levelet Ferenc pápa
- A Hamász átadási ceremóniája miatt Izrael leállította a palesztin foglyok szabadon bocsájtását
„Az aggodalom, a nyugtalanság, ami a brexithez vezetett, nem brit sajátosság. Sok országban egy hasonló népszavazás hasonló eredményeket hozott volna” – mondta Tony Blair csütörtök délután Brüsszelben a European Policy Centre előadásán. A volt munkáspárti miniszterelnök a brit kilépés valódi okairól és a várható következményeiről beszélt, amelyek Nagy-Britanniának és az EU-nak is hatalmas kárt okoznának. Úgy gondolja, hogy a bevándorlással kapcsolatos ellenérzés volt az egyik ok, ami a szakításhoz vezetett. A migrációval kapcsolatos félelemnek a következményeit nem szabad alábecsülni, mondta.
Nagy-Britanniában több egymást követő kormány előbbre helyezte a gazdasági érdekeket a migráció ellenőrzésénél. „Az elemzések megmutatták, hogy szükség van a bevándorló munkaerőre – magyarázta Tony Blair. – Kétség sem fér hozzá, hogy a migráció általában véve fellendíti a gazdaságot, új energiát hoz és életerővel tölti föl.” Azt mondta: meg kell nézni, hogy a Szilícium-völgy technológiai cégei mennyit profitáltak a bevándorlásból, vagy hogy az Egyesült Királyságban a két vezető mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatot bevándorlók alapították. A nyolcvanas években úgy látszott, hogy Japán meghódítja a világot. Az egyik ok, amiért nem sikerült nekik, az az, hogy nem elzárták magukat a migrációtól.
Viszont bármennyi előnnyel is jár, óriási változást jelent felkarolni a bevándorlást. És csak úgy működik, hogyha egy ország képes kezelni az előítéleteket. „Az emberek azért félnek a bevándorlástól, mert azt látják, ami Európa határain történik, és abból nem kérnek. A kormányoknak meg kell érteniük a migrációtól való félelmeket, amelyeknek egy része valódi, és nem csak előítéletekből táplálkozik.
Viszont ha valaki csak az előítéleket hozza elő, az veszíteni fog.
Szerinte egy átfogó európai bevándorlást ellenőrző rendszer az egyik olyan európai uniós reform, ami segíthetne Nagy-Britanniának, hogy meggondolja magát az Európai Unióval kapcsolatban.
Európa már nem békeprojekt, hanem hatalmi projekt
A volt kormányfő több okból is hatalmas hibának tartja a brit kilépést. Az egyik ezek közül, hogy a Nagy-Britannia nélküli Európai Unió meggyengül a világot mozgató hatalmi versenyben. „Az EU egy békeprojekt volt. Az volt a célja, hogy megmutassa: az együttműködés lehet a háború alternatívája egy kontinensen, amelyik korábban csak átmenetileg tudott összezárni, és amit csak erőszakkal lehetett rövid időre egyesíteni.” Mostanra viszont a logika megváltozott: az összefogás mozgatórugója már nem a béke, hanem a hatalom.
A világ újból változik: 2050-re a legnagyobb kereskedő ország Kína lesz, az indiai gazdaság mérete többszörösére nő a német gazdaságénak, és európai ország nem is fog beleférni az első hat legnagyobb gazdaság közé. A nyugat nem fog dominálni többé. Egy ilyen helyzetben mennyivel hasznosabb lenne, ha az EU és Nagy-Britannia nem versenyeznének egymással, hanem egy blokkba tartoznának?
Európának meg kell védenie az érdekeit és az értékeit, ehhez pedig erős egységet kell építenie a saját, független gazdasági és katonai eszközeivel, érvelt.
Ezután konkrét példák nélkül megemlítette, hogy olyan erők vannak születőben, amelyek szkeptikusan tekintenek a nyugati világra, és kevésbé demokratikus rendszereket próbálgatnak. „A huszonegyedik században eljön az első alkalom, hogy nemcsak a hatalmunk, de az értékrendszerünk is ki kell, hogy álljon egy próbát” – mondta.
A brit kormány bajban van
A brit belpolitikáról azt gondolja, hogy nagy bajban van, mert a brit kilépéssel foglalkozik, ahelyett, hogy a valódi problémákat kezelné, amelyek a kilépéshez vezettek. A brit ellenzék helyében folyton azzal ütné a kormányzó Konzervatív Pártot, hogy nem foglalkozik a gazdaság állapotával, a munkanélküliséggel és az egészségüggyel.
Szerinte csak azok a politikusok kardoskodtak a brexit mellett, akiket egy ideológia vezérelt. Azok, akik úgy gondolják, hogy a Margaret Thatcher-i konzervatív forradalmat sohasem sikerült befejezni, és akiknek elvi problémáik vannak az európai szociáldemokrata politikai kultúrával.
