EU-s diplomácia: Európa kapui zárva vannak
Legfrissebb híreink
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
- Fény derülhetett Amerika hírhedt gépeltérítőjének kilétére
- Az elmúlt évek legnagyobb támadását indították a szíriai kormány ellen, az orosz légierő segít visszaverni a lázadókat
- Még csak pár órája lépett életbe, de máris megsértették a tűzszüneti megállapodást Libanonban
- Mindenki menekül a fővárosból, rablóbandák vették át az uralmat Haitin
- Donald Trump szerint atomháború lett volna, ha ő nincs jóban Kim Dzsongunnal
„Ne menjenek a határra. A határok nincsenek nyitva. Ha valaki azt mondja, hogy szabadon távozhat Görögországba vagy Ciprusra, az nem igaz” – üzente a Törökországból Európa felé tartó menekülteknek Josep Borrell, az EU külügyi főképviselője pénteken. Borrell az uniós külügyminiszterek zágrábi rendkívüli tanácsülése után tartott sajtótájékoztatóján többször hangsúlyozta, a következő hetekben az EU egyik legnagyobb feladata az lesz, hogy megértesse a Törökországot elhagyni akaró menekültekkel:
Európa kapui zárva vannak.
Ezt az üzenetet az külügyminiszterek is megfogalmazták a tanácsülés zárónyilatkoztában: „Elfogadhatatlan a helyzet az EU külső határain. Az EU és a tagállamai elszántak abban, hogy megvédjék a határokat. Az illegális határátlépéseket nem fogjuk eltűrni.”
Múlt péntek óta több tízezer Törökországban élő menekült próbált meg szárazföldi és tengeri úton átjutni Görögországba, miután a török kormány bejelentette: megnyitották Európa kapuit. Ez azonban arra vonatkozott, hogy a török rendőrök és határőrök többé nem tartóztatják fel a menekülteket, akiknek korábban szigorúan ellenőrizték a mozgását.
A külügyminiszterek amellett, hogy elismerték Törökország erőfeszítéseit, hiszen az ország mintegy 4 millió szír menekültet fogadott be, visszautasították, hogy a török kormány a migrációs nyomást politikai eszközként használja.
A német kormány tagjai az elmúlt napokban többször is felvetették, hogy újabb pénzügyi segéllyel kellene támogatni a Törökországban befogadott szír menekülteket, mivel a 2016-os megállapodásban foglalt 6 milliárd euró lassan elfogy. A külügymiszterek erről azonban nem tudtak megállapodni. Csak az északnyugat-szíriai területeknek szánt újabb 60 millió eurós humanitárius segélyt hagyták jóvá, amelyet azonban kétséges, hogy célba tudnak-e juttatni az Asszad-rezsim és az orosz hadsereg támadásai miatt.
(Borítókép: Menekültek a görög-török határon 2020 március 2-án - fotó: Gokhan Balci / Anadolu Agency / Getty Images)
Rovataink a Facebookon