Néppárt: Marad a felfüggesztés, míg a Fidesz nem változtat
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
- Fény derülhetett Amerika hírhedt gépeltérítőjének kilétére
- Az elmúlt évek legnagyobb támadását indították a szíriai kormány ellen, az orosz légierő segít visszaverni a lázadókat
- Még csak pár órája lépett életbe, de máris megsértették a tűzszüneti megállapodást Libanonban
- Mindenki menekül a fővárosból, rablóbandák vették át az uralmat Haitin
- Donald Trump szerint atomháború lett volna, ha ő nincs jóban Kim Dzsongunnal
- Robbanás volt Spanyolországban, többen meghaltak
- Megölték Sierra Leonéban a tavalyi puccskísérlet két kulcszsereplőjét
- Donald Trump felvette a telefont, Robert Ficót azonnal meghívták Moszkvába
- Fontos hasonlóságokat talált Magyarország és Marokkó világnézetében Szijjártó Péter
Az Európai Néppárt továbbra is felfüggesztve tartja a Fidesz tagságát, és a magyar kormánypárt addig nem térhet vissza teljes jogú tagként a pártcsaládba, amíg nem változtat a politikáján.
„Nem változott semmi a demokrácia, jogállamiság, szólásszabadság területén” – indokolta a döntést Donald Tusk, az Európai Néppárt elnöke a gyűlés után. Tusk az újságíróknak kifejtette:
„Nem áll szándékomban az értékekről tárgyalni. Semmilyen kompromisszumról nem vagyok hajlandó tárgyalni. A Fidesz jövője attól függ, változtatnak-e. Ha nem, akkor nincs értelme visszatérésről beszélni.”
Tusk arról is beszámolt, hogy javaslatára 2021-ben kongresszust tart majd a pártcsalád. A volt lengyel miniszterelnök hangsúlyozta, hogy „a kongresszus nem a Fideszről, hanem a Néppárt előtt álló politikai kihívásokról szól majd. A Fidesz ügye mutatja, hogy a fősodorbeli pártok nehezen tudják újragondolni a politikai identitásukat.” A Néppárt elnöke ugyanakkor azt gondolja, hogy a Fidesz ügye még kongresszus előtt meg fog oldódni.
Több más néppárti politikus, például a román Siegfried Mureșan vagy a finn Petteri Orpo is azzal érvelt a közösségi oldalán, hogy a felfüggesztés meghosszabbítása mutatja a pártcsalád elkötelezettségét a demokratikus értékek iránt. A felfüggesztés határozatlan időre való meghosszabbítása, ami kizárólag a Fidesz lépésétől teszi függővé a Néppárt válaszát, azonban határozottan nem ugyanaz, mintha a pártcsalád a korábbi elképzeléseknek megfelelően szavazott volna a Fidesz tagságáról.
Tusk arra az újságírói kérdésre, hogy miért is nem zárták ki a Fideszt, ha semmilyen változás nem történt, azt válaszolta: nem volt meg hozzá a politikai többség. A Néppárt elnöke ugyanakkor szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy a korrupciós és szexbotrányairól ismert volt olasz miniszterelnök, Silvio Berlusoni és pártjának, a Forza Italiának közvetítése megoldhatná a problémát.
„Egészen biztos, hogy a párbeszéd folytatódni fog” – nyilatkozta Hölvényi György KDNP-s képviselő az ülés után a magyar újságíróknak. A politikus elárulta, hogy a Fidesz sorsáról készítendő jelentéssel megbízott három bölcs befejezte a munkáját, és arra jutottak, hogy folytatni kell a Néppárt és a Fidesz közti egyeztetéseket. A jelentést írásbeli formában azóta sem mutatták be, Hölvényi szerint a három politikus szóban számolt be Tusknak, és a dokumentummal ezentúl már nem fognak foglalkozni.
A Fidesz tagságát tavaly függesztették fel a Néppártban, de a szervezet EP-frakciójának tagja maradt. A Néppárt három nagy tekintélyű politikusát – Wolfgang Schüssel egykori osztrák kancellárt, Herman van Rompuyt, az Európai Tanács korábbi elnökét és Hans-Gert Pötteringet, az EP volt elnökét – bízta meg azzal, hogy készítsenek egy jelentést, és tegyenek javaslatokat a Fidesz tagságával kapcsolatban.
A „bölcsek” jelentését a korábbi menetrend szerint január végén kellett volna a párttagokkal ismertetni, hogy a február eleji értekezleten dönthessenek. A Frankfurter Allgemeine Zeitung német napilap szűk két hete néppárti belső forrásokra hivatkozva azt írta, a jelentés készítői nem tudtak egyezségre jutni: Schüssel visszaállította volna Fidesz tagságát, Van Rompuy kizárta volna a magyar kormánypártot, Pöttering meg köztes álláspontra helyezkedett.
Ahogy arra a hétfői gyűlés konfliktuskerülő megoldása is rámutat, a Néppárt megosztottsága abból fakad, hogy a tagoknak nem csupán arról kell ítéletet mondania, hogy szerintük rendben van-e, vagy sem, amit a Fidesz csinál. Azt is ki kell találniuk, ők maguk mit akarnak tenni annak érdekében, hogy továbbra is az európai politika meghatározó szereplői maradhassanak.
„A Néppárt időhúzó döntése kegyesen nyitva hagyta a kaput a Fidesznek, hogy maga távozzon”– reagált a Néppárt döntésére Ujhelyi István MSZP-s képviselő. „Ha viszont sokáig húzzák ezt a pávatáncot, akkor kénytelenek leszünk azt gondolni: a Néppárt is bizonytalanná vált saját értékeivel kapcsolatban, Orbán ugyanis világosan és egyértelműen az európai újfasiszták mellett talált új otthonra” – tette hozzá a politikus, aki meg van arról győződve, az ügy érdemi károkat okoz Magyarországnak.
"Az elvek és értékek felett mint mindig győzedelmeskedik a gazdasági racionalitás" - véli Gyöngyösi Márton jobbikos EP-képviselő. A politikus szerint a Néppárt szemet huny " a Fidesz jogállamiság elleni lépései, a kereszténydemokrácia elveinek teljes kiforgatása felett", mert "a Fidesz fenntartja a Néppárt irányvonalát döntő mértékben meghatározó európai magállamok gazdasági érdekeit szolgáló, magyar munkavállókat bérrabszolgaságban tartó és nagyvállalatainak érdekeit kiszolgáló gazdaságpolitkáját."
(Borítókép: Donald Tusk / Fotó: Denis Lovrovic / AFP)
Rovataink a Facebookon