Szijjártó: Riasztó a bolgár menekültügyi javaslat
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Mégsem akar szenátor lenni Donald Trump fiának felesége
- Lezuhant egy kisrepülőgép egy brazíliai üdülővárosban
- Túlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
- Helikopter ütközött egy kórház épületének Törökországban, négyen meghaltak
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
- Halálos balesetet okozott Ausztriában egy magyar autós
- Egy kisteherautó sofőrje behajtott egy texasi plázába, öt embert elütött
Az uniós külügyminiszterek hétfői brüsszeli tanácsülése után tartott sajtótájékoztatót Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
A migráció biztonsági kihívás
A nyugat-balkáni útvonalon nő a bevándorlók száma. A bolgár uniós tanácselnökség javaslat pedig a menedékkérelmek kezelésére egész egyszerűen riasztó, mondta Szijjártó Péter. Ugyanis újra a bevándorlók kötelező elosztásán alapul.
„Ráadásul olyan sugalmazás következik belőle, ami rendkívüli veszélyt jelent Európa számára. Az áll benne, hogy akkor kell szétosztani a menedékkérőket, ha a 2015-öshöz hasonló menekülthullám érkezik Európába. Ez azt az üzenetet küldi, hogy gyertek minél többen, és akkor szét lesztek osztva. Ugyanazt a hibát követi el az előterjesztés, mint az előbbiek, hogy meghívja a migránsokat Európába. Be kellene látni, hogy mindez ellentétes Európa biztonsági érdekeivel.”
„Hogyha önök elvégzik a számításokat, akkor azt látják, hogy ha most életbe lépne, akkor Görögországból azonnal el kellene indítani az áthelyezést, és Közép-Európa lenne a fő célpontja az áthelyezésnek” – mutatott rá a külügyminiszter.
A javaslat egy 160 százalékos telítettségi szinttel számol, ahonnan kezdve már be kell fogadni más országnak is menedékkérőket, magyarázta a miniszter. A görögök pedig most 400 százalékon állnak, tehát onnan azonnal indulna az áthelyezés.
Ezen kívül az osztrák kormány újra elmondta, hogy ha kell, akkor lezárják a határaikat. Ezért nekünk is védenünk kell a határainkat, mondta Szijjártó Péter.
Az EU és Törökország között megállapodás elbírálása annak a dolga, akik ezt a szerződést megkötötték, ennek a figyelésére van egy uniós mechanizmus, magyarázta. Az látszik, hogy a görög szárazföldre érkezett menedékkérők száma a megállapodás ellenére emelkedett az utóbbi időben.
Új magyar vétó a láthatáron
Az Európai Unió külügyi főképviselőjétől azt kérte Szijjártó Péter, hogy kiegyensúlyozott álláspontot tartalmazzanak a bevándorlást is említő előterjesztései a miniszterek tanácsa elé. Vagyis szerepeljen bennük, hogy a bevándorlást Magyarország biztonsági kockázatnak látja.
A húsz évvel ezelőtt megkötött és újratárgyalni tervezett cotonou-i megállapodás szövege pedig olyan migrációs fejezetet tartalmaz, amely teljes egészében elfogadhatatlan Magyarország számára, ugyanis az Európai Unió egy újabb nemzetközi szerződésben akarja legitimálni a migrációt támogató politikáját, emelte ki a miniszter.
A cotonou-i megállapodás a fejlődő országok és az EU közötti legnagyobb szabású partnerségi megállapodás, amely az EU-nak 79 országgal – köztük 48 szubszaharai országgal – fennálló kapcsolatait szabályozza.
Szijjártó Péter elismételte a múlt heti, MTI által lejegyzett nyilatkozatát, amely szerint a szövegben az az uniós álláspont jelenik meg, hogy a bevándorlás jó, azt menedzselni és ösztönözni kell, ezért első számú prioritásnak kell tartani, mert hozzájárul a világ fejlődéséhez. Magyarország ezzel nem ért egyet, ahogy azzal a korábban megfogalmazott állásponttal sem, amely szerint az európai és az afrikai érdekek rendkívüli módon összefonódnak a bevándorlás tekintetében.
Kijelentette: nemzeti kompetenciába kell utalni azt, hogy a migrációt minden tagállam saját gazdaságpolitikai, társadalompolitikai kihívásaira adott válaszként azonosítja-e, vagy sem. Magyarország nem gondolja, hogy munkaerőpiaci vagy demográfiai kihívásaira a migráció lenne a helyes válasz. Nem szabad ezt nemzetközi vagy európai uniós kötelezettséggé tenni – emelte ki.
Tudomásul kell venni, hogy Orbán Viktor fakenews-gyárnak tartja az Indexet
Megkérdeztük Szijjártó Pétert (a fenti videóban 23:32-nél): mit szól hozzá, hogy Orbán Viktor egy hétvégi eseményen nem válaszolt az Index riporterének a kérdésére, és azt mondta, hogy az újság egy fakenews-gyár.
A külügyminiszter az egyetlen kormánytag, aki minden alkalommal tart sajtótájékoztatót, amikor Brüsszelben jár, és bárki kérdezhet tőle, ezért voltunk rá kíváncsiak, hogy mit gondol erről a hozzáállásról.
Szijjártó Péter zavarba jött, a hangja elkomorult, és azt mondta:
„Méltatlan, hogy mi erről beszéljünk, és nem is értem, hogy ezt a kérdést miért tette fel nekem. Szerintem én az udvariasság és a korrektség minden határán túlmenően itt lehetőséget biztosítottam mindenkinek.”
„A miniszterelnök úr tett egy kijelentést, szerintem ennek a tartalma világos, ennek a háttere is világos, innentől kezdve én nem kívánnám ezt a magam részéről kommentálni – tette hozzá. – A miniszterelnök úr világosan nyilatkozott önökről, és szerintem ezt érdemes tudomásul venni. Már elnézést, nem szeretnék tanácsokat osztogatni, dehát így látom a helyzetet.”
Ezután Washingtonban tárgyal
A héten Szijjártó Péter Washingtonba utazik, és az amerikai külügyminiszterrel tárgyal. Az USA szeretne megoldást találni arra a kínos helyzetre, hogy Magyarország nem járul hozzá miniszteri szintű találkozó megrendezéséhez Ukrajnával a NATO-ban, amíg az ukrán vezetés nem szavatolja a kárpátaljai magyar kisebbség nyelvhasználati jogait.
Szóljon hozzá az EUrologus Facebook-oldalán !
Rovataink a Facebookon