- Külföld
- Eurologus
- európai unió
- európai bizottság
- európai unió bírósága
- jogállamiság
- bírói függetlenség
- vera jourová
Lengyel szájkosártörvény: az Európai Bizottság kész lépni a bírói függetlenségért
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- 18+Kegyetlenül meggyilkolta saját gyermekeit egy nő, életfogytiglanra ítélték
- Soha nem látott veszélyekről beszélt Trump tanácsadója: Putyin nem akar tárgyalni, egész Ukrajnát akarja
- Kihalás felé menetel az orosz társadalom, a megoldás sokakat meglep majd
- Ezeknek az iparágaknak verne oda az illegális bevándorlók tömeges deportálása az USA-ból
- 18+Ismét akciózott az olasz maffia, lófejet és tehéntetemet küldtek egy vállalkozónak
- Durva üzenetet küldött Brüsszel: Magyarország imázsa forog kockán
- 2,4 milliárd forintért kelt el egy falra ragasztott banán
- Mindenki egyszerre mindenhol: digitális nomádok Délkelet-Ázsiában
- Csak túrázni indultak egy hátizsákkal, ittak egy felest, és soha nem tértek haza
- Süllyedni kezdett egy hajó a Dunán, rendőrök és tűzoltók lepték el a környéket
A lengyel igazságügy függetlenségéről is tárgyalni fog a lengyel kormánnyal Věra Jourová, az értékekért és átláthatóságért felelős uniós biztos vasárnapi látogatása során Lengyelországban.
A biztos eredetileg egy holokausztmegemlékezésre érkezik az országba, de az Európai Bizottság szükségét érzi annak, hogy ismét a jogállamiságról tárgyaljanak, miután csütörtökön a szejm másodjára is megszavazta a bírák gyülekezési és véleménynyilvánításai jogait súlyosan korlátozó úgynevezett „szájkosártörvényt".
A lengyel parlament alsóháza annak ellenére mondott igent másodjára a törvényre, hogy a szűk ellenzéki többségű felsőház múlt pénteken visszaküldte a szejmnek, mert az Európa Tanács független alkotmányjogászokból álló testülete, a Velencei Bizottság megállapította: aláássa a lengyel igazságszolgáltatás függetlenségét.
A Bizottság jogállamiságért felelős szóvivője, Christian Wigand pénteken elmondta:
a Bizottság nagyon aggódik a lengyel bírák függetlensége miatt, különösen a csütörtökön elfogadott törvény fényében, és készek arra, hogy megtegyék a szükséges lépéseket.
Első lépésként párbeszédet szeretnének kezdeményezni a lengyel kormánnyal: Jourová vasárnapi látogatása is ezt a célt szolgálja, illetve Didier Reynders igazságügyi biztos péntek délelőtt már beszélt telefonon a lengyel miniszterelnök-helyettessel.
A lengyel kormány hajlandóságát azonban megkérdőjelezi, hogy Jourová tavaly decemberben küldött egy levelet a kabinetnek, amelyben – az európai jogásszakma egyöntetű véleményével összhangban – azt kérte, ne fogadják el a szájkosártörvényt. A szejm ennek ellenére még a karácsonyi szünet előtt megszavazta, most pedig megerősítette a döntést a szenátus vétója után.
Az eljárásnak még egy lépése van hátra: Andrzej Duda elnöknek kell a jogszabályt aláírnia, amiről az államfő már kijelentette, hogy meg fogja tenni.
A lengyel kormány eltökéltségére utal egy másik ítéletre adott válaszuk is. A szejm csütörtöki döntésével majdnem egy időben hirdette ki a kormány reformjainak még ellenálló lengyel legfelsőbb bíróság az ítéletét, miszerint nem függetlenek azok a bírák, akiket az újonnan létrehozott Országos Bírói Tanács nevezett ki.
A testület tagjait a korábbi gyakorlattól eltérően nem maguk a bírák, hanem a parlament választja meg, így sérül az államhatalmi ágak szétválasztásának elve, mivel a törvényhozó hatalom befolyást szerez az igazságszolgáltatás felett.
A lengyel igazságügyi minisztérium szinte azonnal törvényellenesnek nevezte az ítéletet. Mateusz Morawiecki miniszterelnök pedig pénteken az alkotmánybíróságot kérte fel arra, hogy vizsgálja felül a legfelsőbb bíróság ítéletét.
Az Európai Bizottság a múlt héten átmeneti intézkedéseket kért Lengyelországgal szemben. A céljuk az volt, hogy a legfelsőbb bíróság fegyelmi tanácsának működését felfüggesszék, mivel az
helyrehozhatatlan károkat okozhat a lengyel bírák számára, és tovább rontja a lengyel igazságszolgáltatás helyzetét.
Az Európai Bíróság pénteken jelentette be, hogy megkapták a Bizottság kérelmét.
Rovataink a Facebookon