Októberben derülhet ki, szabályos volt-e a Sargentini-jelentés elfogadása
További Eurologus cikkek
-
Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Trump és Putyin egy húron pendül Zelenszkij ügyében?
- Jönnek a bejelentések, Washington és Moszkva kulcsfontosságú ügyben állapodhatott meg
- Először mutattak ki madárinfluenzát egy juhban Angliában, a kutatók világjárványtól tartanak
- Tüntetés indult Belgrádban Donald Trump vejének hotelprojektje ellen
- Ezrek tüntettek Észak-Macedóniában a diszkótűz miatt
- Vissza kellett fordulnia egy utasszállítónak, mert a pilóta otthon felejtette az útlevelét
- A Trump-kormányzat véletlenül kiszivárogtatta a háborús terveit
- Megszólalt Moszkva a béketárgyalásokról: A nehézségek ellenére van esély a megállapodásra
- „Marokkói” kanyaróvírus-variánst találtak Brüsszel szennyvizében
- 25 százalékos vámot vetne ki azokra az országokra Donald Trump, amelyek Venezuelától vásárolnának olajat
Tárgyalást tartott az Európai Bíróság abban az ügyben, amelyben Magyarország az Európai Parlamentet perelte be az úgynevezett Sargentini-jelentés miatt, és amelyhez később úgynevezett beavatkozóként – Magyarország oldalán – a lengyel kormány is csatlakozott. A magyar kormány azt szeretné elérni, hogy a bíróság mondja ki: a parlament döntése érvénytelen, pontosabban, nem volt meg a kellő számú “igen” szavazat az állásfoglalás elfogadásához.
A nagy vitákat kiváltó Sargentini-jelentésben 2018. szeptember 12-én az EP felszólította a tagállamokat tömörítő Tanácsot, hogy mivel Magyarországon az uniós alapértékek rendszerszintű veszélynek vannak kitéve, ezért a tagállamok folytassák le a 7-es cikkely szerinti eljárást. Ennek nyomán az Európai Unió Tanácsában már több meghallgatást is tartottak, de semmiféle döntés nem született még sem az eljárás folytatásáról, sem a lezárásáról.
A jelentés elfogadásához az Európai Parlament kétharmados támogatására volt szükség: az EP szerint ezt elérték, a magyar kormány szerint nem. A 693 szavazó képviselő közöl 448 igennel, 197 nemmel szavazott, 48-an tartózkodtak. Az EP által hivatkozott eljárási szabályok szerint a tartózkodó szavazatokat ebben az esetben nem kell figyelembe venni, ezért 376 szavazat jelenti a kétharmados többséget. A magyar kormány szerint azonban a tartózkodó szavazatokkal együtt 462 igen-re lett volna szükség, ezért nem volt meg a kellő támogatás az elfogadáshoz.
Korábban az Indexnek az EP eljárási szabályainak reformját levezényelő Richard Corbett – akkori - brit EP-képviselő elmondta, hogy a szavazásoknál csak a mellette és az ellene leadott szavazatokat veszik figyelembe, kivéve azokat az eseteket, amikor az unió jogi alapját lefektető szerződések különleges többséget írnak elő, a hetes cikkellyel kapcsolatos szavazás azonban nem tartozik ezek közé.
Varga Judit igazságügyi miniszter vasárnap közösségi oldalán így fogalmazott: „határozott és erős jogi érvekkel készülünk a holnapi tárgyalásra. Bízom benne, hogy az uniós intézmények magukra nézve is kötelezőnek tekintik a jogállamisági elveket, köztük az eljárási szabályok átláthatóságát, amelyek tiszteletben tartását oly nagy lelkesedéssel kérik számon másokon.”
A “határozott és erős jogi érvekre” a szavazatok számítása kapcsán azonban nem volt szükség Luxemburgban.
Az ilyen tárgyalások úgy zajlanak, hogy a bíróság tagjai kérdéseket tesznek fel a feleknek, ezen túl más témákról nem esik szó. A bíróság azokkal a területekkel kapcsolatban fogalmaz meg kérdéseket, amelyekre vonatkozóan vélhetően vita van a tanácson belül, vagy kevés a felek által már benyújtott és előadott információ.

Most a tárgyalás lényegében az Európai Parlament azon álláspontja körül forgott, miszerint a parlament úgy gondolja: a magyar kereset korai, ugyanis nincs olyan jogi aktus, amit megtámadhatnának. Érvelésük szerint a Sargentini-jelentés csak egy felszólítás a Tanács tagjainak, hogy folytassák le a 7-es cikk szerinti eljárást, megtámadni csak majd azt az esetleges döntést lehetne, akár a szavazással kapcsolatos kifogásokra hivatkozva. Ezzel az érveléssel természetesen a magyar kormány nem ért egyet.
A bíróság háromféle döntést hozhat: minősíthetik a magyar keresetet elfogadhatatlannak, elfogadhatónak de nem megalapozottnak és elfogadhatónak és megalapozottnak.
Lehóczki Balázs, az Európai Bíróság sajtóreferense elmondta, hogy az ügyben október 12-én ismerteti véleményét Michal Bobek, a bírói tanács cseh főtanácsnoka, az ítéletet pedig egy későbbi időpontban hirdetik ki.
Rovataink a Facebookon