„Az zavar a legjobban, hogy az egész annyira ironikus – csóválta a fejét. – A közös piac és a közös piac bővítése volt az, amiért az Egyesült Királyság a leginkább harcolt az összes kormány alatt. És a mostani vezetésnek ez ellen kell minden erejével föllépnie.”
Valamikor az év során a kormánynak meg kell szavaztatnia a parlamentben a brexittel kapcsolatos terveit, és a tavalyi választás után sokkal nehezebb lesz megnyerni ezt a szavazást. Theresa May elvesztette a kormányzó többségét, és csak az északír protestáns Demokratikus Unionista Párttal (DUP) együtt tudott kormányt alakítani. A DUP semmi szín alatt nem fogja hagyni, hogy bármilyen módon sérüljön az Egyesült Királyság piacának az egysége, ahogy az Európai Bizottság sugallta a héten.
Észak-Írországon dőlhet el az EU és Nagy-Britannia közös jövője
Megspórolna magának egy hatalmas fejfájást Nagy-Britannia, ha bent maradna az európai vámunióban.
Akkor szavazzanak a britek, amikor már tudják, miről szavaznak
Tony Blair szerint csak egy új népszavazás szentesítheti a brit kilépést. Az új referendumra akkor kell sort keríteni, amikor már ismertek lesznek a kilépés feltételei, és az EU és Nagy-Britannia jövőbeli kapcsolata. Az előző alkalommal a britek téves információk alapján szavaztak a kilépésre, ugyanis azt mondták nekik, hogy a kilépés egyszerű lesz és olcsó, ami nem igaz.
A volt miniszterelnök szerint rengetegen vannak, akik azért döntöttek a brexit mellett, mert elvégezték a pro és kontra számításokat, és arra jutottak, hogy anyagilag valóban jobban jár az ország a kilépéssel. Ha már látszik, mi lesz a kormány ajánlata, őket meg lehet győzni, hogy a maradás a jobban kifizetődő alternatíva. Ez pedig a feje tetejére állítaná az egész eddigi vitát. A közvélemény máris máshogyan gondolkodik a kilépésről mint korábban, mondta.
Nem arról kell beszélni, hogy mennyire gyönge vagy mennyire erős a brit tárgyalópozíció. Ehelyett egyértelmű célokban kell megállapodni arról, hogy merre tart az Európai Unió, például az információs technológia fejlesztésében vagy a közös védelempolitikában. És kezelni kell az emberek félelmeit a bevándorlással kapcsolatban.
„Sokan azt mondják, hogy ez lehetetlen. Én azt mondom, bármi megtörténhet. Nem csoda kell hozzá, hanem erős vezetők” – mondta. Hogy kire gondolt, ki lehetne az az erős vezető, aki átformálhatná a politikai vitát, a rról nem beszélt.
Szóljon hozzá az EUrologus Facebook-oldalán !
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Amerikai külügyminiszter: a Hamász nem maradhat uralkodó erő Gázában
Benjamin Netanjahu és Donald Trump teljes együttműködésben dolgozik.
február 16., 20:13
- Külföld
Magyarország vetett gátat Ukrajna EU-csatlakozási folyamatának, itt a külügy válasza, hogy miért
Kijev szívesen megmagyarázza a magyar kormánynak, milyen lépéseket tesznek.
február 16., 21:35
- Külföld
Orbán Viktor örülhet, előretört a német szövetségese, történelmi vereséget szenvedtek Olaf Scholzék
Győztek a kereszténydemokraták, a Friedrich Merz által vezetett párt hosszú koalíciós tárgyalásoknak néz elébe.
2 órája
- Mindeközben
A pofonbajnok Szabó Franciska egy ananász szétrepesztésével demonstrálta a kitartó edzések eredményét
7 perce
- Mindeközben
L.L. Junior a szerelmi életéről: „Még nagyon tapasztalatlan vagyok két válással is”
4 órája
- Címlapon
Volodimir Zelenszkij kész lemondani az elnöki székről, és Orbán Viktornak is üzent
A Donald Trumptól kemény kritikát kapó ukrán államfő szerint előrelépés történt, és készek a megegyezésre.
3 órája
- Külföld
Ha lesz is választás Ukrajnában, Zelenszkij kihívói komoly hátrányból indulnak
Az orosz–ukrán béketerv része lehet a voksolás, de az elnök szerint erre most nem alkalmas az idő.
február 17., 05:57
- Külföld
A Kreml-véreb Putyin vagy a kínai kommunista diktátor? – Alice Weidel olyan kérdést kapott, hogy elképedt
Csak visszakérdezni tudott.
február 16., 19:45
- Külföld
Donald Trump kiadta az ukázt, de valami nem jól sült el
Nagy nehézségeket okozott az amerikai elnök döntése.
február 16., 17:24
- Külföld
Őrült, vagy csak provokál Trump, vagy tényleg átszabja Amerika külpolitikáját?
