Brüsszel erősíti a határok védelmét
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Irán ismét megfenyegetett mindenkit, napokon belül megtámadhatják Izraelt
- Az ember, akiről senki nem gondolta, hogy egy napon a világ leghatalmasabbja lesz
- Kitoloncolással fenyegetett, hosszú börtönbüntetést kapott, de nem Donald Trumpnak hívják
- Agyonlőttek a rendőrök egy késes támadót Németországban
- Szakértő az újvidéki katasztrófáról: a közlekedési miniszter hazudik, le kell mondania
- Megválasztották Rishi Sunak utódját
- Lángokba borult egy hatalmas akkufeldolgozó Amerikában, veszélyes füst szállhat fel az üzemből
- Történelmi döntést hozott az árvíz miatt Spanyolország miniszterelnöke
- Elpusztult Cassius, a világ legnagyobb, fogságban tartott krokodilja
- Őrült fegyverkezésbe kezdett ez a két arab ország
Megegyezett az Európai Parlament és a tagállamokat tömörítő Tanács az európai határ- és partvédelmi ügynökség, a Frontex létszámának bővítésében, tevékenységének kiterjesztésében.
Ez az az intézkedés, amely miatt a magyar kormány tavaly szeptember óta attól tart, hogy korlátozzák Magyarország határőrizet lehetőségeit, és így valójában az illegális migránsok beáramlásának elősegítése válik majd lehetővé. Sőt, ez a kitétel központi eleme volt a Soros-Juncker plakátkampánynak, azt állítva, hogy „gyengíteni akarják a tagállamok határvédelmi jogait”.
Az elfogadott jogszabályból is kitűnik azonban, hogy ez a lépés az illegális bevándorlás visszaszorítását célozza, és nem sérti a tagállami hatásköröket. A cél az, hogy 2027-re egy 10 ezer főből álló uniós határőrizeti testület álljon fel, szemben a jelenlegi helyzettel, amikor csak a tagállami hozzájárulásoknak köszönhető az, hogy a Frontex működik.
Első lépésként 2021-ben ötezer fővel kezdi meg a tevékenységét a megerősített szervezet. Az új testület egy tagállam kérésére határellenőrzési és visszaküldési feladatokat végezhet, valamint határokon átnyúló bűnözés elleni küzdelemben is részt vehet. Nincs szó tehát arról, hogy „Brüsszel” irányítaná az uniós határőröket, mindig az adott tagállam parancsnoksága alatt kell tevékenykedniük. Ennek keretében részt vesznek az illegálisan az EU területén tartózkodók azonosításában és a származási országukba történő visszaküldésében.
Roberta Metsola máltai néppárti EP-képviselő, a jogszabály parlamenti előadója úgy kommentálta a lépést: „ Ez egy győzelem Európa számára."Hozzátette azt is, hogy ezzel új lehetőségek nyílnak meg a bűnözés elleni küzdelemben.
A Szociáldemokrata frakció részéről Niedermüller Péter volt a téma jelentéstevője. A Demokratikus Koalíció EP-képviselője közleményben hangsúlyozta: „A megállapodás valójában egy vészforgatókönyv egy újabb migrációs válság esetére. De ahogy a friss statisztikákból is kiderül, ez egyelőre csak a fideszes látomásokban zajlik." Niedermüller Péter szerint „az EU pontosan azt teszi, amit az Orbán-kormány évek óta követel: olyan módon erősíti meg az uniós határokat, hogy a nemzeti szuverenitást sem csorbítja."
A jogszabályt formailag még el kell fogadnia az Európai Parlament Állampolgári Jogi Bizottságának, az Európa Parlament plenáris ülésének és az EU Tanácsának is.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!
Rovataink a Facebookon