Senki nem törődik a francia külvárosi fiatalokkal
További Külföld cikkek
- Elon Musk fokozza a botrányt, lezajlott a beszélgetése az AfD pártvezetőjével
- Börtönt megjárt embercsempész a körözött moldáv ámokfutó
- Többen életüket vesztették egy hindu templomnál kitört tömegverekedésben Indiában
- Horror Japánban: a McDonald’sban késelt tinédzsereket egy férfi, egyikük nem élte túl
- Barack Obama mellé ültették Donald Trumpot Jimmy Carter búcsúztatóján
Párizs hírhedt külvárosaiban (Clichy sous Bois, Bobigny, La Courneuve) élnek jórészt az egykori afrikai országokból érkezett bevándorlók leszármazottjai. Életkörülményeik rendkívül rosszak. Mindennaposak a rendőri összecsapások, a gyújtogatások és a verekedések. Nagy a 18-25 évesek között a munkanélküliség aránya. Keveseknek van egyáltalán állandó lakhelyük, ha van is, akkor az rendszerint lakhatatlan. A külvárosok lakosai leszakadtak a francia társadalomról, és ez a hézag csak erősödött a tavaly őszi zavargások óta. A probléma megoldása egyre sürgősebb, és radikális változtatásokat kíván a kormány hozzáállásán.
Érdekes módon a 2007-es elnökválasztás jelöltjei közül senki sem kínál megoldást a problémára, pártprogramokban sehol sem találni konkrét megoldási javaslatot. Természetesen mindenki kerülgeti a forró kását, senkinek sem célja adott esetben kevesebb szavazatot jelentő csoport szimpátiáját megnyerni, a nagyobb támogatottságot adó csoport elvesztésének kárára.
A szocialisták a szabadelvűeket célozzák
A szocialisták (PS) hivatalos jelöltje, Segolene Royal programjában kitűzte a lakásgondok megoldását, évi 120 ezer új lakás felépítésével a rászorulók számára, írja a szocialista párt hivatalos honlapja. Engedélyezné többek között a homoszexuális párok gyermekvállalását, megreformálná a munkatörvényt, és növelné a kereseteket. Nem véletlenül tartják sokan Royalt liberális politikusnak. Ugyanakkor keményebben lépne fel a fiatalkori bűnözés ellen, és szabad kezet adna a rendőrségnek a bűnözés visszaszorításában. Mindezekért társadalmi bázisa leginkább a családosok és a nők. Négygyerekes családanya lévén ő is valamiféle egzisztenciával rendelkező szabadelvű franciák képviseletét tűzte ki célul.
Ezzel szemben az UMP várható jelöltje, a jelenlegi belügyminiszter, Nicolas Sarkozy egyfajta "nyugodt törést" tervez, írja a Le Monde. Programja hivatalosan nincs, ugyanis még nem választották meg a párton belül elnökjelöltnek, de nagy biztonsággal megjósolható, hogy ő fogja képviselni az Népi Unió Mozgalmát a tavaszi választásokon. Az ő tervei között is szerepel a munkavállalás jogi hátterének megreformálása, bár májusban pártjának nem sikerült keresztülvinnie azt a törvényt, ami a 26 év alatti fiatalokat sújtotta volna leginkább. Országszerte tüntetésekkel tiltakoztak a fiatalok a korlátozó intézkedés ellen.
Sarkozy csőcselékezése nem volt népszerű
Még nyilvánosságra hozott program nélkül is Sarkozynek nagy előnye van, viszont a fiatalok körében nem örvend túl nagy szimpátiának. A külvárosok lakóira tett "csőcselék" megjegyzéssel, és a tüntetéseken, focimeccseken durván, erőszakosan fellépő rendőrök miatt semmiképp sem számíthat a fiatal kisebbség szavazatára.