Megnyilvánulásait figyelve sokan felteszik ezt a kérdést.
február 17., 07:15
- Mindeközben
Harsányi Levente: Lelkiismeret-furdalásom volt amiatt, hogy nem töltöttem elég időt a gyerekeimmel
7 órája
- Mindeközben
Mihályfi Lucáról előkerült valami az internet mély bugyraiból, súlyos dologgal vádolják
11 órája
- Mindeközben
IQ-tesztnek veti alá az első randin kiszemeltjeit egy fiatal nő, de csúnyán visszaüt a terve
12 órája
- Mindeközben
Rekordösszegű vásárlás a Kincsvadászokban, ez a régiség kelt el eddig a legdrágábban
tegnap, 21:02
- Mindeközben
Nagy Ervin szerint az RTL elfelejtette őt: „Lehet, hogy lejárt ott kicsit a mandátumom”
tegnap, 19:40
- Külföld
Dél-Korea betiltotta a Deepseek használatát
Más ország is hozott már hasonló döntést.
február 17., 08:11
- Külföld
Megmagyarázhatatlan halálesetek tartanak rettegésben egy indiai falut
Az ételmérgezést gyorsan kizárták.
február 16., 16:34
- Külföld
Magyar és cseh neonácik is részt vettek egy drezdai felvonuláson
A rendőrség nagy erőkkel készült az eseményre, antifasiszta blokádot is feloszlattak.
február 16., 07:02
- Külföld
Nagyot bukott a Trump-birodalom 2024-ben
A médiabirodalom első terméke 2021-ben a Truth Social volt.
február 16., 13:44
- Külföld
Több tízezren tüntettek a szerb kormány ellen
Az országban a novemberi újvidéki tragédia óta folyamatosak a tiltakozások.
február 16., 06:38
- Külföld
Halálos áradás Kentuckyban, a Nemzeti Gárdát is bevetették
Egy hétéves gyerek is életét vesztette.
február 17., 06:09
- Külföld
Az AfD társelnöke szerint Ukrajnát nem szabad fegyverekkel és katonákkal támogatni
A másik három kancellárjelölt határozottan nem értett egyet a kijelentéssel.
február 17., 08:16
- Külföld
Amerikai nehézbombákkal gazdagodott Izrael
A gázai konfliktus kezdete óta ez a legnagyobb ilyen akció.
február 16., 12:13
- Mindeközben
Igazi zseni ez a 4 éves kisfiú, különleges képességén már nem csak szülei, de a netezők is ámulnak
tegnap, 18:02
- Mindeközben
Újabb sztárpár a láthatáron, ez a színésznő csavarhatta el Andrew Garfield fejét
tegnap, 14:57
- Külföld
Halálra taposták egymást a zarándokok Újdelhiben, legalább tizennyolcan meghaltak
Az óriási tömeg egyetlen vasúti szerelvényre próbált felkapaszkodni.
február 16., 07:22
- Külföld
Nemzetbiztonsági rémálomra figyelmeztetnek Elon Musk ügynöksége miatt
A Foreign Affairs szerint olyan alkalmazottak kapnak hozzáférést érzékeny adatokhoz, akikről a titkosszolgálatok semmit sem tudnak.
február 16., 11:23
- Külföld
Kényszerleszállást kellett végrehajtania egy tenerifei járatnak, de az utas mégis meghalt
Egy hetvenes éveiben járó férfi váratlanul rosszul lett.
február 16., 09:20
- Külföld
Keményen lecsap a rapperekre a líbiai rezsim
Egyre veszélyesebb a helyzet a széteső országban.
február 16., 09:20
- Külföld
Az ausztrál kormány egy időre megtiltja a külföldieknek a lakásvásárlást
A tilalom április 1-jén lép életbe.
február 16., 13:12
- Címlapon
A napnál is világosabb, miért sürgeti Orbán Viktor annyira a békét
Egymást érik a fejlemények, nem győzzük kapkodni a fejünket.
7 órája
- Külföld
Földrengések sorozata rázta meg Dél-Olaszországot, készenlétben állnak a hatóságok
A nápolyi iskolák még hétfőn is zárva maradnak.
február 16., 21:03
- Külföld
Halálos lövöldözés Brüsszelben, több metróállomást is le kellett zárni
További szigorú intézkedéseket vár el a miniszter.
február 16., 14:47
- Mindeközben
Szabó Zsófi sokat változott az elmúlt 10 évben: „Nem tudnám azt csinálni, mint Ördög Nóra vagy Lékai-Kiss Ramóna”
tegnap, 11:24
- Külföld
Többen meghaltak a Libanont ért izraeli légicsapásban
Az ország déli részét érte támadás.
február 16., 08:37
- Külföld
Szamarakat festettek át zebrára egy kínai állatkertben, hogy odacsalogassák a látogatókat
A béna csíkozás még abban is gyanút kelthet, aki életében nem látott zebrát.
február 16., 10:26
- Külföld
Újabb tragédia történt a világ legszegényebb régiójában, ahol az életük árán is aranyat bányásznak az emberek
Ezúttal 48-an vesztették életüket Maliban.
február 16., 08:16
Rovataink a Facebookon