Az Európai Bizottság zöld utat adna Horvátországnak, hogy belépjen a schengeni övezetbe
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Saját állampolgárait is lehallgathatja az amerikai kormány
- Egyre súlyosabb a konfliktus Ukrajnában, a NATO-tagállamok drasztikus lépésre készülnek
- Tízmilliókkal csábítják az ukrán frontra az orosz adósokat – aki túléli, tiszta lappal indul
- A buddhista királyságban épül meg a Tudatosság városa
- Döntöttek a német szociáldemokraták a kancellárjelöltről
- Szerbia elnöke elárulta, hogy az Európai Uniót vagy Kínát választja-e
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
- Tizenheten eltűntek, miután elsüllyedt egy turistahajó a Vörös-tengeren
Az Európai Bizottság kedden azt javasolta, hogy Horvátországot vegyék föl a schengeni övezetbe. A Bizottság szerint a balkáni ország sikerrel kiküszöbölte a z eddigi hiányosságokat, melyeket a külső határok védelmében kellett pótolnia. A végleges döntés az Európai Tanács, tehát az uniós tagországok vezetőinek kezében van.
Vétózni fog Szlovénia?
Az Európai Tanácsnak egyhangúlag kell jóváhagynia Horvátország csatlakozását a schengeni övezethez, és nem egyértelmű, hogy ez meg fog történni. Az Európai Tanácsban ülő állam- és kormányfők gyakran nem követik a Bizottság javaslatát, különösen ha a nyugat-balkáni bővítési folyamatról van szó: a legutóbbi EU-s csúcson az uniós vezetők, elsősorban Emmanuel Macron francia elnök ellenállása miatt például úgy döntöttek, nem kezdik el a EU-s csatlakozási tárgyalásokat Észak-Macedóniával és Albániával.
Valószínű, hogy Horvátország vétót kap majd Szlovéniától. Szlovén európai parlamenti képviselők már korábban küldtek egy levelet az Európai Bizottságnak, melyben leírták kétségeiket afelől, hogy Horvátország képes-e lesz a schengeni övezet külső határait megvédeni, és kérték a Bizottságot, hogy halassza el a döntést, hogy azzal a decemberben munkába álló új Bizottság foglalkozhasson Ursula von der Leyen vezetésével. A levelet a nyolcból hat szlovén képviselő írta alá, akik a három legnagyobb parlamenti pártcsalád (a Néppárt, a szociáldemokraták és a liberális Megújuló Európa frakció) tagjai.
A levél mögött a Horvátország és Szlovénia közötti határvita állhat: Jugoszlávia felbomlása óta a két országnak néhány kisebb tengeri és szárazföldi területről van határvitája, melyről végül egy nemzetközi választott bíróság hozott döntést 2009-en. Horvátország ennek köszönheti, hogy Szlovénia nem vétózta meg az EU-tagságát. Ezután azonban Horvátország szabálytalanságokat vélt felfedezni a bíróság döntésében, ezért felmondta a megállapodást.
Az Európai Bizottság szóvivője hangsúlyozta, hogy szerintük Szlovénia és Horvátország határvitája csak a két tagállamra tartozik, és ebbe nem kívánnak beleszólni, ezért azt nem is vették figyelembe, amikor elbírálták a horvát schengeni tagságot.
Jó hír a Horvátországban nyaralóknak
Eddig a magyar turistáknak mindig fel kellett mutatni egy útlevelet vagy személyazonossági igazolványt a határnál, ha a schengeni övezeten kívüli Horvátországba utaztak. Horvátország belépése után ez megszűnhetne, és határellenőrzés nélkül lehet majd az Adriához utazni.
Az utóbbi években 500-600 ezer magyar turista utazott Horvátországba éves szinten. A nyaralók utazási ideje lerövidülhet, ha nem kell többé megállniuk a határon az ellenőrzésre.
A schengeni tagság a horvát munkavállalóknak is könnyebb hozzáférést biztosít az európai munkaerőpiachoz. A magától értetődő pozitívumoktól eltekintve ennek negatív hatásai is lehetnek: magyar szempontból a horvát munkavállalók konkurenciát jelenthetnek az európai munkaerőpiacon, és ezzel egyidőben felerősödhet az amúgy is magas elvándorlás Horvátországból.
Románia és Bulgária már régóta vár
A schengeni övezethez való csatlakozási folyamat hosszadalmas lehet, ezt mutatja Románia és Bulgária esete: az Európai Bizottság már 2010-ben zöld utat adott a belépésüknek, de azóta sem sikerült elfogadtatni azt az Európai Tanácsban Franciaország és Hollandia vétója miatt. Míg az Európai Parlament elnöke és az Európai Bizottság nem látott akadályt a felvételükre, addig a francia és a holland kormány a jogállamiság hiányosságaival indokolta vétóját. Szigorúan nézve, a szerződések szerint nem lehet a jogállamisághoz vagy az igazságszolgáltatási rendszer tisztaságához kötni a belépést a schengeni övezetbe, de különösen Hollandia ragaszkodik hozzá, hogy vegyék figyelembe ezt a szempontot.
Mi az a schengeni övezet?
A schengeni övezet az egyik legkézzelfoghatóbb eredménye az európai integrációnak. 1995-ös létrehozása óta az övezet tagjaiban élő állampolgárok akadály nélkül élhetnek, tanulhatnak más tagállamokban. Különösen az a három és fél millió ember profitál a schengeni övezetből, aki minden nap átkel az uniós országokon belüli határokon. Ha újra lezárnák az EU-s belső határokat, az a becslések szerint az EU gazdaságait 100 milliárd–230 milliárd euró közötti összeggel károsítaná meg.
A schengeni övezet 26 európai országból áll, melyek eltörölték a határellenőrzéseket országaik között. Néhány schengeni tagállam nem tagja az EU-nak, például Norvégia és Svájc, és nem minden uniós ország része a schengeni övezetnek: a 28-ból csak 22 tagállam. A részvevő tagállamoknak szigorú előírásokat kell betartaniuk a schengeni külső határ védelmére, melyet a Frontex ügynökség koordinál.
Rovataink a Facebookon