Apad a Fidesz határon túli bázisa
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Kína egyáltalán nem ijedt meg Donald Trumptól
- Már több mint ezer észak-koreai katona halt meg az ukrán háborúban
- Török sajtóhírek szerint beadta a válókeresetet a bukott szír diktátor felesége
- Újabb részletek derültek ki a magdeburgi támadás feltételezett elkövetőjéről
- Donald Trumpnak a világ legnagyobb szigetére fáj a foga, de hatalmas kosarat kapott
- Kiverte a biztosítékot lengyel jogászoknál, amit Varsó művel Magyarországgal
- Egy magyar nőt sikerült kimenteni az Alpokban, de a sérült társát még mindig nem találják
- Joe Biden 40-ből 37 halálraítéltnek megkegyelmezett
- 5,9-es erősségű földrengés rázta meg Kubát
- Átütő támadásra készülnek az oroszok: kettészakítanák az ukrán hadsereget
Nem teljesen normális, hogy egy európai pártszövetségi rendszerben azt kell mérlegelni, hogy ki mivel tudja zsarolni a másikat. Márpedig a Fidesz és az Európai Néppárt “se veled, se nélküled” típusú románcában éppen ilyesmi a helyzet.
A magyar kormánypárt sosem titkolta, hogy a Néppárt többségéhez a következő Európai Parlamentben szükség lesz az általuk biztosított 13-15 mandátumra. Hosszú hónapok adok-kapokja után a Néppárt, illetve annak csúcsjelöltje, Manfred Weber mostanra jutott el odáig, hogy “bármi áron” erre nincs szükség. Ugyanakkor a Fidesznek van még egy ütőkártyája: az a 13-15 mandátum ennél lényegesen több is lehet, hiszen vannak szövetségesei, amelyek velük együtt hagyják majd ott a Néppártot.
Ezek főként a határon túli magyar pártok, illetve a Fidesz által is erősen támogatott szlovén ellenzék. Így összességében akár több mint 20 képviselő is állhat Orbán mögött - szólt a vélekedés. Megnéztük, hogy állnak most ezek pártok.
Szlovákiában és Romániában jelenleg két-két olyan magyar képviselő van, akik valamelyik kisebbségi párt listáján jutottak be.
Szlovákia: nulla magyar képviselőt jósolnak
A két felvidéki Csáky Pál, a Magyar Közösség Pártja részéről és Nagy József, a Híd-Most képviselője. A két párt kibékíthetetlen ellentétben van egymással, jelenleg semmi esély a közös fellépésre, a Fidesz mindenesetre az MKP-t támogatja, és ez viszont is így van, Csáky Pál kitart a magyar kormány mellett.
Bugár Béla, a Híd elnöke ugyanakkor például ebben az interjúban, amit az Azonnali készített, azt mondta, könnyen sikeres Orbán Viktor, miután bedarálta az Alkotmánybíróságot és a sajtót, ráadásul a reklámokban még a sikertelenséget is sikerként adják el. Az Európai Parlament legutóbbi mandátumbecslése alapján viszont egyik pártnak sem lesz EP-képviselője, az MKP 3,2, a Híd pedig 4 százalékon áll.
Románia: Billegnek a mandátumok
Nem sokkal jobb a helyzet Romániában, ahol a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) jelenleg két képviselővel rendelkezik, Winkler Gyula és Sógor Csaba személyében. Sógor valamiért kegyvesztett lett, a lista 5. helyére került annak ellenére, hogy az egyik legismertebb erdélyi magyar politikusról van szó, aki 2007 óta, tehát Románia csatlakozása óta tagja az EP-nek, és mindig kiállt a magyar kormány mellett.
A felmérések szerint az RMDSZ 5,1 százalékon áll, ami a legjobb esetben jelenthet két mandátumot, de könnyen kerülhet öt százalék alá is a párt, akkor pedig mindkét mostani mandátum elvész. Nem véletlen, hogy Orbán Viktor Erdélyben kampányol, és egyebek mellett világnemzetet épít.
Az RMDSZ listavezetője a szintén 2007 óta EP-képviselő Winkler Gyula, a második helyen Vincze Loránt áll. A 2007-es EP-választáson 5,52 százalékos eredménnyel két képviselőt juttatott be az Európai Parlamentbe az RMDSZ, 2009-ben 8,92 százalékkal hármat, 2014-ben 6,8 százalékkal kettőt.
Itt kell megjegyeznünk, hogy volt még egy erdélyi magyar politikus az EP-ben, Tőkés László a Fidesz listáján jutott az uniós törvényhozásba. Tőkés azonban most nem szerepel a jelöltek között, és nem is delegáltak helyette befutó helyen másik, erdélyi magyar képviselőt.
Szlovénia: Kevesebb Fideszt támogató képviselő
Amikor a Fideszt márciusban felfüggesztették az Európai Néppártban, egyetlen párt volt, amelyik határozottan kijelentette, hogy ha a Fidesz megy, nekik sincs maradásuk: a Szlovén Demokrata Párt (SDS). Igaz, ők a néppárti tagságról beszéltek, nem pedig a néppárti frakcióról. De tételezzük fel, hogy a kettő együtt jár.
Az SDS-nek most három EP-képviselője van, ennyi biztosan nem lesz a következő öt évben. Koalícióban indulnak a Szlovén Néppárttal (SNS), akik szintén ellenzik a Fidesz kizárását, de saját szolidaritási kilépésükről még nem beszéltek. A felmérések szerint a választási koalíciójuknak két EP-képviselőjük lesz, egy az SDS, egy pedig az SNS színeiben. Itt tehát nagy valószínűséggel még eggyel kevesebb mandátumra számíthat az Európai Néppárt.
Vagyis ha a realitások talaján maradunk, akkor a Fidesz által zsarolási potenciálként belebegtetett mandátumelszívás a fideszes képviselőkön kívül az előrejelzések szerint két mandátumot jelenthet mínuszban a Néppártnak. Ha a leköszönő EP összetételét vennénk alapul, akkor hat képviselőről beszélhetnénk (három magyar és három szlovén).
Ugyanakkor a határon túli magyar képviselők számára csökkenése jelentős veszteség a kisebbségi magyarok érdekképviselete szempontjából, elég csak a Minority SafePack nevű, az őshonos kisebbségek védelme érdekében indított kezdeményezésben betöltött szerepükre utalni.
Szóljon hozzá az EUrologus Facebook-oldalán !
(Borítókép: Orbán Viktor egy múzeumban erdélyi körútján 2019 május 8-án - forrás: Orbán Viktor facebook oldala)
Rovataink a Facebookon